2019 03 05

Monika Jašinskaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

7 min

Režisierė A. Leonova: apie technologijas kalbu per žmogų

Scena iš rež. Agnijos Leonovos spektaklio „y: Alisa“. Tado Povilonio nuotrauka

Kovo 8 d. Juozo Miltinio dramos teatre Panevėžyje ir kovo 9 d. Oskaro Koršunovo teatre Vilniuje bus rodomi naujausi režisierės AGNIJOS LEONOVOS darbai – diptikas apie dirbtinį intelektą. Vilniečiai galės pamatyti pirmąją ciklo dalį – kūrinį „y: Alisa“, o panevėžiečiai antrąją – spektaklio „Sapiens“ premjerą.

27-erių menininkė sukūrė įdomų darbą, kuriame apie naujausių technologijų keliamą pavojų kalbama per žmogiškąją prizmę. Čia ji pritaikė patirtį, įgytą dirbant su O. Koršunovu Lietuvoje ir su garsiu teatro meistru Tadashi Suzuki Japonijoje.

Tarp repeticijų su A. Leonova kalbamės, kaip jaunajai režisierei sekėsi dirbti su naujausiais spektakliais, ką ji mąsto apie dirbtinį intelektą ir jo keliamas grėsmes žmonijai, galiausiai ką mano apie teatro meną bei jo galimybes nesustabdomos technologizacijos epochoje.

Režisierė Agnija Leonova. Tado Povilonio nuotrauka

Į teatrą atnešei Lietuvoje ne tokią jau populiarią dirbtinio intelekto temą. Kolegos tave žino kaip žmogų, kuris be proto mėgsta Yuvalio Noah Harari knygas. Kuo tave pačią domina jo keliami klausimai apie žmonijos ateitį? 

Buvo banga, kai daug kas skaitė Y. N. Harari knygą „Sapiens: glausta žmonijos istorija“ – aš irgi susidomėjau. Vėliau užkibau už „Homo deus: glausta rytojaus istorija“, nes joje šis autorius svarsto apie ateities perspektyvas ateinant dataizmui (ideologijos, kuri teigia, kad viskas aplink mus yra duomenys (angl. data), juos reikia kaupti ir skleisti – aut. past.) – naujai, nesustabdomai jėgai, kai informacija tampa svarbesnė už žmogų.

Dar buvau susidomėjusi Oksfordo universiteto filosofo Nicko Bostromo idėjomis: jis kalba apie galimą superintelekto atsiradimą. Šie pamąstymai apie ateitį, apie žmonijos baimes ir galimybes man yra labai įdomūs. Vienu metu atrodė, kad dirbtinis intelektas – svarbiausia tema pasaulyje. Apie tai daugiau kalbama žiniasklaidoje, o ne mene, tačiau verta išnaudoti sceną kaip aikštelę, kurioje galima svarstyti šias temas. Kuo daugiau bus apie tai kalbama skirtingose medijose – mokslinėje žiniasklaidoje, kine, teatre – tuo DI temoje mes tapsime sąmoningesni. Tai lems, kaip su dirbtiniu intelektu elgsimės ateityje. Galų gale man pačiai tai kelia klausimus apie žmogiškumą ir žmogaus, kaip visuomenės elemento, efektyvumą.

Kaip apibūdintum svarbiausias dataizmo ir DI epochos problemas, kurias keliate spektaklyje „Sapiens“?

Spektaklyje „Sapiens“ mes svarstome apie tai, kas įvyks su homo sapiens, jeigu jis sukurs už save galingesnį protą. Kiek tuomet pasaulyje mums liks erdvės? Kokia bus mūsų funkcija? Jeigu taip įvyks (sako, kad taip gali nutikti per 50–70 metų), kaip mokslininkai susitvarkys su šia problema?

