Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2019 09 01

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min.

Mirė Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, skulptorius Antanas Kmieliauskas (1932–2019)

Dailininkas Antanas Kmieliauskas. VU bibliotekos nuotrauka

Rugpjūčio 31 d., šeštadienį, eidamas 88-uosius metus, mirė vienas universaliausių šiuolaikinių lietuvių dailininkų, tapytojas, skulptorius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, profesorius Antanas Kmieliauskas. Apie šią netektį pranešė Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkė Edita Utarienė.

A. Kmieliauskas yra sukūręs daugiau kaip 80 skulptūrų, taip pat tapė portretus, religinės tematikos paveikslus, freskas. A. Kmieliauskas 1991 m. pelnė Nacionalinę kultūros ir meno premiją. Dailininkų sąjungos pirmininkės teigimu, A. Kmieliauskas buvo labai nuoširdus, doras ir kuklus žmogus, niekad nedaręs viešųjų ryšių akcijų, kaip dabar madinga, nesistengęs niekam įtikti – tiesiog gyvenęs ir dirbęs tai, ką labiausiai mėgo ir geriausiai sugebėjo.

„Kai Italijoje gavau premiją, mane pakvietė Italijos televizija ir pateikė tokį naivų klausimą: nuo kada jūs pradėjote paišyti? Aš itališkai niekada nemokėjau gerai kalbėti, tai labai trumpai pasakiau: kai vaikas buvau, tai pradėjau paišyti, kaip ir visi vaikai, o visi vaikai užauga ir ima rimtus darbus daryti, o aš, kadangi likau vaikiškas, tai visą gyvenimą paišau“, – interviu Bernardinai.lt yra sakęs A. Kmieliauskas.

Skulptorius Antanas Kmieliauskas. Igno Stanio / redakcijos archyvo nuotrauka
Skulptorius Antanas Kmieliauskas. Igno Stanio / redakcijos archyvo nuotrauka
Skulptorius Antanas Kmieliauskas. Igno Stanio / redakcijos archyvo nuotrauka
Skulptorius Antanas Kmieliauskas. Igno Stanio / redakcijos archyvo nuotrauka

A. Kmieliauskas gimė 1932 m. kovo 8 d. Butrimonyse. 1939–1947 m. mokėsi Butrimonių pradžios mokykloje ir Jiezno gimnazijoje, 1947–1949 m. tęsė mokslus Butrimonių progimnazijoje. 1949–1951 m. mokėsi Kauno vidurinėje dailės mokykloje, kurią baigė aukso medaliu. 1951–1957 m. studijavo tapybą LSSR dailės institute, 1962–1977 m. dėstė Vilniaus vaikų dailės mokykloje. 1977 m. menininkas pradėjo dėstyti plastinę anatomiją Dailės institute, vėliau dėstė piešimą. 1994 m. jam buvo suteiktas profesoriaus vardas.

Nuo 1957 m. A. Kmieliauskas dalyvavo parodose, 1975 m. tapo Lietuvos dailininkų sąjungos nariu. Menininkas kūrė skulptūras, grafikos darbus, tapė paveikslus. Jo kūryba itin įvarialypė, jis naudojo skirtingas medžiagas, reiškėsi skirtingose dailės srityse. Menininkas yra nutapęs net apie 2000 kv. metrų freskų. Žymiausios – knygyne „Littera“ ir Rektoriaus auloje Vilniuje. Pastaroji atsirado minint Vilniaus universiteto 400 metų jubiliejų. A. Kmieliauskas, jos autorius, už nuopelnus miestui ir gyvenimo kūrybą 2016-aisiais buvo pagerbtas garbingiausiu Vilniaus miesto apdovanojimu – Šv. Kristoforo statulėle.

Dailininko Antano Kmieliausko freska. VU bibliotekos nuotrauka
Dailininko Antano Kmieliausko freska. VU bibliotekos nuotrauka
Dailininko Antano Kmieliausko freska. VU bibliotekos nuotrauka

„Kai man užsakė sukurti freskas Vilniaus universitetui, aš prieš tapydamas perskaičiau Lietuvos istoriją, man svarbu, kaip, kas ir kada buvo, iš to kyla įvairiausių minčių. Kai tapiau freskas, man buvo svarbiausia Lietuvos istorija, kai piešiau ekslibrisus – kiti dalykai“, – yra kalbėjęs A. Kmieliauskas.

