Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2019 04 20

Donatas Puslys

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Skulptorius R. Kvintas – daugiakultūrio Vilniaus puoselėtojas

Iliustracijos autorius: kurikuri

„Veikiausiai viskas prasidėjo nuo atminimo lentos Hermanui Perelšteinui“, – apie tai, kaip žydiškoji tematika atsirado jo kūryboje, liudijo skulptorius Romualdas Kvintas.

Jo skulptūros Cemachui Šabadui, Romainui Gary ne tik papuošė Vilniaus miestą, tačiau ir įamžino Rytų Jeruzale vadinto miesto žydų atminimą. Ne visos skulptoriaus svajonės buvo įgyvendintos jam gyvam esant – telieka viltis, kad ateityje Vilniuje atsiras ir jo kurta vandens nešiko skulptūra, įkvėpta žymaus litvakų poeto Mošės Kulbako poemos „Vilnius“.

Romualdas Kvintas, skulptūra „Daktaras Aiskauda“. Evgenios Levin nuotrauka

21. Cemachas Šabadas (Daktaras Aiskauda). C. Šabadui, kuris garsėjo kaip vargstančiais besirūpinęs gydytojas, labdarys, mecenatas, paminklas Vilniuje buvo pastatytas dar 1936 metais, tačiau per Antrąjį pasaulinį karą nugriautas. Pasakojama, kad C. Šabado asmenybė paskatino rašytoją Kornelijų Čiukovskį sukurti daktaro Aiskaudos personažą. Jiedu susipažino, kai K. Čiukovskis buvo atvykęs į Vilnių, kad pagydytų tuberkulioze susirgusią savo dukrą. „Tai buvo pats geriausias žmogus, kurį kada nors esu pažinojęs. Jis nemokamai gydė vargšus“, – prisiminė rašytojas. Beje, ant Kauno gavės namo nr. 7/2 galima išvysti ir memorialinę C. Šabadui skirtą lentą – šiame name daktaras kadaise dirbo.

Romualdas Kvintas, skulptūros „Vandens nešėjas“ eskizas Iš Kvintų šeimos archyvo via Moteris.lt

22. „Ir ant senos sinagogos sustiręs vandens nešėjas
Stovi ir barzdą užvertęs skaičiuoja žvaigždes“

Būtent šios M. Kulbako poemos „Vilnius“ eilutės įkvėpė R. Kvintą sukurti paminklą vandens nešėjui taip įamžinant eiles apie mylimą miestą sudėjusį poetą.

Romualdas Kvintas. Paminklas Romainui Gary. Evgenios Levin nuotrauka

23. Pasakojama, kad R. Gary motiną kaimynai laikę pamišėle, nes ji šventai tikėjusi, kad vieną dieną jos sūnus tapsiąs pasaulinio garso menininku, vairuosiąs prabangų automobilį ir besirengsiąs tik geriausių siuvėjų rūbais. Šiandien šią moterį galėtume laikyti ne pamišėle, o pranaše. Jos sūnui, pelniusiam pasaulinę šlovę, Vilniuje stovi R. Kvinto sukurtas paminklas, įamžinęs R. Gary kaip mažą karštai įsimylėjusį berniuką, kuris dėl mylimosios yra pasirengęs atsikąsti net bato.

Romualdas Kvintas. Atminimo lenta Hermanui Perelšteinui. Evgenios Levin nuotrauka

24. Kaip ir sakė R. Kvintas, žydiškoji tematika jo kūryboje prasidėjo nuo atminimo lentos Hermanui Perelšteinui. H. Perelšteiną šiandien labiausiai atsimename kaip berniukų choro „Ąžuoliukas“ kūrėją. Tačiau iki „Ąžuoliuko“ jam teko nueiti sunkų kelią. 1941 metais jis, aštuoniolikametis, su tėvais buvo ištremtas į Sibirą prie Laptevų jūros. Tėvą sušaudė, mama mirė. Į Lietuvą Hermanas grįžo tik 1956 metais. Po trejų metų Vilniuje, Mokytojų namuose, ir gimė „Ąžuoliukas“ – tuomet Hermanas jau buvo diplomuotas dirigentas.

Žemėlapio autorius: kurikuri

Šiame Vilniaus žemėlapyje galite rasti visų „Neužmiršti“ ciklo asmenybių pėdsakus Vilniuje. Sekite geltonas žvaigždes (Nr. 21-24) norėdami atrasti Romualdo Kvinto skulptūras Vilniuje.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Projekto „Neužmiršti“ rėmėjai: Geros valios fondas, Vilniaus miesto savivaldybė