Pagal Y. N. Harari idėją apie homo deus, žmonės tampa tais dievais, kurie kuria naujas sąmones. Koks yra kūrėjo ir žmogaus santykis? O koks žmogaus kūrėjo ir dirbtinio intelekto santykis? Tuomet kyla ir naujų sąmonių kūrimo etikos klausimų. Kūrybinio proceso metu svarstėme, diskutavome, ieškojome savo tiesų. Aš buvau linkusi manyti, kad DI, dataizmas – neišvengiama ateitis, o dramaturgas Matas Vildžius labiau teigė humanizmą, manydamas, jog tai – tik teoriniai mokslininkų svarstymai ir realios grėsmės nėra.

Tavo spektakliuose „y: Alisa“ ir „Sapiens“ vienas iš veikėjų yra ne žmogus, o dirbtinis intelektas, kurį pavadinai Alisa. Ar šis personažas turi kokių nors panašumų su visiems gerai žinoma Alisa iš Lewiso Carrollio knygos?

Mano spektakliuose, kaip ir L. Carrolio pasakose, yra išreikšta alternatyvi realybė. Nenoriu sugadinti žiūrėjimo malonumo, todėl neišsiplėsiu, bet abiejuose darbuose yra nuorodų į britų rašytojo kūrinius, o Alisa – lyg magiška veikėja iš stebuklų šalies. Kalbant apie ją kaip dirbtinį intelektą, reikėtų paminėti ir septintajame dešimtmetyje sukurtą pirmąjį DI botą, pavadintą Eliza. Tai irgi turėjo įtakos vardo pasirinkimui.

Spektaklyje „Sapiens“ itin ryškus – įdomus ir įsimenantis – aktorės Adelės Šuminskaitės sukurtas Alisos vaidmuo. Kokios Alisos savybės tau buvo svarbiausios, kad scenoje ją galėtum atskleisti būtent kaip dirbtinį intelektą, o ne kaip žmogų?

Adelė yra nuostabi kūrybinė partnerė. Jai neužtenka tiesiog atlikti užduotį, proceso metu ji ieško ir kuria kartu. Dirbtinis intelektas yra funkcija, tad Adelės kuriamos Alisos prote viskas yra funkcionalu, struktūruota, ji visiškai atsidavusi vienam tikslui. Pirmame spektaklyje svarbiausia Alisos savybė – empatija, jos dėmesys nukreiptas į kitą žmogų. O antrajame ji artėja prie sąmoningumo ir savasties atradimo. Kurdama „Sapiens“ naudojau japoniško trenažo principus, kurių išmokau dirbdama Japonijoje pas režisierių Tadashi Suzuki.

Kad galėtų atlikti Alisos vaidmenį, Adelei būtinas kraštutinis kūno sąmoningumas, ji turi įgyti antrą psichofiziką. Ties tuo mes daug dirbome ir dar dirbsime. Plėtojame fizinę veikėjos raišką, kad visi Alisos judesiai būtų sąmoningi, logiški, tikslūs, nebūtų nė vieno nereikalingo judesio. Adelei davėme tiek užduočių, kiek aktoriui sunku pakelti, tačiau judame savo tikslo link. Anksčiau repetavome su tuščiomis kėdėmis, o per pirmą susitikimą su publika pamatėme, kaip iš tikrųjų veikia pjesė, žiūrovo atsiradimas šiek tiek paveikė aktorės psichofiziką.

Scena iš rež. Agnijos Leonovos spektaklio „y: Alisa“. Tado Povilonio nuotrauka
Scena iš rež. Agnijos Leonovos spektaklio „y: Alisa“. Tado Povilonio nuotrauka
Scena iš rež. Agnijos Leonovos spektaklio „y: Alisa“. Tado Povilonio nuotrauka
Scena iš rež. Agnijos Leonovos spektaklio „y: Alisa“. Tado Povilonio nuotrauka

AGNIJA LEONOVA: Kad ir kaip būtų, nepaleisiu dabarties ir ateities aktualijų tam, kad žiūrovui būtų verta ateiti į teatrą šiandien. Teatras yra neįtikimai laikinas menas.

Kai kuriose naujausio tavo darbo scenose dirbtinis intelektas gyvai bendrauja su spektaklio žiūrovais, tarp jų ir Alisos užsimezga išties intriguojantis ryšys. Kiek, režisuojant šias situacijas, tau padėjo Mato Vildžiaus dramaturgija?

Kai pradėjome kurti „y: Alisą“, aš atnešiau dramaturgijos schemą, ir su Matu bei aktoriais dirbome toliau. Daug jėgų įdėjo Valentinas Novopolskis. Kurdami „Sapiens“ buvome suspausti laike, situacijas plėtojome keturiese – su dramaturgu, Adele ir mano asistente Jurgita Rudėnaite.

Mato atkaklumas, gebėjimas dirbti greitai, įsigilinant į temas, kurias atnešė kiti žmonės – režisierė ir aktorė, – vertas profesinio susižavėjimo. Ir spektaklis „Sapiens“ kiekvieną kartą bus kitoks, nes žiūrovai papildo spektaklio dramaturgiją: daug priklausys nuo aktoriaus ir žiūrovų tarpusavio ryšio. Per pirmą susitikimą su publika, kai Adelė visiškai nėrė į vaidmenį, salėje buvo labai stiprių emocinių atspalvių – ir nejaukumo, ir džiaugsmo, žiūrovai į dirbtinį intelektą žvelgė ir su simpatija, ir su antipatija vienu metu, jie ir mokė ją, ir juokėsi iš jos, kartais linko į kontaktą, o kartais galvojo: „Na, ko gi tu čia prie mūsų lendi?“. Šie santykių niuansai įnešė gyvumo. Žiūrovo mes beveik negalime nuspėti. Gal dėl to labiausiai ir mėgstu teatrą, nes tai yra patyrimas čia ir dabar.

Spektaklio „Sapiens“ scenoje išgryninta šiuolaikinė aplinka, saikingos vaizdo ir garso nuorodos į skaitmeninį pasaulį sukuria spektaklio atmosferą ir visiškai nevargina žiūrovo. Kiek, greta darbo su aktoriais, tau svarbus bendradarbiavimas su scenografu, videomenininku, kompozitoriumi?

Su kiekvienu menininku dirbu individualiai. Paprastai suformuluoju pradines užduotis, jie pateikia pasiūlymų, ir toliau šias idėjas plėtojame kartu. Scenografe Irina Komissarova, videomenininku Vytautu Narbutu, kompozitoriumi Andriumi Šiuriu visiškai pasitikiu. Dažniausiai surenku labai geranorišką komandą. Man svarbu, kad kūrybiniai partneriai būtų ne vien profesionalai, bet ir kad būtų geranoriški, atsidavę tam, ką daro. Džiaugiuosi, jog pavyksta, kad žmonės tarpusavyje sukibtų. Tuomet susikuria gera atmosfera, kai mes teigiame žmogiškumą ne tik savo meno kūriniais, bet ir kasdieniu bendravimu. Tai ypač išryškėjo kuriant „Sapiens“: kai pati turėjau sunkumų, kai kurie komandos nariai ir žmogiškai palaikė, ir produktyviai dirbo.

Tavo diptikas turi misiją, tačiau be rimtų dalykų – pateikiamo informacinio lauko, filosofinių klausimų, – „y: Alisoje“ ir „Sapiens“ netrūksta ir humoro, sveikos saviironijos. Esi jauna kūrėja, pati keli sau užduotis, tikslus. Kaip apibrėžtum režisieriaus, menininko misiją?

Misionieriškumas turi būti derinamas su žmogiškumu. Kai nori atlikti kokią nors misiją, turi būti ir gerai įsižeminęs. Esu dirbusi su labai stipriais režisieriais ir menininkais, kurie yra tikri misionieriai. Kai pamatai tokius žmones, užsidegi visiško atsidavimo teatrui idėja. Tačiau dabar tas etapas, kai vėl gryninuosi, kas esu ir ką išties galiu pati pasiūlyti aplinkiniam pasauliui – ir aktoriams, ir žiūrovui. Kadangi iš prigimties esu linkusi į žmonių ir reiškinių idealizavimą, dabar atvirkščiai stengiuosi vengti abstraktaus misionieriškumo, susikaupti į realius žmones ir bendrus tikslus. Tai labai individualu. Reikia ir turėti viršuždavinį, dėl kurio gyveni, bet ir nepamiršti kasdienių darbų, kad nepasiklystum iliuzijose.

