2019 05 18

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

Muziejų naktis: kur apsilankyti?

„Muziejų nakties“ plakatas

Muziejų naktis: kur apsilankyti?

Pastarieji metai muziejams itin svarbūs – po ilgo laiko pasikeitė daug valstybinių muziejų vadovų, atsidarė Danguolės ir Viktoro Butkų meno kolekcija besiremiantis MO muziejus, taip pat kitas privatus muziejus – „Tartle“. Šiandien vykstanti „Muziejų naktis“, švenčiama visoje Europoje, siūlo puikią galimybę „pasitikrinti“, ką naujo ir įdomaus siūlo įvairūs Lietuvos muziejai. Galima būtų numanyti, jog didžiuosiuose Lietuvos muziejuose (Nacionalinėje dailės galerijoje, Valdovų rūmuose, MO muziejuje, Lietuvos nacionaliniame muziejuje ir kituose) tikrai lankysis daugybė žmonių, nes jie – įprasti Muziejų nakties traukos centrai. Norėtųsi atkreipti dėmesį į šiek tiek mažesnius arba tiesiog mažiau matomus didesniųjų muziejų padalinius.

Samuelio Bako muziejus (Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus)

Turbūt pati įdomiausia šio muziejaus dalis – visai neseniai įkurtas lietuvių kilmės žydų menininko Samuelio Bako muziejus. Pats S. Bakas gimė Vilniuje 1933-aisiais. Įkūrus Vilniaus getą nacių okupacijos laikotarpiu, jo tapybos darbai jau buvo eksponuojami. S. Bako darbai filosofiški, konceptualūs, ryškūs ir kartais nepelnytai pamiršti. Drobėse jaučiama jautraus, sunkius potyrius išgyvenusio žmogaus gyvastis, paveiksluose gausu įvairių motyvų iš Biblijos, religinių nuorodų, istorijos atplaišų. 2017 m. balandį S. Bakui suteiktas Vilniaus miesto garbės piliečio vardas.

Dailininkas Samuelis Bakas. „Pucker Gallery“ nuotr.

Muziejų naktis Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje prasidės 15 val. „Rakija Klezmer Orkestar“ koncertu Tolerancijos centre.

Tolerancijos centras ir Samuelio Bako muziejus (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) lankytojų lauks nuo 15 iki 21.30 val., o Holokausto ekspozicija (Pamėnkalnio g. 12, Vilnius) lankytojų lauks nuo 18 iki 21.30 val. 

Daugiau informacijos

Valstybės pažinimo centras

Įsikūręs LR Prezidentūros teritorijoje (įėjimas iš Totorių g. 28) Valstybės pažinimo centras veikia jau trečius metus. Šis edukacinis centras traukia savo interaktyvumu ir atvirumu lankytojams. Nuolatinėje ekspozicijoje galite susipažinti su Lietuvos valdžios sandara, biudžeto sudarymo principais, Lietuvos istorija, nuolatinę ekspoziciją papildo laikinos parodos. Vos prieš kelias dienas duris atvėrė nauja paroda „19490216: Apsisprendimo šifras“, pasakojanti apie 1949-ųjų metų Nepriklausomybės deklaraciją, kurią pasirašė partizanai. Ekspozicijoje pasakojama kiekvieno iš jų individuali istorija: kodėl būtent jie atsidūrė tarp signatarų? Kas jie buvo apskritai? Ko siekė ir troško? Parodą lydės įvairūs užsiėmimai ir paskaitos.

Parodos „19490216: Apsisprendimo šifras“ Valstybės pažinimo centre fragmentas. Nuotrauka Monikos Jasevičiūtės/Valstybės pažinimo centro.

Pravartu nepamiršti, kad Valstybės pažinimo centre vis dar veikia paroda-seansas „Nepamirštos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos“ visiškai naujai atskleidžianti Lietuvos istoriją – per įsivaizdavimų kaip atrodė ateitis praeityje prizmę. Taip pat apsilankymas šiame edukaciniame centre jums leis pamatyti ir vidinį Prezidentūros rūmų parką.

Muziejų naktį Valstybės pažinimo centras ir Prezidento rūmų parkas bus atviri nuo 11 iki 24 val. (paskutiniai lankytojai įleidžiami 23 val. 30 min.). Norint susipažinti su nuolatine ekspozicija, išankstinė registracija – nereikalinga, apsilankymas ir visos Valstybės pažinimo centre teikiamos paslaugos – nemokamos.

Daugiau informacijos apie Muziejų naktį Valstybės pažinimo centre

Kauno miesto muziejus – Rotušės skyrius

Nors Kauno miesto muziejaus Rotušės skyriaus rekonstrukcijos planas visai neseniai buvo pristatytas, tačiau būtent šio muziejaus atsidarymo laukia daugelis muziejų gerbėjų ir specialistų. Apmąstyti miesto idėją, o ne tik infrastruktūrą ar istoriją yra tikrai sudėtinga ir ambicinga užduotis, todėl nauja ekspozicija laukia ne tik kauniečių. 

Kauno miesto muziejaus Rotušės skyriaus rekonstrukcijos vizualizacija. Kauno miesto muziejaus nuotrauka

Kauno miesto muziejaus Rotušės skyrius Muziejų naktį pasitinka edukaciniu užsiėmimu „Miesto architektai“ (12 ir 16 val.), kuriame galėsite susipažinti su žymiausiais tarpukario Kauno architektų darbais, kūrybos bruožais, išmokti atpažinti išskirtines jų detales. Kauno modernizmas – vienas ryškiausių architektūrinių fenomenų Lietuvoje, kiekvienais metais sulaukiantis vis daugiau dėmesio.

18 val. parodos „Kauno (ne)laikinumai“, skirtos Laikinosios sostinės metams pažymėti, atidarymas. Šioje parodoje žvelgiama ne tik į praeitį, bet ir į dabartį, analizuojama, kurie Laikinosios sostinės laikotarpio ženklai yra tapę neatskiriama Kauno tapatybės dalimi.

Daugiau apie Kauno miesto muziejaus renginius 

Vinco Mykolaičio-Putino memorialinis butas-muziejus

Dažniausias memorialinių butų-muziejų tikslas – išsaugoti bent minimalią autentiškumo dvasią vietoje, kurioje kažkada gyveno valstybės istorijai svarbus žmogus. Tokiu būdu stengiamasi bent truputį atskleisti tuo metu namuose vyravusios kasdienybės atplaišas.

Prieškambaris. Vinco Mykolaičio-Putino memorialinio buto-muziejaus nuotrauka.

Vinco Mykolaičio-Putino memorialinio buto-muziejaus darbuotojai Muziejų naktį siūlo ekskursiją šeimai su mažais vaikais (iki 7 m.), taip pat teminę ekskursiją apie V. Mykolaičio-Putino gyvenimą Vilniuje ir kelių filmų peržiūras. Ekskursija mažiesiems prasideda 17 val. Muziejų galite rasti Tauro g. 10, Vilniuje. 

Daugiau informacijos apie Muziejų naktį V. Mykolaičio-Putino memorialiniame bute-muziejuje

Kazio Varnelio namai-muziejus (Lietuvos nacionalinis muziejus)

Priešais Vilniaus rotušę įsikūręs (Didžioji g. 26) Kazio Varnelio namai-muziejus – vienas įdomiausių muziejų Lietuvoje. Tiesa, dažnai į jį pakliūti galima tik su ekskursija ir iš anksto susitarus, todėl Muziejų naktis – puiki proga apsilankyti šioje unikalioje vietoje.

Kazio Varnelio namų-muziejaus nuotrauka

Muziejų naktį Kazio Varnelio namai pakvies jus į pirmame šio pastato aukšte įrengtas keturias Mažosios gildijos sales. Čia stebins ne tik eksponatai (unikalūs žemėlapiai, grafiniai portretai, Vakarų Europos grafikos meistrų F. Goya ir G. Piranesi kūriniai), bet ir jų istorijos.

Nuo 18 val. kas 30 minučių profesionalūs muziejininkai skaitys trumpas (15–20 minučių trukmės) pristatomąsias paskaitas ir paaiškins ne tik eksponuojamų kūrinių turinį, bet ir jų patekimo į K. Varnelio kolekciją aplinkybes.

Daugiau informacijos

Parengė Kristina Tamelytė