2019 08 06

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

A. Stonio ir K. Briedes filmo „Laiko tiltai“ kino poetų portretai: latvių režisierius Ivars Seleckis

Režisierius Ivars Seleckis rež. Audriaus Stonio ir Kristīnes Briedes filme „Laiko tiltai“ (Latvija, Lietuva, Estija, 2018 m., 78 min.).

Rugpjūčio 23 dieną Lietuvos kino teatruose pasirodys naujausias Audriaus Stonio ir Kristīnes Briedes filmas „Laiko tiltai“, pasakojantis apie Baltijos šalių dokumentalistų kūrybą, praeinantį, bet kino juostose išsaugotą laiką. Tai pasakojimas apie Baltijos šalių kino poetus, kurių filmai – išsaugotas praėjęs laikas, į kurį šiandienoje tiesiame tiltus. Tai filmas apie kūrėjus, kurie nenorėjo meluoti, bet negalėjo sakyti tiesos – jie tik norėjo kurti filmus.

Vienas iš aštuonių filmo herojų – latvių režisierius Ivars Seleckis.

„Stebimoji dokumentika yra mūsų žanras. Mes paskiriame savo laiką tyrinėjimams. Iš esmės kuriame poemą. Visi įvykiai yra tolygiai svarbūs. Filmuojantysis turi įsijausti į žmogaus, kurį filmuoja, dvasinę būklę. Mes gyvename kartu su kamera. Kamera ir laiku. Mes žiūrime iš arti“, – sako I. Seleckis.

Režisierius Ivars Seleckis filmavimų metu (1973 m.). Voldemāro Jemeļjanovo nuotrauka

I. Seleckis – vienas žinomiausių Latvijos dokumentinių filmų režisierių ir Baltijos poetinės dokumentikos tradicijos atstovas. Jo, kaip filmų kūrėjo, karjera prasidėjo 1958 m. Rygos filmų studijoje, kurioje jis dirbo kaip operatoriaus asistentas. I. Seleckis mokėsi Sąjunginiame kinematografijos institute (VGIK), kur baigė kino operatoriaus specialybę ir po poros metų jau surežisavo savo pirmąjį filmą.

Didelė I. Seleckio filmografijos dalis jau yra tapusi Latvijos kino istorijos kanono dalimi. Vienas svarbiausių kūrinių – trilogija iš Skersiela gatvės, esančios Rygoje: „Skersgatvis“ („Šķērsiela“, 1988), „Nauji laikai Skersgatvyje“ („Jaunie laiki Šķērsiela“, 1999), „Kapitalizmas Skersgatvyje“ („Kapitālisms Šķērsielā“, 2012).

Pirmasis iš filmų – „Skersgatvis“ („Šķērsiela“, 1988) – laimėjo tris svarbiausius tarptautinius dokumentinio kino apdovanojimus: Europos kino akademijos „Feliksą“, Amsterdamo dokumentinių filmo festivalio Jorio Ivenso apdovanojimą ir Yamagatos dokumentinių filmų festivalio Roberto Flaherčio apdovanojimą.

Savo filmuose I. Seleckis dažniausiai stebi paprastų Latvijos gyventojų kasdienybę, kaip ir filme „Skersgatvis“ („Šķērsiela“, 1988). Režisierius fiksavo 800 metrų ilgio gatvę, kurioje susiduria visų socialinių sluoksnių žmonių gyvenimai. Filme ši gatvė tapo tarsi visos Latvijos visuomenės mažu modeliu. Tačiau režisieriaus žvilgsnis – ne kritiškas, o kupinas empatijos.

Vėliau režisierius sukūrė dar du filmus, kuriuose stebima ta pati gatvė. Bėgant laikui skersgatvio gyvenimas nuolat keitėsi, kaip keitėsi ir filmo herojai. Trilogija tapo Latvijos istorijos liudijimu, kuriame žiūrovas gali pajusti šalies politinius, ideologinius ir ekonominius pokyčius.

„Kadras turi parodyti tai, kas negali būti pasakyta. Kadras taip pat yra tekstas. Tiesiog jį žmogus įsisavina per akis, o ne klausydamas. Vizualinė kadro galia turi būti tokia, kad kalbėti tiesiog nereikėtų“, – teigia filmų kūrėjas I. Seleckis.

Kartu režisierius prideda: „Tačiau! Jei kažkas kalba – visiškai nesvarbu, ar tas žmogus sėdi, stovi ar eina. Jei kažkas turi ką pasakyti ir tai pasako, tuomet tai yra pats svarbiausias dalykas.“

Net perkopęs aštuntąją dešimtį, I. Seleckis yra vis dar aktyviai kuriantis režisierius. 2018 m. jo filmas „Tęsinys“ („Turpinajums“, 2018) buvo išrinktas atstovauti Latvijai siekiant „Oskaro“ apdovanojimo užsienio kalbos kategorijoje.

„Laiko tiltai“ – bendras Baltijos šalių projektas, kurį prodiusavo Arūnas Matelis, Algimantė Matelienė („Studio Nominum“, Lietuva), Uldis Cekulis („VFS Films“, Latvija) ir Riho Vastrik („Vesilind“, Estija) bei parėmė Lietuvos kino centras, Latvijos nacionalinis kino centras, Estijos kino institutas, prestižiniai Europos kino fondai „Eurimage“ ir „Media“, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Latvijos ir Estijos nacionalinės televizijos.

Ištrauka iš filmo „Laiko tiltai“:

Šis pranešimas yra „Studio Nominum“ informacinės serijos „8½ portreto“ dalis. Ivars Seleckis – vienas iš aštuonių režisierių herojų filme „Laiko tiltai“. Filmas kino teatruose pasirodys rugpjūčio 23 dieną.

Kiti serijos „8½ portreto“ herojai:

A. Stonio ir K. Briedes filmo „Laiko tiltai“ kino poetų portretai: estų režisierius Andres Söötas

A. Stonio ir K. Briedes filmo „Laiko tiltai“ kino poetų portretai: estų režisierius Markas Soosaaras

A. Stonio ir K. Briedes filmo „Laiko tiltai“ kino poetų portretai: latvių režisierius Aivars Freimanis