2019 05 13

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

V tarptautinis lituanistų kongresas

Gegužės 16–17 dienomis Vroclavo universitete jau penktą kartą įvyks Tarptautinis lituanistų kongresas. Tomis dienomis Vroclavas taps lietuvių ir lenkų debatų kalbotyros, kultūros, istorijos, visuomenės ir politikos temomis centru. Į kongresą suvažiuos mokslininkai, visuomenės veikėjai ir verslo žmonės iš abiejų šalių.

Šių metų kongreso tema – „Nuo Liublino unijos iki Europos Sąjungos“: 2019 metais sukanka dvi simbolinės tiek Lietuvos, tiek Lenkijos valstybingumui reikšmingos metinės. Tai 450-osios Liublino unijos sudarymo metinės, kai unijos aktas sujungė Lietuvos Didžiąją Kunigaikštytę ir Lenkijos Karalystę į vieną politinį darinį. Tai yra taip pat 15-osios metinės mūsų valstybių įstojimo į Europos Sąjungą. Kongreso tikslas – pažvelgti iš plačios 450 metų perspektyvos į lietuvių kalbą, literatūrą ir kultūrą, taip pat politiką ir teisę. 14-oje sekcijų, skirtų kalbotyrai, kultūrai, istorijai ir lietuvių bei lenkų santykiams, savo pranešimus pristatys apie 80 mokslininkų iš 27 aukštųjų mokyklų iš Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos ir Latvijos. 

Kartu su konferencija kongreso programoje atsirado ekspertų debatai, skirti pasaulio lietuvių problematikai, prezidento rinkimams Lietuvoje ir jų reikšmei lietuvių ir lenkų santykiams. Taip pat bus diskutuojama apie Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimą energetikos srityje, ir įvyks „Cross-border“ lietuvių–lenkų piliečių dialogas – bendra praeitis ir ateitis Europoje, kuriame dalyvaus Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje ir Lenkijoje. 

Nepritrūks ir kultūrinių renginių. Kongreso programoje – Juozapo Čechavičiaus paroda „XIX amžiaus Lietuvos, Baltarusijos, Lenkijos ir Ukrainos miestai Juozapo Čechavičiaus fotografijoje“, Kristinos Svolkinaitės ir Arno Mikalkėno džiazo koncertas klube „Stary Klasztor“ bei Ričardo Gavelio romano „Vilniaus pokeris“ vertimo į lenkų kalbą premjera.

Daugiau informacijos puslapyje – www.labas.uni.wroc.pl, facebook.com/kongres.lituanistow. 

Organizatoriai: Vroclavo universitetas, Studentų lituanistų organizacija „Labas“, fondas „Pobliża“. 

Rėmėjai: Lietuvos kultūros institutas, „ORLEN Lietuva“, Korneliusz Okoń, „Conselion“.

Partneriai: Kauno Vytauto Didžiojo universitetas, Europos Komisija, Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Mykolo Romerio universitetas, Rytų Europos kolegija RODM, „Mediateka“.

Informaciniai rėmėjai: „Przegląd Bałtycki“, „Nowa Europa Wschodnia“, „New Eastern Europe“, „Kultura Litwy“, „Energetyka24“, Eastbook.eu, zw.lt, Alkas.lt, Bernardinai.lt.

Garbės globėjai: prof. Adamas Jezierskis – Vroclavo universiteto rektorius, Eduardas Borisovas – LR ambasadorius Lenkijos Respublikoje, prof. Inga Žalėnienė – Mykolo Romerio universiteto rektorė, prof. Janas Miodekas, Jacekas Sutryakas – Vroclavo miesto prezidentas, Pawełas Hreniakas – Žemutinės Silezijos vaivada.

Organizatorių informacija