2019 05 29

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Paryžiaus katedra atgaus buvusį grožį

Stoholme įsikūrusios architektų kompanijos Ulf Mejergren Architects (UMA) pasiūlymas Paryžiaus katedrai atstatyti. UMA nuotrauka

Gegužės 27 d. Prancūzijos senatas priėmė sprendimą, kad atstatyta Paryžiaus Dievo Motinos katedra išlaikys autentišką išvaizdą, tokią, kokia ji buvo prieš gaisrą. Nors balandžio 15-osios vakarą prasidėjęs gaisras sunaikino katedros stogą ir visiškai sugriuvo ant jo stovėjęs XIX a. bokštas, pagrindinė pastato konstrukcija liko nepažeista.

Būta idėjų katedrą atstatyti naujoviškai. Pasiūlymų puokštė buvo įvairi: ant įgriuvusio stogo įrengti apžvalgos aikštelę, milžinišką žiemos sodą, nugriuvusį bokštą pakeisti metaliniu arba stikliniu, su vitražais. Stiklinį bokštą pasiūlęs architektas Alexandre’as Chassangas teigė, kad nesame įpareigoti katedrą atstatyti identiškai kaip buvo. Stokholme įsikūrusi architektų kompanija Ulf Mejergren Architects pasiūlė projektą su kryžiaus formos baseinu, kuris padengtų visą katedros stogo plotą, o į besimaudančius žvelgtų gaisro išvengusios apaštalų skulptūros.

Liet. „Už ekologinį atsivertimą“.Twitter paskyros vaizdas

Pasirodžius atstatymo projektams, besišaipydami patys prancūzai pradėjo teikti savo pasiūlymus. Tokios reakcijos sukėlė paveldosaugininkų nerimą, ir jie svarstymams davė naują toną.

Florianas Renucci, viduramžių architektūros ekspertas, teigė, kad atstatant Paryžiaus Dievo Motinos katedrą turi būti atsižvelgiama į laikmečio statybos technologijas, įkūnijusias gotikinę harmoniją, kurią lėmė tiek pastatus statę žmonės, tiek jų naudotos medžiagos (akmuo, medis, geležis ir stiklas). „Mes turime gerbti to laikmečio dvasią. Gotika yra architektūros meno viršūnė… Jei atstatysime teisingai, katedra stovės dar 1000 metų.“

Brandon Lopez/unsplash.com

Gegužės 27-osios nutarimu Prancūzijos senatas užkirto kelią modernioms Paryžiaus katedros atstatymo interpretacijoms. Nauju nutarimu taip pat panaikinta galimybė vyriausybei nepaisyti planavimo, aplinkosaugos ir paveldosaugos reikalavimų, kurių būtų nesilaikoma, jei vyriausybė siektų paspartinti atstymo darbus. 

Parengta pagal Catholic Herald ir The Guardian