2019 06 06

Dalia Kavaliauskaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Vilniaus gete skambės muzika: kitaip permąstoma istorija

Darius Bagdonavičius. Dainiaus Putino nuotrauka
Choras ARTyn. Dainiaus Putino nuotraukos

Dažnas Vilniaus senamiesčio gatveles minantis praeivis nė nesusimąsto, kad siurbčiodamas kavą ar ieškodamas dienos pietų praeina ne taip seniai griežtai saugotą, visiškai uždarą žydų geto teritoriją, įsitikinę muzikinės ekskursijos „Vilniaus geto kontūrais“ organizatoriai. Kodėl svarbu ne tik žinoti, bet ir iš naujo permąstyti istoriją ar net patį Vilnių bei kaip muzikaliai tai padaryti birželio 13 d. pasakoja muzikinės ekskursijos idėjos autorė, choro „ARTyn“ vadovė ERIKA ŽILINSKAITĖ, chormeisteris ir koncertmeisteris KASPARAS KERBEDIS, smuikininkas DARIUS BAGDONAVIČIUS bei gidė AKVILĖ NAUDŽIŪNIENĖ.

Pasivaikščiojimai po žymiausias meilės istorijas menančias vietas, klajonės požemiais ar naktiniu senamiesčiu – Vilniuje dabar apstu įvairių ekskursijų. Kaip kilo mintis surengti kitokią – muzikinę – kelionę?

Erika: Idėja apie muzikinę ekskursiją kilo prieš porą metų. Ją pavyko įgyvendinti – atėjusieji galėjo ne tik aplankyti vaiduoklišką, tuo metu lankytojams dar neatvertą Ramintojos bažnyčią, bet ir išgirsti gido pasakojimą bei paklausyti nestandartiškai atliekamos chorines muzikos. Po ekskursijos sulaukėme tik geriausių atsiliepimų – žmonės sužavėti, o ir mums patiems buvo labai įdomu ruoštis bei dalyvauti.

Šįkart norime chorinę muziką pateikti dar kitokiu negirdėtu formatu, suprantamai ir artimai ne tik chorines muzikos mėgėjui. Kūrinius atliksime ekskursijos metu tiesiog kiemeliuose ar bromose.

Erika Žilinskaitė ir choras ARTyn. Dainiaus Putino nuotrauka

Kodėl atrodo svarbu ekskursantus pažindinti su Vilniaus geto istorija?

Erika: Getą objektu pasirinkome dėl žydų bendruomenės svarbos Vilniui ir Lietuvai visais valstybės gyvavimo etapais nuo pat pirmųjų litvakų LDK. Holokaustas yra mūsų bendra tragedija, kurią permąstyti kviečiame per Vilniaus geto istoriją, per jame šurmuliavusią kasdienybę, per ten gyvenusių žmonių viltį.

Kasparas: Be abejo, faktai, statistika yra svarbu, tačiau jų perteikimas, parodymas, papasakojimas gali būti kitoks – tai mūsų tikslas.

Kasparas Kerbedis ir choras ARTyn. Dainiaus Putino nuotraukos

Ekskursijos po Vilniaus getą nėra naujiena. Kuo šios ekskursijos turinys skiriasi nuo kitų?

Akvilė: Šiame pasivaikščiojime kalbėsimės apie Vilniaus geto kultūros istoriją, kasdienybės istoriją – Vilniaus geto kultūrinės veiklos fenomeną. Sieksime sujungiant ypatingą muzikinį foną su istoriniais pasakojimais apie muzikantus, teatro ir knygų mylėtojus, dailininkus, kūrusius Vilniaus gete, pasivaikščiojimo dalyviams atspindėti humanišką šviesos ir gėrio ieškojimą tragizmo kupinoje geto kasdienybėje. Šioje ekskursijoje susipažinsime tik su Didžiojo Vilniaus geto istorija, tad turėsime galimybę labiau įsigilinti į konkrečių pastatų ir juose gyvenusių bei veikusių žmonių likimus. Pavyzdžiui, sužinosime apie Popieriaus brigadą, kurios veikla svarbi kaip kultūrinės rezistencijos Vilniaus gete pamatas.

Darius Bagdonavičius. Dainiaus Putino nuotrauka

Gidės pasakojimą papildys choras ir smuikas. Kokia muzika skambės?

Darius: Atlieku ne tik tradicinę lietuvišką muziką, bet domiuosi ir kitomis tradicijomis. Viena iš jų žydiška klezmer muzika. Klezmer įdomi, sudėtingos istorijos muzika, turinti savitą, nepakartojamą muzikinę kalbą, kurios teko mokytis visai nuo pagrindų. Pradėjau į ją gilintis norėdamas atrasti ir kuo labiau pažinti egzistavusias muzikines tradicijas mūsų bei kaimyniniuose kraštuose. Taigi šią išskirtinę žydišką muziką ir turės galimybę išgirsti susirinkusieji ekskursijoje.

Erika: Labai norėjome ekskursijos metu atlikti būtent Vilniaus žydų muziką, tačiau galiausiai nusprendėme rinktis labiau chorui pritaikytus užsienio kompozitorių žydiškus kūrinius. Repetuojame geto teritorijoje, jaukinamės erdvę, pažindinamės su žydiškos muzikos kitoniškumu, pratinamės kitokias, mums neįprastas muzikines dermes. Kyla ir kitų iššūkių.

Kasparas: Taip, pirmiausia, sudėtinga dainuoti ne sava kalba. Ne tik dėl tarimo subtilybių, bet ir dėl tekste slypinčios minties perteikimo – teko gerokai pavargti besigilinant į vertimą. Antra, 2018-2019 m. choro sezonas gausus koncertų ir išvykų, todėl planuoti laiką repeticijoms buvo iššūkis. Visgi choristai itin entuziastingai įsitraukia į šios ekskursijos organizavimą ir planavimą – visi nekantriai laukiame renginio.

Bilietus į koncertą galima įsigyti paspaudus čia