2019 03 28

Rūta Jakimauskienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

Aktorė I. Patkauskaitė: „Gavau patį didžiausią apdovanojimą, kokį išvis įmanoma gauti“

Aktorė Indrė Patkauskaitė. Lauros Vansevičienės nuotrauka

Jaukų ir šventinį Teatro dienos vakarą Mažajame teatre po žaismingai suvaidinto spektaklio „Fantazijus“ visų žiūrovų, teatro draugų, scenos legendų ir kolegų akivaizdoje aktorei Indrei Patkauskaitei įteikta skulptoriaus Dariaus Bražiūno „Laisvės“ statulėlė. Apdovanojimą įteikė režisierė Gabrielė Tuminaitė sakydama, kad I. Patkauskaitė yra tas teatro žmogus, kuris be gailesčio atiduoda save, žmogus, kuriuo visi žavisi. Žmogus, kuris yra ištikimas ir patikimas.

„Išaušo proga nebesikuklinti, o padėkoti Tau viešai“, – sakė režisierė dėkodama aktorei už išskirtinį metų darbą – Katrės vaidmenį spektaklyje „Marti“. 

Šventinį vakarą sveikinimo kalbą tarė ir teatrologė Audronė Girdzijauskaitė. Pasak jos,  Lietuvos teatras pusė savo išgyvento amžiaus buvo ant tokios aukštos bangos, kad mus pažino pasaulis. Tai yra stebuklas.

„Aš nežinau kitos tokios šalies, kurioje tai būtų nutikę, dėl to mūsų teatrą reikia mylėti ir gerbti, nors ne visada jam sekasi. Šiuo metu yra atoslūgis, bet tai nereiškia mirties. Nes būna atskirų sėkmių, o sėkmės labai svarbu. Galbūt iš tų sėkmių ateity bus nuaustas naujas teatro kilimas, kuris bus vėl toks reiškinys, kokio visi laukia: ir pats teatras, ir žiūrovai. Šiemet Vilniaus mažajame švenčiama Teatro diena, ir tai yra, ko gero, vienintelis teatras Lietuvoje, kuris šiandien švenčia. Aš džiaugiuosi, kad patekau į šventę, ir visiems ateity linkiu kuo daugiau švenčių. O šiemet reikšmingas spektaklis Vilniaus mažajame buvo Žemaitės „Marti“, – sveikinimo kalboje teatro bendruomenei sakė A. Girdzijauskaitė.

Režisierė Gabrielė Tuminaitė ir aktorė Indrė Patkauskaitė. Lauros Vansevičienės nuotrauka
Teatrologė Audronė Girdzijauskaitė ir režisierė Gabrielė Tuminaitė. Lauros Vansevičienės nuotrauka
Gabrielė Tuminaitė. Lauros Vansevičienės nuotrauka
Aktorius Regimantas Adomaitis, Vilniaus mažojo teatro vadovė Daiva Baltūsytė-Len, aktorė Indrė Patkauskaitė. Lauros Vansevičienės nuotrauka
Lauros Vansevičienės nuotrauka

Rankose laikydama „Laisvės“ statulėlę, kurią specialiai Teatro dienai sukūrė skulptorius D. Bražiūnas, aktorė I. Patkauskaitė buvo atvira: „Jaučiuosi, kad gavau patį didžiausią apdovanojimą, kokį išvis įmanoma gauti. Nes aš jaučiu, kiek yra šiame apdovanojime meilės, kiek yra pagarbos, šilumos, palaikymo ir dėmesio. Ypač noriu padėkoti Tau, Gabriele. Nes tik Tavo dėka gimė šis vaidmuo, apie kurį dabar yra kalbama. Nes man atrodo, kad gražiausias dalykas, kurį režisierius gali duoti aktoriui repeticijų metu, tai nurodyti kryptį, suteikti kūrybinę laisvę ta kryptimi einant ir pasitikėti. Kai režisierius pasitiki aktoriumi, jis nueis į tą tikslą, kurio režisierius nori. Visa tai aš patyriau, todėl   eiti kūrybos keliu buvo gera ir lengva“, – dėkodama režisierei G. Tuminaitei sakė I. Patkauskaitė.

Indrė apdovanota už naujausią vaidmenį spektaklyje  „Marti“ (režisierė G. Tuminaitė). Anksteni jos žinomi vaidmenys: „Varia A. Čechovo „Vyšnių sode“, Jaunoji F. G. Lorcos „Kruvinose vestuvėse“, Dovydienė J. Tumo-Vaižganto „Dėdėse ir dėdieniese“, Podsekalnikova N. Erdmano „Savižudyje“, Liudmila M. Gorkio „Motinoje“, Marija Stiuart F. von Schillerio „Marijoje Stiuart“, Salė M. Ivaškevičiaus „Madagaskare“, Gitela Moska W. Gibsono „Dviese sūpuoklėse“ ir kiti. 

„Indrė Patkauskaitė – scenine individualybe apdovanota aktorė. Jos vaidinamos moterys – degančių akių, skvarbaus žvilgsnio, ugningo temperamento, bet kartu trapios, pažeidžiamos, išdidžios, bet gebančios aukotis. Kartais – šiurkščios, tiesmukos, bet viduje slepiančios švelnumo ilgesį. Aktorę Indrę Patkauskaitę iš kitų išskiria ir požiūris į profesiją, kuklumas, atsidavimas teatrui ir tarnystė jam“, – kalbėjo teatrologė Ramunė Balevičiūtė.

„Išmintis ir dėmesys, nuoširdumas ir valia – savybės, būtinos aktoriui, kūrėjui.  Nepasitikėkite įkvėpimu. Susikaupkite ties išsakytomis savybėmis, kurios atveria kelius į Laisvę. Pasveikinkime tuos, kurie eina šiuo keliu. Privalome įžvelgti žmoguje tai, kas kilnu, aukšta ir šviesu, nepamiršdami savęs. Tai darykime! Patys įvertinkime save, kitą pamatuodami garbe ir Meile. Palaiminkime savo ir kito darbus“, – sveikindamas I. Patkauskaitę ir visą Vilniaus mažojo teatro bendruomenę su Teatro diena sveikinimo laiške sakė teatro įkūrėjas ir meno vadovas Rimas Tuminas. 

„Pagarba Mažajam teatrui, kuris iš tikrųjų šiuo metu yra Didysis. Kur gyvena tikrojo teatro meno dvasia, nepasiduodanti profanacijai ir beverčiams teatriniams eksperimentams. Teatras negali gyvuoti be jausmo, atsidavimo, savęs paaukojimo ir meilės žiūrovui. Šįvakar viskas čia buvo. Tik nebuvo vieno. Paties Rimo Tumino… Tikėkimės, kad jis grįš į savo sukurtus namus“, – taip apibendrino Vilniaus mažajame įvykusią šventę žurnalistė Laima Lavaste, pasidalindama įspūdžiais savo feisbuko paskyroje.

Aktoriai Arvydas Dapšys ir Tomas Rinkūnas. Lauros Vansevičienės nuotrauka
Indrė Patkauskaitė. Lauros Vansevičienės nuotrauka
Gabrielė Tuminaitė, Indrė Patkauskaitė, Regimantas Adomaitis, Daiva Baltūsytė-Len. Lauros Vansevičienės nuotrauka
Aktoriai Indrė Patkauskaitė, Regimantas Adomaitis, Inga Burneikaitė. Lauros Vansevičienės nuotrauka
Lauros Vansevičienės nuotrauka