2019 07 29

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

A. Stonio ir K. Briedes filmo „Laiko tiltai“ kino poetų portretai: estų režisierius Markas Soosaaras

Režisierius Markas Soosaaras rež. Audriaus Stonio ir Kristīnes Briedes filme „Laiko tiltai“ (Latvija, Lietuva, Estija, 2018 m., 78 min.).

Rugpjūčio 23 dieną Lietuvos kino teatruose pasirodys naujausias Audriaus Stonio ir Kristīnes Briedes filmas „Laiko tiltai“, pasakojantis apie Baltijos šalių dokumentalistų kūrybą, praeinantį, bet kino juostose išsaugotą laiką. Tai pasakojimas apie Baltijos šalių kino poetus, kurių filmai – išsaugotas praėjęs laikas, į kurį šiandienoje tiesiame tiltus. Tai filmas apie kūrėjus, kurie nenorėjo meluoti, bet negalėjo sakyti tiesos – jie tik norėjo kurti filmus.

Vienas iš aštuonių filmo herojų – estų režisierius Markas Soosaaras. Jis yra jauniausias iš estų aukso amžiaus klasikų, taip pat vienintelis, kuris mokėsi SSRS kino mokykloje, Sąjunginiame kinematografijos institute (VGIK). Nors M. Soosaaras neaukštino savo mokyklos, svarbiausia jam buvo galimybė pamatyti pasaulinę kino klasiką dideliame ekrane. Būtent ten, Maskvoje, M. Soosaaras pamatė legendinį Roberto J. Flaherty filmą „Žmogus iš Arano“ (Man of Aran, 1934), kuris padarė didelę įtaką jo kūrybai. 

Režisierius Markas Soosaaras. Kadras iš „Moterys iš Kinhu“ filmavimo (1973). Vallo Keppo nuotrauka

Tik įgijęs kino operatoriaus išsilavinimą, M. Soosaaras suskubo daryti filmą, kuris tapo tarsi jo paties „Žmogaus iš Arano“ versija. Jis ėmėsi filmuoti žmones, gyvenančius nedidelėje Kihnu saloje, esančioje vos 40 kilometrų nuo jo namų. Ši sala dėl savo tradicijų ir kultūros unikalumo 2003 m. įtraukta į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą. 

„Moterys iš Kihnu“ (Kihnu naine, 1973) – ko gero, garsiausias režisieriaus filmas, o kartu ir antropologinis tyrimas, kuris fiksuoja Kihnu salos gyventojų dainas, ritualus ir jų unikalią kasdienybę. Filmas iš karto susilaukė didžiulės sėkmės ir sužavėjo ne tik Sovietų Sąjungos žiūrovus, bet ir pasaulinius dokumentikos kūrėjus. 

Taip prasidėjo M. Soosaaro visą gyvenimą trunkanti meilė Kihnu salai, ir taip gimė jo unikalus stilius – pastatytų, suvaidintų scenų panaudojimas dokumentikoje. Toks metodas dokumentiniame kine dažnai vertinamas gan kritiškai, tačiau M. Soosaaras teigia, kad tai yra pseudo problema. 

„Svarbiausia yra filmo žinutė ir tai, ką autorius nori pasakyti tam tikru momentu. Iš laiko perspektyvos galbūt svarbu ir tai, ar filmo tiesa reflektuoja to laiko emocijas ir atmosferą“, – sako estų režisierius. 

Savo kūryba M. Soosaaras įrodė, kad yra vienas iš unikalių Estijos dokumentikos režisierių, kuris nebijo provokuoti, jei tai būtina jo idėjoms realizuoti. Žinomiausia kūrėjo provokacija – filmas „Lasnamäe“ (1985), kuris buvo sukurtas prieš pat perestroikos pradžią.

Šiame filme rodomi Lasnamäe, gyvenamojo rajono Taline, vaizdai, o kartu girdimas atviras režisieriaus pokalbis su miesto architekte. Kreipdamas architektės kalbą reikiama linkme, režisierius atskleidžia dvilypę ir kontroversišką sovietinio režimo prigimtį.

Anksti atėjęs režisieriaus tarptautinis pripažinimas padėjo jam sovietinės Estijos laikais gauti leidimus kurti filmus Švedijoje, Prancūzijoje, Maroke, o tai buvo sunkiai įsivaizduojama eiliniam to meto dokumentikos kūrėjui.

Tačiau pats režisierius to visai nesureikšmino: „Svarbu, kad mūsų darbai, tai, ką darome savo gyvenime, darytų pasaulį geresnį – bent šiek tiek. Kad pastūmėtų žmones mažiau žiaurumo ar daugiau supratingumo savo aplinkiniams link.“ 

Daugiau nei 40 metų karjera, ilgametis taikstymasis prie sovietų biurokratijos nesustabdė režisieriaus gyvybingumo ir neišsemiamo noro kurti filmus. M. Soosaaras vis dar lankosi Kihnu saloje kartu su kamera keliaudamas iš Manija salos (vadinamos mažąja Kihnu salos seserimi), kur gyveno pastaruosius 10 metų.

„Laiko tiltai“ – bendras Baltijos šalių projektas, kurį prodiusavo Arūnas Matelis, Algimantė Matelienė („Studio Nominum“, Lietuva), Uldis Cekulis („VFS Films“, Latvija) ir Riho Vastrik („Vesilind“, Estija) ir parėmė Lietuvos kino centras, Latvijos nacionalinis kino centras, Estijos kino institutas, prestižiniai Europos kino fondai „Eurimage“ ir „Media“, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Latvijos ir Estijos nacionalinės televizijos.

Ištrauka iš filmo „Laiko tiltai“ kartu su ištrauka iš M. Soosaaro filmo „Moterys iš Kihnu“:

Šis pranešimas yra „Studio Nominum“ informacinės serijos „8½ portreto“ dalis. Markas Soosaaras – antras iš aštuonių režisierių herojų filme „Laiko tiltai“. Filmas „Laiko tiltai“ kino teatruose pasirodys rugpjūčio 23 dieną.

Kitas serijos „8½ portreto“ herojus:

A. Stonio ir K. Briedes filmo „Laiko tiltai“ kino poetų portretai: estų režisierius Andres Söötas