2019 03 29

Alina Leščinskienė

Magnificat vaikams

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min

Krizinio nėštumo centro duris pravėrus

Unsplash.com nuotrauka

„Mama, kas yra Krizinio nėštumo centras?“ – paklausė dešimtmetė dukra autobusų stotelėje, įsižiūrėjusi į reklamą su grakščia, iš gėlių sudėliota moters figūra. Susimąsčiau, ką atsakyti tokio amžiaus mergaitei, kaip? Juk bet koks trumpas atsakymas gali iškelti dar daugiau klausimų, o juk galiu pristigti žodžių arba žinių tiksliai atsakyti. Tad ir kilo mintis suburti vaikų būrelį, nukeliauti tiesiai į Krizinio nėštumo centrą ir viską išsiaiškinti kartu.

Mus pasitiko Vilniaus Krizinio nėštumo centro socialinė darbuotoja Rūta Trumpickienė.

Nagi, papasakokite mums, kas yra šis Centras, koks jo tikslas, kokia veikla?

Krizinio nėštumo centras įsikūrė prieš penkerius metus, ir pagrindinis jo tikslas padėti besilaukiančioms šeimoms, kurios patiria sunkumų. Tai tokia įstaiga, į kurią gali kreiptis žmonės, kai jiems reikalinga finansinė, materialinė ar psichologinė pagalba. Pastaroji ypač svarbi, kadangi ne visada daiktai išsprendžia problemas. Mes stengiamės padėti ne tik šeimoms, stokojančioms pinigų, bet ir apskritai skleisti žinią apie gyvybės stebuklą, jos vystymąsi. Juk netgi tada, kai moteris laukiasi kelias savaites, joje jau plazda gyvybė, todėl skatiname į tai žiūrėti atsakingai. Motinystė – didžiausia laimė, tai viena didžiausių prasmių – užauginti žmogų. Mūsų puslapyje www.neplanuotasnestumas.lt yra įkelta videomedžiaga, kurioje galite pamatyti nuostabų kūdikėlio pasaulį. Psichologinę pagalbą teikiame ir netekties atveju arba padedame tėvams neprarasti vilties sužinojus apie būsimo vaikelio kokią nors ligą.

Mokyklose mokytojai privalo su vaikais kalbėtis gyvybės tema, tačiau ne vienam pedagogui tai nelengvas iššūkis: kaip tai padaryti? Gal jūsų Centre apsilanko mokiniai su mokytojais norėdami įgyti žinių apie vertybes, saugančias ir gerbiančias gyvybę?

Kadangi mūsų centras mažas, tai tokia veikla neužsiimame vien iš praktinės pusės, nes net ir vienai klasei sutilpti būtų gan sudėtinga. Kartais apsilanko socialinių mokslų, psichologijos studijų studentai, bet mes turime kelias lektorių komandas, kurios mokyklose vyresniųjų klasių mokiniams veda edukacijas. Komandą sudaro vyras ir moteris, nors gyvenime jie nebūtinai yra pora. Kaip žinome, naujos gyvybės pradėjime dalyvauja tiek vyras tiek moteris, todėl kalbant apie pagarbius santykius, atsakomybę, nėštumo nutraukimą ir to pasekmes taip pat abi pusės yra svarbios. Užsiėmimus lektoriai veda diskusijų forma, dalijasi savo patirtimi, rodo filmą apie nėštumo nutraukimą. Tai galima įvardinti kaip nėštumo prevenciją. Kad tai neliktų vien teorinio lygmens, mokiniai turi progą savo rankose palaikyti natūralaus dydžio vaisiaus modeliukus iš silikono, kad realiai suvoktų gyvybės pradžią. Jie įsitikina, kad net 7 savaičių vaisius jau yra mažas žmogelis, o tai skatina mąstyti ir atsakingai elgtis. Apskritai manau, suvokimas apie pagarbą gyvybei turėtų ne būti šalia vaikų mokymosi, bet integruotas ir į kitas pamokas, pavyzdžiui, į tikybą, dailę. Juk kaip svarbu įdiegti žmogui suvokimą, kad tavo kūnas yra tarsi indas naujai gyvybei bręsti, todėl į tai negalima žiūrėti atmestinai.

Vilniaus Krizinio nėštumo centras. Magnificat vaikams nuotrauka

Ar jūsų paskaitos vyksta tik Vilniuje, ar plačiau?

Žinoma, stengiamės žinią skleisti visoje Lietuvoje, bet tai nėra lengva. Nuolat ieškome finansavimo, nes tai yra ir žmonių darbas, ir jų laikas, o vykstant į kitą miestą – ir transporto išlaidos. Tačiau pastaruoju metu vis dažniau pačios mokyklos, susižinojusios vienos iš kitų, užsisako mūsų programą ir ją apmoka.

Minėjote, kad programa skirta vyresniems mokiniams, o ką patartumėte jaunesnių vaikų tėvams, kurie galbūt sulaukę klausimų lytiškumo tema patys sutrinka, nes skirtingų kartų skirtingas auklėjimas turi ir tam tikrų pasekmių. Ne viena mama nedrąsiai prasitaria; „Su manimi niekas nekalbėjo apie lytiškumą, ir aš nežinau, kaip apie tai kalbėti.“

Taip, tai tikrai problema, bet dabar gali tėvai „augti“ kartu su vaikais. Yra nemažai literatūros, filmų, ir įvairių organizacijų skaitančių paskaitas ne tik vaikams, bet ir jų tėvams.

Krizinio nėštumo centre per penkerius metus išsaugojote tikrai daug gyvybių, paguodėte ir padėjote ne vienai šeimai. Suteikus pačią svarbiausią paramą, bendravimas su tėvais nutrūksta, ar ne? Ar žinote, kaip jų gyvenimai klostosi vėliau?

Kiekvieną kartą imdamiesi padėti kokiai nors šeimai įsipareigojame ją globoti dvejus metus. Kai kuriems iš jų greičiau pavyksta išspręsti problemas, kai kuriems prireikia daugiau laiko, taigi, per tą laikotarpį užsimezga gana tvirti ryšiai. Labai džiaugiamės, kai vaikelių susilaukusieji mus aplanko ar parašo, papasakoja, kaip gyvena. O be to, turime Gyvybės medį, ant kurio kabiname lapelius su vaikučių vardais, jų yra per 2 šimtus. Tiek vaikelių gimė per visą Krizinio nėštumo centro gyvavimo laikotarpį. Esame išleidę knygelę su pagalbos sulaukusių moterų ir jų kūdikėlių nuotraukomis bei jų istorijomis. Labai simboliška ir gražu, kad knygelės fotografė taip pat sulaukė pagalbos iš Centro jai sunkiu metu. Čia, galima sakyti, toks nenutrūkstamas gerumo ratas, kai moteris, patyrusi sunkumų ir vėliau atsitiesusi, skuba padėti kitoms nelaimės ištiktoms. Pavyzdžiui viena iš mamyčių pati tapo mūsų Centro savanore.

Jens Johnsson/Unsplash.com nuotrauka

O kaip prie jūsų gražios misijos gali prisidėti kiti norintieji?

Šeimos, kurios jau būna užauginusios savo vaikus, bet labai nori dalytis meile ir dėmesiu, mielai kviečiamos prisijungti prie mūsų komandos. Galima tapti Centro savanoriu, paremti finansiškai ar materialiai. Taip pat mums galima padovanoti nebereikalingų kūdikėlių daiktų, rūbelių, žaislų, lovyčių ar vežimėlių. Pavyzdžiui, viena močiutė, gyvenanti Amerikoje, primezgė krikšto rūbelių, kuriuos kun. A. Saulaitis perdavė mums. O kita močiutė visą savo meilę sumezgė į mažas kojinytes ir prie kiekvienų pridėjo po linkėjimą: „Mažos kojytės drąsiai teauga.“ Tokia tikra ir nesumeluota šiluma negali neįkvėpti gyvenimui! Yra buvęs ir toks atvejis, kai vienas žmogus savo namuose surengė aukcioną, kuriam meno kūrinius padovanojo menininkai, ir surinktas lėšas už parduotus darbus paaukojo mūsų Centrui. Tačiau kaip ir minėjau, ne visais atvejais materialinė parama yra pagrindinė. Kartais tiesiog užtenka skirti šiek tiek savo laiko ir dėmesio. Pavyzdžiui, ateiti pas mus ir padėti suruošti naujagimio kraitelį, sudėlioti padovanotus daiktus, globoti ir bendrauti su kokia nors šeima stokojančia dvasinės tvirtybės.

Vilniaus Krizinio nėštumo centras. Magnificat vaikams nuotrauka

Kas dažniau į jūsų centrą kreipiasi pagalbos, vyrai ar moterys, kokios pagalbos jie prašo?

Dažniau kreipiasi moterys, bet pastaruoju metu buvo nemažai ir vyrų. Dalis žmonių ieško būdų, kaip nutraukti nėštumą, kiti nori išsaugoti vaikelį, tik nežino, kaip išspręsti finansines, materialines ar psichologines problemas. Pasitaiko atvejų, kai vyras nori, kad moteris gimdytų, bet besilaukianti moteris nesutinka. Manau, kad tai yra susiję su žmonių vertybėmis. Jei iš esmės suvokiama, kuriuo momentu prasideda gyvybė, net ir sunkios situacijos neišmuša pamato iš po kojų. Bet jei galvojama, kad kelių savaičių vaisius dar ne gyvybė, tada ir pasirinkimai liūdni.

Krizinio nėštumo centras įsikūręs Vilniuje, ar pagalbos gali tikėtis ir šeimos iš kitų miestų?

Taip, pagalbą teikiame visoje Lietuvoje, reikalingus daiktus galime siųsti paštu, o norint susitikti, dėl laiko reikėtų pasitarti iš anksto. Visa informacija apie tai yra mūsų interneto puslapyje www.neplanuotasnestumas.lt  Labai skatiname moteris, merginas, taip pat ir vyrus neprarasti vilties, ir nedaryti skubotų sprendimų. Su Dievo pagalba mūsų Centras yra pasiryžęs padėti kiekvienam abejojančiam.