2019 08 06

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Lietuvos žydų bendruomenė dėl grasinimų neribotam laikui uždaro Vilniaus sinagogą ir savo būstinę

Nuotraukos autorius Tomas Urbelionis/BFL
© Baltijos fotografijos linija

Lietuvos žydų bendruomenė praneša, kad dėl grasinimų neribotam laikui uždaro Vilniaus choralinę sinagogą ir savo būstinę.

„Pastaruoju metu Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė gauna grasinimo laiškų ir skambučių. Tvyrančios ir skatinamos įtampos kontekste nei LŽB, nei Vilniaus Sinagoga neturi galimybių užtikrinti čia besilankančiųjų žmonių, kurių tarpe yra ir nuo nacių nukentėjusiųjų, jų šeimų saugumo“, – rašoma spaudos pranešime.

Litvakų bendruomenė nėra patenkinta „vienos  politinės partijos eskaluojamu ir nežabojamomu, viešai reiškiamu noru pripažinti Lietuvos žydų naikinime dalyvavusius asmeninis Lietuvos didvyriais“. Spaudos pranešime turima omenyje Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų partija.

Taip pat minimas ir rugpjūčio mėnesio pradžioje profesoriaus Vytauto Landsbergio parašytas eilėraštis, kuriame vartojamas žodis „žydelka“ apibūdinant Dievo Motiną. Spaudos pranešime rašoma: „Toleruojami ir lieka nebaudžiami viešuose partijų ir jų pirmininkų paskyrose viešinami antisemitiniai komentarai ir įrašai (net krikščionių Šv. Marija yra pavadinta „žydelka“)  dar labiau priverčia susimąstyti, ar esame saugūs?“

Vytautas Landsbergis eilėraštyje „Labiausiai“ rašė: „Ir visiems broliams lietuviams / sakau ir sakau iš tikrųjų / jau ketvirtį amžiaus: / niekada nepamirškite / kad Dievo Motina kuriai / meldžiamės kurios / užtarimo prašome /buvo šventa žydelka.“

Rugpjūčio 7-ąją dieną BNS pranešė, kad Vytautas Landsbergis sako savo žodžiais nenorėjo įžeisti Lietuvos žydų bendruomenės, o tik siekė priminti antisemitines nuotaikas kurstantiems asmenims katalikų religijos ištakas.

„Mano tikslas buvo perspėti lietuviškus kvailius, jei juos išprovokuoja dabar pasisakymams prieš žydus, kad jie neužmirštų paprasto dalyko: pati Dievo motina buvo žydė. Ir viskas. Bet kai žmonės nemoka perskaityti dviejų žodžių, o perskaito tik vieną, stebina neraštingumas“, – BNS sakė V. Landsbergis.

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky

„Pabrėžiame, kad ligi šiol nesulaukėme jokių institucijų reakcijos į eskaluojamą nesantaiką. Norėtume išgirsti Lietuvos vadovybės nuomonę ir aiškią  poziciją, ar Lietuvoje ir toliau bus toleruojama vieša propaganda, remianti žydų naikinime dalyvavusių asmenų pagerbimą, vadovaujantis vienos politinės jėgos primesta nuomone“, – spaudos pranešime rašo Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Faina Kukliansky taip pat rašo: „Siekiant užtikrinti bendruomenės narių ir maldininkų saugumą, belaukiant ženklų, kad eskaluojamos provokacijos rėmėjai bus viešai sudrausminti ar nubausti, jei tam yra teisinis pagrindas, LŽB tenka priimti sunkų, bet neišvengiamą sprendimą dėl LŽB pastato ir Vilniaus Choralinės sinagogos uždarymo neribotam laikui.“

Faina Kukliansky BNS teigė, kad į policiją nesikreipė ir kreiptis neketina.

„Pareiškimo neparašėme ir ko gero nerašysime. Mūsų supratimu tai galbūt nebuvo realūs grasinimai, o grėsmingo pobūdžio laiškai“, – sakė F. Kukliansky.

F. Kukliansky teigia, kad „reikalas ne tame“, ar kreiptasi į policiją, o tame, kad kažkas tuos laiškus rašo ir nuolat siunčia bendruomenei.

„Atsiunčia paštu, tai yra ne vienas ir ne du laiškai. Ir sistemingai mes juos gauname. Jie pastaruoju metu atsirado. Jų niekada nebuvo“, – teigė žydų bendruomenės pirmininkė.

Pasak F. Kukliansky, sinagoga uždaroma tol, kol pasibaigs „tas sąmyšis ir nepagrįstas susierzinimas“.

„Visokių incidentų gali būti, todėl mes taip nusprendėme. Vis tiek kalbame apie žydų tautybės žmones ir jų naikinimą, todėl tam, kad būtume tikri, kad nieko neatsitiks mūsų žmonėms, nusprendėme uždaryti šias lankomas įstaigas“, – sakė F. Kukliansky.

Premjeras S. Skvernelis: Lietuva yra šalis, kur taikiai sugyvena ir saugiai privalo jaustis visų tautybių piliečiai

Ministras pirmininkas Saulius Svernelis griežtai smerkia bet kokias tautinės neapykantos apraiškas ir prašo susilaikyti nuo jas kurstančių veiksmų.

Nuotraukos autorius Karolis Kavolėlis/BFL
Baltijos fotografijos linija

„Panašu, jog diskusijose apie tai, kas yra Lietuvos didvyriai, o kas išdavikai, kai kurie asmenys jau peržengė civilizuoto ginčo ar dialogo ribas. Tokiems noriu labai aiškiai pasakyti, kad demokratinėje valstybėje Lietuvoje tautinės neapykantos kurstymas jokia forma nėra ir nebus toleruojamas. Lietuva yra šalis, kur taikiai sugyvena ir saugiai privalo jaustis visų tautybių piliečiai“, – sako S. Skvernelis.

Premjeras taip pat ragina teisėsaugos institucijas nedelsiant imtis veiksmų, užkardyti galimus tautinės neapykantos elementus ir prireikus panaudoti kitas įstatyme numatytas priemones. Premjeras pabrėžia, kad valstybės pareiga užtikrinti kiekvieno joje gyvenančio piliečio ir kiekvienos bendruomenės teisę į saugumą. Atsakingos institucijos šią pareigą privalo įgyvendinti.

Parengta pagal Lietuvos žydų bendruomenės informaciją ir BNS informaciją.