Patinka tai, ką skaitai? Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2019 04 02

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Nutraukti tylą apie savižudybes

Kadras iš rež. Lisos Klein filmo „Žodis iš S raidės“ („The S Word“, 2017 m., JAV, 94 min.).

„Jokia kita tema man nėra tokia skausmingai artima – dėl šios priežasties ir siekiu pradėti taip reikalingą pokalbį. Metas mums drąsiai kalbėti apie savižudybę, nes nė viena šeima neturėtų to patirti“, – sako amerikiečių režisierė Lisa Klein, balandžio 15–19 dienomis šešiuose Lietuvos miestuose – Kaune, Kelmėje, Tauragėje, Ukmergėje Zarasuose ir Kupiškyje – pristatysianti savo dokumentinį filmą „Žodis iš S raidės“.

Nemokamas filmo peržiūras pratęs diskusijos su filmo herojais ir psichologais apie savižudybių situaciją Lietuvoje. Filmą pristato JAV ambasada Lietuvoje kartu su JAV kino diplomatijos programa „American Film Showcase“ ir emocinės paramos tarnyba Jaunimo linija.

Asmeniškas filmas

Savižudybių tema aktuali ne tik Lietuvoje. Išgyvenusi tėvo ir brolio savižudybes, filmo režisierė L. Klein atsimušė į tylos sieną.

„Daugelį metų buvau kankinama įvairiausių „kodėl“, kartu patirdama gėdą, kaltę ir sumišimą, kurie lydi po artimųjų savižudybės. Šiuo filmu siekiau pradėti pokalbį, sumažinti gėdą ir tylą, per ilgai lydinčias savižudybės temą. Ir apsaugoti žmones nuo kas dešimtos mirties priežasties Amerikoje“, – motyvaciją sukurti filmą atskleidžia režisierė.

Filmas „Žodis iš S raidės“ pasakoja bandžiusių nusižudyti žmonių istorijas. Tai žmonės, kurie gyvena tarp mūsų: jauna fotografė, dviejų vaikų tėtis, žmogaus teisių aktyvistė. Čia fiksuojami netikėti asmeniniai atradimai, jautrūs išgyvenimai ir komiškos situacijos. „Žodis iš S raidės“ koncentruojasi ne į statistiką, nesiekia šokiruoti ar bauginti, o kalba apie išgyvenusius žmones, kviečia ne tik susimąstyti, bet ir viltingai nusišypsoti.

Kadras iš rež. Lisos Klein filmo „Žodis iš S raidės“ („The S Word“, 2017 m., JAV, 94 min.).

Svarbu kalbėtis

Lietuvoje organizuojamų renginių metu filmo peržiūras pratęs diskusijos su režisiere, vietiniais psichologais ir vienu filmo herojų Craigu Milleriu, kuris, išgyvenęs keletą bandymų nusižudyti, rado išsigelbėjimą aprašęs savo patirtį. Būdamas 20 metų jis parašė knygą „Štai koks tai jausmas“ (This Is How It Feels), skleidžiančią žinią, kad gyvenimas yra galimybė, o ne našta, ir keliauja su ja po Jungtines Amerikos Valstijas užsiimdamas savižudybių prevencija.

Diskusijose prie filmo režisierės ir C. Millerio prisijungs ir lietuviai psichologai.

„Savižudybių tema apgaubta tylos tiek Lietuvoje, tiek JAV. Nors pastaraisiais metais statistiškai savižudybių mūsų šalyje mažėja, tai vis dar išlieka didelė problema. Tyla šia tema yra viena pagrindinių savižudybės sąjungininkių“, – sako Greta Laukaitienė, Jaunimo linijos vadovė.

G. Laukaitienė pabrėžė, kaip svarbu kalbėti apie savo emocinę būseną, nebijoti išreikšti jausmus, todėl diskusijos po filmo rengiamos siekiant išsklaidyti vyraujančius stereotipus.

„Visada galima paskambinti Jaunimo linijai, kur savanoriai budi 24 valandas per parą“, – pataria Jaunimo linijos vadovė.

Filmo anonsas:

Jaunimo linijos informacija

Sunku skaityti smulkų tekstą?

Padidink raides, spausdamas ant aA raidžių ikonėlės straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Paremk!

Paremsiu