Darbui universitete A. Kmieliauską prikalbino dailininkas Petras Repšys. „Buvau gavęs premiją ekslibrisų bienalėje Vengrijoje, o tada P. Repšys pasiūlė dirbti Lietuvoje, ne užsienyje. Pradžioje atkirtau jam, kad Lietuvai mano darbų nereikia. O jis pasakė, kad universitetas švenčia jubiliejų ir ten reikia tapyti freskas. Pasakiau, kad man neleis, o jis atsakė, kad jau įkalbėjo, leis. Už tai esu labai dėkingas P. Repšiui ir universitetui. Kodėl jam kilo tokia mintis, nežinau, nes studijavau aliejinę tapybą, bet labai apsidžiaugiau tokia galimybe“, – yra pasakojęs A. Kmieliauskas.

Jis pripažino, kad jam labai patiko dirbti VU. Pats degino freskoms kalkes, daužė marmurą ir darė iš jo smėlio tinką. Freskoms naudoti natūralūs dažai, kai kuriuos dailininkas pasidarė pats.

„Dalyvavau tarptautinėje Malborko bienalėje Lenkijoje su ekslibrisu. Vėliau išleistas katalogas, kuriame buvo šis ekslibrisas ir nurodytas mano adresas. Man parašė iš Rusijos vienas žmogus. Jis paprašė atsiųsti ekslibrisą ir paklausė, kaip atsilyginti. Parašiau, kad tapau freskas universitete ir man labai reikia dažų, jų niekur negaunu. Jis parašė, kad nors nieko neišmano apie tai, bet yra toks dėkingas už ekslibrisą, kad pabandys gauti dažų. Atsiuntė du didelius siuntinius. Jie buvo daug vertesni už ekslibrisą. Tuos dažus naudojau gal kokius 10 metų. Man tikrai pasisekė“, – anuomet džiaugėsi dailininkas.

Šventojo Kristoforo skulptūra (autorius – Antanas Kmieliauskas). Redacijos archyvo nuotrauka
Tapytojas Antanas Kmieliauskas. Igno Stanio / redakcijos archyvo nuotrauka
Tapytojas Antanas Kmieliauskas. Igno Stanio / redakcijos archyvo nuotrauka
Tapytojas Antanas Kmieliauskas. Igno Stanio / redakcijos archyvo nuotrauka
Tapytojas Antanas Kmieliauskas. Igno Stanio / redakcijos archyvo nuotrauka
Tapytojas Antanas Kmieliauskas. Igno Stanio / redakcijos archyvo nuotrauka
Tapytojas Antanas Kmieliauskas. Igno Stanio / redakcijos archyvo nuotrauka

Jis yra ir vienos gražiausių skulptūrų Lietuvoje – Šv. Kristoforo prie Šv. Mikalojaus bažnyčios Vilniuje – autorius.

A. Kmieliauskas taip pat yra nutapęs Rainių kančios koplyčios freskas, freską Vilniaus jėzuitų gimnazijoje, buvusiame Planetariume, Lietuvos kooperatyvų sąjungoje. Rainių kančios koplyčios ir kitus darbus atlikti jį pakvietė po to, kai pamatė darbus universitete. Dailininko tapytos freskos puošia Šv. Kazimiero bažnyčios altorių, Bistrampolio knygnešių koplyčią. Vilniuje yra pastatytos kelios jo skulptūros: be minėtos Šv. Kristoforo skulptūros prie Šv. Mikalojaus bažnyčios, minėtinos kunigo Broniaus Laurinavičiaus žūties vietoje, Vilniaus jėzuitų gimnazijos kieme, paminklas, skirtas 1979–1989 m. Sovietų Sąjungos ir Afganistano kare žuvusiems kariams iš Lietuvos. A. Kmieliauskas sukūrė apie 20 paminklų Vilniaus kapinėse. 2016 m. iškilo jo paminklas Vytautui Didžiajam prie Telšių ir paminklas monsinjorui Alfonsui Svarinskui Kryžkalnio koplyčioje.

Prisimindami šviešaus atminimo skulptorių, kviečiame skaityti ir žiūrėti:

Antanas Kmieliauskas: „Menas padaro žmones žmoniškesnius“

Dailininkas Antanas Kmieliauskas: „Menas sutaiko žmones“

Skliautuose – Lietuvos mokslo ir Vilniaus universiteto istorija

Antanas Kmieliauskas VU rūmų freskoms dažus gamino pats

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite