2019 07 05

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

Marijampolėje – dar keturi nauji „Malonny“ meno simpoziumo piešiniai ant pastatų sienų

Eli Elysee „Spill“ (JAV, 2019 m.). Dainiaus Čėplos nuotrauka

Baigėsi savaitę trukęs jau šeštasis „Malonny“ meno simpoziumas, kuris šiais metais Marijampolėje paliko dar keturis naujus įspūdingus piešinius. Jie iš naujo kvies miesto gyventojus ir svečius pasigrožėti Marijampole.

Meno simpoziumo uždarymas paminėtas tradicine ekskursija po paveikslais išmargintas miesto erdves. Jos metu kiekvienas norintis galėjo pamatyti menininkų piešinius ir išgirsti jų istorijas.

Jau antrus metus simpoziumo programoje jauniems menininkams atsirado galimybė pasireikšti kuriant didelio formato paveikslus ant miesto pastatų sienų. Šiemet tokia erdve tapo Rimanto Stankevičiaus pagrindinės mokyklos pastatas.

„Malonny“ meno simpoziumo prezidentas Ray Bartkus ir jo „Starway“ (JAV, 2019 m.). Dainiaus Čėplos nuotrauka

Ši jaunųjų menininkų programa – labai svarbi ir Marijampolei, ir jauniesiems kūrėjams, kai kurie nė negalėjo patikėti suteikta galimybe. Viena jų – menininkė Radvilė Krušnauskaitė.

„Tiesiog negaliu patikėti, kad manimi pasitikėjo ir suteikė tokią progą. Tai didžiausias mano tapytas darbas ir kartu didelis ir svarbus įvykis mano gyvenime“, – džiugesio neslėpė mergina.

Radvilė Krušnauskaitė ir jos „IN.side.OUT“ (Lietuva, 2019 m.). Dainiaus Čėplos nuotrauka
Radvilės Krušnauskaitės „IN.side.OUT“ (Lietuva, 2019 m.). Dainiaus Čėplos nuotrauka

Liepos 3 d. vykęs darbų pristatymas sulaukė didelio susidomėjimo. Į peržiūrą kartu su menininkais susirinko apie 200 miesto gyventojų.

„Malonny‘6“ konkurso nugalėtojos Radvilės darbas kalba apie mokyklą ir kiekvieno ten besimokančiojo kuriamą vidinį paveikslą išorei. Apie tai, kad visų gyvenimas yra sudarytas iš skirtingų detalių, tačiau kiekviena dalis yra reikalinga, o svarbiausia – piešinys kalba apie tai, kad tu esi tas, kuris kuria arba griauna, stato sienas ar apnuogina širdį. Būna IN arba OUT pusėje.

Antrojo piešinio autorius – Niujorke gyvenantis Ely Elysee. Savo darbą jis pavadino „S-Pill“. Kūrėjas atskleidė, kad jį įkvėpė lokacija – ant poliklinikos pastato atsiradusia freska siekiama pakviesti susimąstyti apie būtinybę naudoti medikamentus, o kartu ir kalbėtis apie vaistų sukeliamas priklausomybes. 

„Niekas taip nedemonstruoja žmogaus pažeidžiamumo ir saviraiškos kaip pražiota burna. Išsižiojama valgant, geriant, kvėpuojant, žiovaujant, rėkiant, išreiškiant nusistebėjimą ar paliepus gydytojui. Vaistai ir pražiota burna šiame paveiksle simbolizuoja žmonių pažeidžiamumą ir jų priklausomybę nuo išorinių elementų“, – apie savo darbą pasakojo menininkas.

Menininkai Eli Elysee ir Ray Bartkus. Dainiaus Čėplos nuotrauka
Eli Elysee „Spill“ (JAV, 2019 m.). Dainiaus Čėplos nuotrauka
Ray Bartkus „Starway“ (JAV, 2019 m.). Dainiaus Čėplos nuotrauka
Ray Bartkus „Starway“ (JAV, 2019 m.). Dainiaus Čėplos nuotrauka

Projekto prezidentas Ray Bartkus nutapė kūrinį „Starway“. R. Bartkus piešdamas laiptus ir kitus erdvinius architektūros elementus šalia tikrų laiptų ir sienų kuria siurrealistinę, išmušančią iš vėžių erdvę, kurioje tampa neaišku, kas yra tikra, o kas – iliuzija. Taip dailininkas kvestionuoja realybės suvokimą. Vaizdiniai keičia mūsų pasaulio suvokimą ir realybės pojūtį. Ant laiptų yra užrašas HE | AVEN – žiūrovas pats gali nuspręsti, kur laiptai veda – ar į „Heaven“ (liet. „rojus“), ar į „Hell“ (liet. „pragaras“).

Pasivaikščiojimo „Nuo paveikslo prie paveikslo“ pabaigoje organizatoriai visiems turėjo staigmeną ir netikėtai pristatė ketvirtą, neplanuotą, meno simpoziumo „Malonny‘6“ kūrinį. „Malonny“ įkūrėjas R. Bartkus netikėtoje erdvėje – viešbučio „Mercure Marijampolė“ restorane – savo rankų atspaudais nutapė didelį katiną, pavadintą „P.Š.B – Pranciška Ščiukaitė- Butlerienė“. Toks pavadinimas pasirinktas Marijampolės miesto įkūrėjos P. Ščiukaitės-Butlerienės garbei, mat moteris labai mylėjo kates.

Projekto prezidento R. Bartkaus iniciatyva šiais metais surengtas „Malonny‘6“ atidarymas buvo išskirtinis. Jis vyko istorinėse – pirmojo šalyje cukraus fabriko „Lietuvos cukrus“ – patalpose ir buvo atviras bei nemokamas visiems. Organizatoriai džiaugiasi, kad iš visos Lietuvos pavyko sukviesti per 900 žiūrovų.

Ray Bartkus „P.Š.B“ (JAV, 2019 m.). Dainiaus Čėplos nuotrauka
Ray Bartkus ir jo „P.Š.B“ (JAV, 2019 m.). Dainiaus Čėplos nuotrauka
Menininkai Eli Elysee, Radvilė Krušnauskaitė ir Ray Bartkus. Dainiaus Čėplos nuotrauka

„Malonny“ atidarymas pradėtas įspūdingu Niujorko menininko Tomo Chiu muzikiniu performansu. Specialiai lietuvių publikai pagerbti kartu su lietuvių ansambliu „Multi Music Circle“ buvo atlikta užburianti muzikinė kompozicija „Metrix“ („Lietuva Re-Mix“).

Meno simpoziumo forume buvo gvildenama drąsi idėja – meno centro Marijampolėje steigimas.

Per visus šešis „Malonny“ meno simpoziumus Marijampolės sienos jau pasipuošė net 22 meno kūriniais, kuriais pasigrožėti čia atvyksta šimtai miesto ir šalies svečių.

„Malonny“ meno simpoziumo informacija