2019 06 05

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Savanorę iš Turkijos pakerėjo Skuodas

Savanorė Hale. ,,A. C. Patria“ Savanorių centro nuotrauka.

Iš Stambulo kilusi Hale pusmečiui iškeitė megapolį į mažą ir jaukų Skuodo miestelį. Jauna turkė tapo Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos savanore. Čia mergina daug bendrauja su vietiniais gyventojais – moko juos pažinti Turkijos kultūrą, o tuo pačiu pati kaupia žinias apie Lietuvą.

Pakeitė planus

Savanorystė Halei nėra svetima. Turkijoje ji jau yra savanoriavusi Pasaulio gamtos fonde ir Europos studijų centre. Baigusi politikos mokslų ir tarptautinių santykių studijas Stambulo Boğaziçi universitete, mergina nusprendė pasinaudoti tarptautinės savanorystės galimybėmis. Kadangi Hale kalba itališkai, iš pradžių ji aplikavo į Italijoje vykstančius projektus. Tačiau jos planus pakeitė aptikta galimybė savanoriauti Skuode. „Savanorystės metu svarbu ne tik pasiūlyti savo pagalbą, bet ir įgyti patirties, kuri bus naudinga tolimesniame gyvenime. – pastebėjo ji – Dar besimokydama universitete dirbau viešųjų ryšių lauke, bendradarbiavau su vietinėmis savivaldybėmis. Tad nutariau rinktis projektą, kuris man padės pagilinti žinias, ir galbūt net suteiks paspirties mano karjerai.“, – pasakojo ji.

Savanorė Hale. ,,A. C. Patria“ Savanorių centro nuotrauka.

Į Skuodą Hale atvyko pagal VšĮ „A. C. Patria“ koordinuojamą „Erasmus+“ tarptautinės savanoriškos veiklos projektą. Anot savanorės, prieš atvykdama į miestelį, ji įsivaizdavo šį visiškai kitokį. „Besiruošdama kelionei nemažai bendravau su būsimu savo kuratoriumi. Jis paaiškino man, kad Skuodas yra itin mažas, tad jei norėsis pramogų, pavyzdžiui, eiti į kiną, teks važiuoti į Klaipėdą. Jam buvo neramu, kad man čia gali būti nuobodoka. – pasakojo ji – Po pokalbio mintyse nusipiešiau nedidelio kaimelio vaizdinį. Tačiau atvykusi išvydau, kad Skuodas gerokai didesnis ir gyvesnis.“ – juokėsi mergina. Nors palyginus su 15 milijonų gyventojų turinčių Stambulu, Skuodas išties labai mažas, Hale tikina, kad veiklos jai čia pakanka. „Man patinka, kad galiu daug bendrauti su vietos žmonėmis. Ne tik dalyvauju lokaliose bibliotekos veiklose, bet ir nemažai keliauju, rengdama prezentacijas apie savo gimtąją šalį ir savanorystę.“ – atskleidė ji.

Tikslas –  pažinti vietinę kultūrą

Vis dėlto, prieš pasiryždama išvykti į Skuodą, Hale nemažai dvejojo. Ji jau buvo priimta į kitus projektus įvairiose Europos šalyse. „Nusprendžiau paklausti patarimo savo draugų – prisiminė savanorė – Jie pritarė mano norui keliauti į Lietuvą. Artima draugė pasakė: Hale, tu būtinai turi dalyvauti šiame projekte, matau, kaip entuziastingai apie jį kalbi. Visiškai kitokią nuotaiką spinduliuoji, kalbėdama apie likusius pasiūlymus.“ – šypsojosi ji. Tad Hale galiausiai apsisprendė vykti į nepažintą šalį. „Skuodas išties mažytis, tačiau aš visą gyvenimą gyvenau didmiestyje. Laikas pakeisti aplinką, įgyti visiškai naujos patirties. Savanorystė – puiki proga tai padaryti.“, – atkreipė dėmesį ji. Mergina mato ir dar vieną pranašumą, savanoriaujant mažame mieste. „Teko bendrauti su užsienio savanoriais, vykdančiais savanorišką veiklą Kaune. Jie nepakankamai bendrauja su vietiniais žmonėmis, nes juos dažniausiai supa kiti tarptautiniai savanoriai. O štai aš turiu puikią progą pažinti vietinę kultūrą. Juk to čia ir atvažiavau.“, – džiaugėsi ji.

Bibliotekoje Hale padeda informacinių technologijų specialistui, taip pat fotografuoja čia vykstančius renginius, pati redaguoja nuotraukas. Savanorė, kartu su savo kuratoriumi, taip pat dažnai keliauja į kitas bibliotekas ar jų padalinius. Čia vietiniams gyventojams ji rengia prezentacijas apie save, gimtąją šalį bei tarptautinę savanorystę. Hale tikino, kad jai netrukdo net kalbos barjeras. Nors vyresni bibliotekos lankytojai nemoka angliškai, prezentacijų metu vertėjauja Hales kolegos. „Man patinka, kad iš vietinių gyventojų galiu daug sužinoti apie Lietuvos kultūrą. Didelį įspūdį paliko žvakių gaminimo iš natūralaus vaško dirbtuvėlės, kuriuose pavyko sudalyvauti. Didmiestyje tokių dalykų nepamatysi.“, – stebėjosi ji. Savanorė ir pati stengiasi pažindinti skuodiečius su turkiška kultūra. Ji bibliotekoje veda Ebru – dažų liejimo ant vandens dirbtuves. Ši neįprasta technika yra kilusi būtent iš Turkijos. Vietos gyventojai Ebru išbandė ir dažydami Velykinius margučius. Tokiu būdu buvo tarsi sujungtos dvi kultūros. Hale vietos gyventojams neseniai taip pat rengė ir dar vieną kultūrinį renginį – kvietė susipažinti su abiejų šalių virtuvėmis. Susirinkusieji gamino tradicinius Lietuvos ir Turkijos patiekalus, dalinosi jų receptais, pasakojo apie karta iš kartos perduodamas tradicijas.

Savanorė Hale. ,,A. C. Patria“ Savanorių centro nuotrauka.

Hale apgailestauja tik dėl vieno – ji norėtų pramokti lietuvių kalbos, tačiau užsienio savanoriams tokie kursai organizuojami tik Kaune. Vis dėlto, mergina pernelyg nenusimena. „Kol kas su bibliotekoje besilankančiais skuodiškiais kuo puikiausiai susikalbame gestais, pavertėjauja ir kolegos. Kartais netgi naudojame „Google“ vertėją – rodome vienas kitam sakinius. Tai – puiki proga pramokti lietuviškų žodžių. – pripažino ji – Na, o jaunesniems bibliotekos lankytojams su anglų kalba problemų nekyla.“ – juokėsi ji. Skuode Hale savanoriaus dar porą mėnesių. Per juos ji planuoja sukurti ir mini projektą apie Skuodo žydų istoriją bei paveldą.

 ,,A. C. Patria“ Savanorių centras informacija