Esi baigusi Vilniaus licėjų – tai gimnazija, daugiausia dėmesio skirianti tiksliesiems, gamtos ir socialiniams mokslams. Kas paskatino pasirinkti meno kryptį ir studijuoti teatro režisūrą?

Vilniaus licėjų yra baigę nemažai meno srityje dirbančių žmonių. Tuo metu, kai aš jame mokiausi, vyko stiprūs renginiai, kartu mokėsi įvairiapusės, viskuo besidominčios asmenybės. Tad ir išėjau tokia – meno bei mokslo sintezė, ir niekur nuo to nepabėgau. Šios sparčios technologijų plėtros metu teatras lieka man gyviausias menas, nes teatras – tai žmonės.

Anksčiau galvojau apie kiną, bet, jausdama technologijų įtaką, nusprendžiau pasirinkti scenos meną. Tai – kitoks formatas, mano darbus pamatys kur kas mažiau žiūrovų, bet aš dirbsiu su žmogumi ir per žmogų. „y: Alisos“ istorija nuskambėtų ir kine, bet tik teatre gali iš tiesų apčiuopti gyvo žmogaus ir algoritmo santykį. Mano spektakliuose yra tam tikras paradoksas – apie technologijas kalbu per žmogų. Per mokslą pažįstu meną, per meną pažįstu mokslą.

Dabar, kai tavo diptikas apie dirbtinį intelektą jau beveik baigtas, ką ketini veikti ateityje? Galbūt norėtum dar labiau plėtoti mokslinės fantastikos idėjas, o gal jau galvoje kirba kitos temos ir kiti klausimai?

Esu etape, kai norėčiau padirbėti su jau parašytu kūriniu, tam turiu numačiusi keletą romanų ir pjesių. Bet matau, kad gana efektyvu pasirinkti dominančią temą ir ją išplėtoti. Vis dėlto tai – kur kas sudėtingesnis kelias. Artimiausias tris savaites praleisiu Japonijoje, kur šiek tiek sugrįžtu į save, kiekvieną vakarą turiu apmąstymams, tad pasilieku laiko pagalvoti, kuria linkme judėsiu toliau.

Kad ir kaip būtų, nepaleisiu dabarties ir ateities aktualijų tam, kad žiūrovui būtų verta ateiti į teatrą šiandien. Teatras yra neįtikimai laikinas menas. Vincentui van Goghui pasisekė – po 50 metų jo darbus vis tiek atrado. Nė vienas teatro režisierius to nepatirs. Todėl, galbūt ir apsvarstant praeitį, reikia kalbėti apie tai, kas yra įdomu šiandien ar bus aktualu rytoj.

Prie trijų spektaklių dirbau su O. Koršunovu. Nors mūsų požiūriai kartais šiek tiek skiriasi, man buvo gražu, kaip jis mėgina iš visuomenės į teatrą atnešti šią dieną. Taigi ieškau medžiagos. O dirbtinį intelektą turbūt kuriam laikui paleisiu ir jeigu grįšiu, šia tema kalbėsiu vis brandžiau.

Spektaklį kūrė režisierė Agnija Leonova, dramaturgas Matas Vildžius, scenografė Irina Komissarova, videomenininkas Vytautas Narbutas, kompozitorius Andrius Šiurys, aktoriai Adelė Šuminskaitė, Šarūnas Zenkevičius, režisierės asistentė Jurgita Rudėnaitė.

Sapiens“ premjeros vyks kovo 8 ir 17 d. 18 val. Juozo Miltinio dramos teatre, Panevėžyje; kovo 25 d. 18 val. ir 20 val. – MO muziejuje Vilniuje.