Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2019 07 30

bernardinai.lt

Bendrakeleiviai

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Dėl skyrybų kalti neišsipildę lūkesčiai

familylifecanada.com nuotrauka

Reta kuri pora skiriasi taikiai ir geba patys išsispręsti su skyrybomis susijusius klausimus. Dažniau sutuoktiniams, nusprendusiems pasukti skirtingais keliais, prireikia pagalbos. Pasaulyje plačiai taikomas alternatyvus ginčų sprendimo būdas – mediacija yra, ko gero, vienas efektyviausių būdų rasti abiem pusėms priimtiną išeitį.

Kas yra mediacija?

Mediacija – tai alternatyvi ginčų sprendimo procedūra, kurios metu nešališkas tarpininkas siekia padėti nesutariantiems asmenims rasti jiems geriausią sprendimą. Mediacijos tikslas – padėti šalim rasti abiem priimtiną sprendimą be valstybės įsikišimo. Tai nėra formalaus teisminio proceso pakaitalas: mediatorius nepriima sprendimo, privalomo šalims, jis tik moderuoja procesą, kontroliuoja šalis, kad šios laikytųsi nustatytų taisyklių, nekonfliktuotų, koncentruotųsi ties ginčo objektu. Kaip sako mediatorė teisininkė Irina Urbonė, kai žmonės įpykę, jie negirdi vienas kito ir tarpininko vaidmuo čia gali būti lemiamas. Nešališkas žmogus geba įžvelgti tikrąsias konflikto priežastis ir suvaldyti ginčo eigą, kai konfrontuojančioms pusėms to jau nebepavyksta padaryti pačioms.

Mediatoriai – nebūtinai teisininkai

Mediatoriais gali būti įvairių profesijų žmonės, pabaigę specialius mokymus, o būdas, kuriuo medijuojama, šiek tiek varijuoja, priklausomai nuo mediatoriaus. Kaip teigia I. Urbonė, jei mediatorius yra teisininkas, natūralu, jog jis numato, kas laukia teisme, nurodo šalių trūkumus ir privalumus iš teisinės pusės. Jei mediatorius daugiau orientuojasi į psichologinę konflikto pusę, tuomet jis stengiasi aiškintis šalių pozicijas emociniu lygmeniu, siekia pakeisti žmonių požiūrį į konfliktinę situaciją, bando apimti daugiau požiūrio taškų.

Nuo sausio 1 d. mediacija privaloma

Manoma, kad mediacija – itin tinkamas būdas spręsti konfliktus tarp sutuoktinių, turinčių atžalų. Juk net ir po skyrybų šie žmonės lieka tėvais savo vaikams ir jiems neišvengiamai teks bendrauti ateityje. Tad labai svarbu išspręsti kylančius nesutarimus taikiai. Nuo 2020 m. sausio 1 d. mediacija bus privaloma toms šeimoms, kurioms nepavyksta išsiskirti bendru sutarimu ir kyla ginčų dėl vaiko išlaikymo, gyvenamosios vietos nustatymo, bendravimo su vaiku tvarkos ar pan. Tai reiškia, kad jiems dar prieš kreipiantis į teismą bus privaloma spręsti nesutarimus mediacijos būdu.

Sutaupysite laiko, pinigų ir sveikatos

Kaip teigia I. Urbonė, mediacija gali būti sprendžiamas kiekvienas ginčas – svarbiausia, kad abi šalys siektų to paties – išspręsti konfliktą taikiai. Susitardami gražiuoju, padedant mediatoriui, sutaupysite ne tik laiko, pinigų, bet, ko gero, ir emocinės sveikatos. Anot I. Urbonės, skyrybų procesas, pradėjus bylinėjimąsi, išsitęsia: vien tam, kad teismas priimtų apeliacinį skundą tenka laukti metus. Galiausiai žmonės taip išvargsta, kad laimėjusiųjų pasibaigus teismams nėra. Abi pusės jaučiasi praradusios per daug. Finansinės padėties tokios skyrybos taip pat nepagerina: advokatų paslaugos tik pirmoje instancijoje kainuos maždaug 1500 eurų, o kur dar žyminis mokesis, kurio dydis priklauso nuo dalinamo turto vertės, ir kitos išlaidos.

Galima susitarti ir be teismo

Teismas yra paskutinė instancija, išspręsianti jūsų ginčą pagal įstatymo raidę, bet nebūtinai taip, kaip jums geriausia. Kita vertus, tas pats įstatymas leidžia susitarti kitaip – ne teisme, o, pavyzdžiui, bandyti konstruktyviai spręsti konfliktą, tarpininkaujant mediatoriui. Jei mediacijos pabaigoje pasiekiamas susitarimas, abi šalys pasirašo taikos sutartį, kuri tampa joms privaloma ir dėl jos nevykdymo galima kreiptis į teismą. Jei mediacija vykdoma iškėlus bylą, tuomet taikos sutartis tvirtinama teisme ir įgauna galutinio teismo sprendimo galią.

Vartojame žmones

Paklausta, dėl ko sutuoktiniai dažniausiai nesutaria ir nusprendžia skirtis, mediatorė I. Urbonė atsako, jog, jos nuomone, kalti neišsipildę lūkesčiai. Kai įsimylime, į savo meilės objektą žvelgiame pro rožinius akinius, prisikuriame lūkesčių. O kai jie neišsipildo, santykiai griūna. Mediatorė pažymi, kad vartojimo kultas įsiskverbęs ir į šią sritį: žmonės nebenori stengtis vienas dėl kito, paprasčiau yra senąjį variantą tiesiog mesti ir imti naujesnį. Specialistė pataria neapauginti santykių lūkesčiais, vertinti savo išrinktąjį ar išrinktąją blaiviai, suprasti, kad jis yra susiformavęs, savarankiškas žmogus ir pakeisti jo nepavyks. Tad jei yra savybių, kurios jums nepriimtinos, apie tai reikėtų galvoti dar iki santuokos.

Mediatorės/teisininkės, turinčios 26 metų teisinio darbo patirtį, Irinos Urbonės nemokamos neteisminės mediacijos paslaugos – Šeimos ir asmens saviugdos centre BENDRAKELEIVIAI. Daugiau informacijos ir registracija čia.

Projektas iš dalies finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija. 

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite