Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2019 04 15

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Vilniaus teatre „Lėlė“ prabils nykstančių rūšių atstovai

Rež. Ewos Piotrowskos spektaklis „Raudonoji knyga“. Alberto Rocos Macios nuotrauka

Balandžio 20, 27, 28 d. Vilniaus teatro „Lėlė“ Mažojoje salėje įvyks paskutinė šio sezono premjera – lėlių spektaklis vaikams „Raudonoji knyga“. Ewos Piotrowskos režisuotame spektaklyje pagal Nijolės Indriūnaitės pjesę, per žaidimą, per žmogiškus ir teatrinius konfliktus, netgi per paprasčiausią norą išgarsėti skleisis itin rimta, žmogaus ir gamtos, nykstančių rūšių, gyvybės tapimo daiktu tema.

Spektaklio režisierė, Varšuvos lėlių teatro „Baj“ direktorė Ewa Piotrowska, Lietuvos teatro žiūrovams jau pažįstama iš 2011 m. Nacionaliniame Kauno dramos teatre pastatyto spektaklio pagal Lewis Carroll romaną „Alisa stebuklų šalyje“.

Pasak jos, tai labai skirtingos patirtys. „Kaune didžiausias iššūkis buvo tai, kad mėginau įtraukti lėles į dramos teatrą… Tačiau tuomet neturėjau problemų su kalba – pati rašiau scenarijų ir žinojau kiekvieną eilutę. Tuo tarpu čia, kai nekyla problemų su lėlių valdymo technikomis, dėl kalbos barjero daug sunkiau dirbti su tekstu, kuris yra eiliuotas ir kurio taip gerai nepažįstu… Beje, po šių pastatymų galiu pasakyti, kad man labai patinka dirbti Lietuvoje, nes jaučiu, kad čia žmonės tikrai mėgsta teatrą. Taip nutinka tikrai ne kiekvienoje šalyje…“ – džiaugiasi režisierė.

„Lėlės“ teatro žiūrovams gerai žinomos itin jautrios, poetiškos, daugybę sluoksnių savyje talpinančios Nijolės Indriūnaitės pjesės: „Baltos pasakos“, „Mergaitė su degtukais“, „Gėlių istorijos“ ir kt. Naujausiame savo kūrinyje „Raudonoji knyga“ autorė kalba apie nykstančias paukščių rūšis, jų vienatvę ir bandymą išlikti šiame pasaulyje.

„Kai būname ir leidžiame būti kitiems, visi jaučiamės laimingi. Tačiau žmogaus noras kontroliuoti medžius, gėles, paukščius ir paversti juos daiktais, panaikiną tą jausmą ir labiausiai liūdina patį žmogų. Šia pjese norėjosi pasakyti jog tam, kad paukščiai būtų paukščiais, gėlės – gėlėm, dangus – dangum, žmogui tereikia būt žmogum“, – mintimis dalinasi dramaturgė.

Spektaklio dailininkė Julija Skuratova, su režisiere dirbanti jau antrą kartą, daugiausia dėmesio skyrė koliažo principu kuriamoms lėlėms. Jų konstrukcija buvo kuriama jungiant senus, antikvarinius daiktus ir skultptūrinius, įvairių „Raudonosios knygos“ veikėjų išvaizdą primenančius objektus. Taip senas daiktas spektaklyje primena tai, kas jau išeina ir tuo pačiu – tai, kas gali būti perkurta iš naujo.

„Bandėm sujungti daiktų ir gamtos pasaulius – juk su daiktais žmonės elgiasi panašiai kaip ir su gamta. Daiktų lyg ir visiems reikia, bet tų, kuriuos jau turi, dauguma nesaugo, labai greitai išmeta“, – pasakoja scenografė.

„Beje, reikia paminėti, kad sumanytos lėlės – labai gerai išpildytos. Šiuo atveju cechų darbuotojai – Liljana Janavičienė, Virginija Pajarskienė, Martynas Lukošius ir Gintarė Vaivadaitė-Valaišienė (kuri taip pat yra ir scenografė-dailininkė, tad matosi jos braižas, dėmesys plastikai) – įdėjo labai daug darbo…“ – džiaugiasi J. Skuratova.

Koliažo principu kurta ne tik scenografija. Labai skirtingi meniniai stiliai atsispindi ir kompozitoriaus Vidmanto Bartulio sukurtoje muzikoje bei, taip pat, aktorių – Erika Gaidauskaitė, Andžela Vitauskaitė, Sigita Mikalauskaitė, Deivis Sarapinas – vaidyboje. Lėlininkai čia kuria ne tik santykį su jų valdomomis lėlėmis, bet atskleidžia ir jų pačių, kaip aktorių, bendravimo subtilybes.

Spektaklio „Raudonoji knyga“ premjera įvyks balandžio 20, 27 d., 12 ir 14 val. bei 28 d. 12 val.

Rež. Ewos Piotrowskos spektaklis „Raudonoji knyga“. Alberto Rocos Macios nuotrauka
Rež. Ewos Piotrowskos spektaklis „Raudonoji knyga“. Alberto Rocos Macios nuotrauka

Vilniaus teatro „Lėlė“ informacija

Kas yra „bernardinai“?

Arba, kodėl „Bernardinai.lt“ yra nemokama žiniasklaida ir kodėl kviečiame tapti partneriais paremiant.