Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2019 07 25

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Kultūros ministras: jokių teatrų ar bibliotekų uždaryti neketiname

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas. Pauliaus Peleckio / BFL nuotrauka

Kai kurios dėl finansinio stygiaus kenčiančios valstybinės kultūros įstaigos priėjo liepto galą. Pinigų neužtenka ne tik susimokėti skolas, už elektrą, vandenį, bet ir elementarioms higienos priemonėms. Liepos 25 d. Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) frakcijos posėdyje Nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) vadovas Jonas Sakalauskas ir Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekos direktorė Emilija Banionytė teigė, kad nesulaukus papildomų valstybės lėšų teatras turės apriboti, o biblioteka – nutraukti veiklą.

LNOBT vadovas J. Sakalauskas yra išsakęs nuogąstavimų, esą pinigų už bilietų pardavimą nepakanka padengti ilgalaikėms skoloms, o išlaidos nemažėja. Pasak J. Sakalausko, jei situacija nebus suvaldyta, kitąmet LNOBT gali tekti mažinti spektaklių ir premjerų skaičių. O A. Mickevičiaus bibliotekos vadovė tvirtino, kad nesulaukus lėšų atėję skaitytojai gali rasti ant durų pakabintą spyną.

„Šiandien frakcijos posėdyje išgirdome labai aiškiai: jei įstaigos negaus papildomų lėšų, jos turės būti uždarytos. Turint omenyje, kad valdančiųjų prioritetas yra kultūra, ar bent jau taip deklaruoja Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis, tikimės, jog tretiems šios Vyriausybės metams baigiantis į kultūrą pagaliau bus nors kiek atsižvelgta ir merdinčios kultūros įstaigos sulauks deramo dėmesio“, – teigė Seimo TS-LKD frakcijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras. Norberto Tukaj nuotrauka
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka. Redakcijos archyvo nuotrauka

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje komentuodamas susidariusią padėtį, kalbėjo: „Kultūros įstaigų finansinė situacija Kultūros ministerijai puikiai žinoma. Kai kur yra iškilę problemų dėl pernykščių Vyriausybės sprendimų 15 procentų sumažinti vadinamąsias ūkio išlaidas. Ministerija nuolat konsultuoja, siekia padėti įstaigoms. Noriu patikinti, kad jokių teatrų ar bibliotekų uždaryti neketiname.

Kartu su kultūros įstaigomis sprendžiame iškylančias problemas ir matome galimybių šiemet valstybinėms kultūros įstaigoms, kurių problemos išties objektyvios, finansiškai padėti. Tačiau taip pat siekiame pabrėžti, kad jų finansų valdymas turi būti efektyvus, jos turi ir siekti geresnės vadybos, ir naudoti savo turimas lėšas atsakingai.“

Ministras teigė susitikęs su A. Mickevičiaus viešosios bibliotekos direktore E. Banionyte, ir juodu aptarę įstaigos finansinę situaciją: „Kai kur trūkumai yra objektyvūs, bet kai kur būtų galima lėšas naudoti ir efektyviau, visų pirma siekiant, kad bibliotekos lankytojų, skaitytojų lūkesčiai, pagrindinė bibliotekos veikla būtų užtikrinti.“

LNOBT padėtis – kita. Tai viešojo administravimo funkcijas atliekanti įstaiga, savarankiškas biudžetinių asignavimų valdytojas. „LNOBT padidinti biudžetą būtų galima keičiant biudžeto įstatymą – tai Vyriausybės ir Seimo sprendimų dalykas“, – sakė kultūros ministras.

Jis pabrėžė, kad Kultūros ministerija norinti, jog įstaigos savo finansus valdytų atsakingai ir galbūt perskirstytų išlaidas, patobulintų biudžetą, pasirūpintų geresne vadyba. Kultūros vadyba, mecenavimo pritraukimas, M. Kvietkausko teigimu, irgi galėtų padėti užsitikrinti įstaigoms gerovę.

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite