2019 07 02

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

XV muzikos ir ekologijos festivalis „Nepaklusniųjų žemė“

Pianistai Rokas ir Sonata Zubovai. Festivalio „Nepaklusniųjų žemė“ nuotrauka

Liepos 6 d. Nidoje prasideda jau penkioliktasis muzikos ir ekologijos festivalis „Nepaklusniųjų žemė“. Kaip ir kasmet, išradingoji „Nepaklusniųjų žemės“ kūrybinė grupė jungs šmaikščius muzikinius pasakojimus su kultūrinėmis įžvalgomis, išradingai įpindama ekologinius, darnaus sugyvenimo su gamta motyvus.

Šių metų festivalio programa, apimanti visas muzikos epochas, siejanti vienoje gamoje tokius tolimus, tarsi nesuderinamus estetinius pasaulius kaip liaudies daina ir techno muzika, baroko muzika ir džiazas, papasakos septynias labai skirtingas muzikines istorijas, kurių kiekviena iš įvairiausių perspektyvų kels neišvengiamą prasmės klausimą „kas aš?“. Šie muzikiniai ir meniniai nuotykiai kiekvienam koncertuose ir kūrybinėse dirbtuvėlėse apsilankiusiam suteiks peno refleksijoms apie asmenines kiekvieno mūsų atsakomybes beprotiškai greitai besikeičiančiame pasaulyje, apmąstymams apie stabilias ir kintančias vertybes, santykį su aplinkiniais ir aplinka.

Pirmoji programa, skirta Lietuvos valstybės dienai, prasidėsianti liepos 6 d. 18.30 val. po pamaldų Nidos Švč. Mergelės Marijos Krikščionių pagalbos bažnyčios amfiteatre, pavadinta „Užtrauksim naują giesmę?“ Pralėkus Lietuvos šimtmečio šventėms festivalio kūrėjai kviečia stabtelėti ir pasamprotauti, koks mūsų santykis su valstybe, kurios piliečiais esame. Kaip šiandien turi skambėti nauja giesmė? Programoje persipins muzikinės gijos, iš kurių prieš šimtą metų gimė lietuviška muzika, skatinusi naujos valstybės kūrybos energiją ir darbus.

Antroji festivalio muzikinė programa „Charlie Chaplin 130. Dainos ir filmai“, kurią bus galima pamatyti ir išgirsti Nidos bendruomenės namuose sekmadienį, liepos 7 d. 20 val., visa skirta XX amžiaus didžiojo kino genijaus Charlie Chaplino 130-osioms metinėms. Šioje programoje gretinamos paties Ch. Chaplino kurtos dainos savo nebyliems filmams ir filmas „Cirkas“. Dainų tekstai geriausiai iliustruoja Ch. Chaplino vertybinius klausimus, keliamus filmuose, kuriuos pats jų kūrėjas apibūdino „A picture with a smile – and perhaps, a tear.“ („Filmas su šypsniu, ir gal su ašara.“)

Liepos 8 d. 20 val. Nidos Evangelikų liuteronų bažnyčioje trečioji kūrybinė festivalio programa „Šnabždančios sferos“ nukels klausytojus į paslaptingą nakties pasaulį. Kas tyko mūsų prietemos pasaulyje? Šešėlių šokiai? Vidurnakčio maldos? Ar tai meilės ar vienatvės metas? Programoje pinsis Boccherini, Messiaeno, Stravinskio, Brucho, Manookiano, Plakidžio muzika. Naktinio dangaus pasaulis – tai, kaip kadais bylojo didysis antikos matematikas ir filosofas Pitagoras, „Visata, kurią sudaro septynios besisukančios skambančios sferos“.

Liepos 9 d. 20 val. Amfiteatras prie Nidos Švč. Mergelės Marijos Krikščionių pagalbos bažnyčios (Taikos g. 17, Nida). „BSM trio“: festivalio pusiaujo taške nuotaikinga muzikinė išdaiga. Programa: Artimųjų Rytų tautų muzikos įkvėptos improvizacijos. 

Liepos 10 d. 20 val. Nidos Evangelikų liuteronų bažnyčioje programa „The Machine Stops“ („Mašina sustoja“), kurios pavadinimu pasirinktas šiandienos britų kompozitoriaus Briano Wilshare’o kūrinys. Pats kompozitorius taip pat dalyvaus kūrinio premjeroje Lietuvoje. Penktąją kūrybinę programą pasiūlė britų violončelininkas Thomas Collingwoodas. Šia programa, derindamas labai įvairius kompozitorius ir stilius, Thomas atranda prasminius tiltus tarp įvairių šalių ir kultūrų kompozitorių. Svarbia gija čia įsipina lietuvių kompozitorių Bartulio, Bružaitės, Mieželytės, Balakausko opusai, tampantys vis labiau neatskiriama šiandienos tarptautinio muzikinio peizažo dalimi.

Liepos 11 d. 20 val. Nidos Evangelikų liuteronų bažnyčioje klausytojai pasiners į vieną gražiausių klasikinės muzikos meilės istorijų. Koncertas pavadintas „Klarai, su meile, Robertas“ – tai vokiečių romantikų pasaulis. Robertas Schumannas kovojo dėl savo mylimosios pianistės ir kompozitorės Claros Wieck širdies septynerius metus, kol ši sulaukė pilnametystės ir pati galėjo pasirinkti savo kelią. Programoje pinsis abiejų kompozitorių ir jų bičiulio Felixo Mendelssohno kūriniai, skambės Clarai vestuvių proga Roberto sukurto dainų ciklo melodijos.

Liepos 12 d. 20 val. „Nepaklusniųjų žemės“ festivalis bus užbaigtas Nidos bendruomenės namuose. Renginyje bus eksponuojami ekologinės kūrybos darbai, susilies jaunosios kartos kūrybinių dirbtuvėlių dalyvių sukurta salės scenografija ir kūrybinės muzikantų komandos programa „Miško istorija“, nukelsianti klausytojus ir žiūrovus į stebuklų mišką. Į programą pakvies M. K. Čiurlionio simfoninė poema „Miške“. „Miško istorija“ – tai kontempliacija apie mus, kaip visuomenę, mūsų santykį su mus supančia gamta, atsakomybė prieš ją ir prieš ateities kartas.

XV „Nepaklusniųjų žemės“ festivalyje muzikuos Steinas Skjervoldas (baritonas, Norvegija / Lietuva), Vytautas Sriubikis (fleita), Žilvinas Brazauskas (klarnetas), Rasa Vosyliūtė (smuikas), Vytautas Mikeliūnas (smuikas), Monika Kiknadze (altas), Mindaugas Bačkus (violončelė), Thomas Collingwoodas (violončelė, Jungtinė Karalystė), Sonata Zubovienė (fortepijonas) ir Rokas Zubovas (fortepijonas); kūrybines dirbtuvėles ves dailininkės Vaida Kunigėlytė, Jolita Sabaliauskaitė, Silvija Kurienė ir Emilija Sidaravičiūtė. Festivalio garso ir šviesos dizaineris – Giedrius Kriūnas; režisūriniai sprendimai – Jūratės Vansk. Festivalio atstovė spaudai – Laura Mažuknaitė.

Festivalis įgyvendinamas drauge su Nidos kultūros ir turizmo informacijos centru.

Organizatorių informacija