Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Vertingi istoriniai seifai saugojo universiteto turtą nuo vagių ir gaisrų

Seifas-spinta VU Centriniuose rūmuose. VU bibliotekos nuotrauka

Artėjant 450 metų jubiliejui Vilniaus universiteto biblioteka rengiasi išleisti išsamią istoriją, rūpestingai aprašo savo kolekcijas, istorinius interjerus, baldus. Universiteto bibliotekoje daug istorinių baldų, kurtų specialiai bibliotekos salėms, atkeliavusių iš kitų universiteto vietų keičiantis laikams, stengiantis išsaugoti sukauptas vertybes.

Dvi Dailės akademijos doktorantės Aistė Dičkalnytė ( dabar jau apsigynusi daktaro disertaciją ) ir Eglė Bagušinskaitė kruopščiai ištyrinėjo ir aprašė istorinius baldus. Tyrėjos atkreipė dėmesį ir į išskirtinę spintą-seifą rektorato koridoriuje, kuri nepriklauso bibliotekai, taigi nebus aprašyta bibliotekos istorijoje. Tokia proga nutarėme pasidalinti dailėtyrininkių surinkta informacija apie išlikusius vertingus objektus.

Pasirodo, universiteto centriniuose rūmuose – net 4 tokie seifai. Vienas, matyt, dėl savo vertės ir grožio atsidūrė Istorijos fakultete ir traukia būsimų istorikų žvilgsnius, kitas – stovi rektorato antrojo aukšto koridoriaus gale tarsi jį pratęsdamas. Dar vienas seifas – rektoriaus kabinete, o ketvirtasis – ten, kur kažkada, matyt, ir turėjo stovėti pagal paskirtį – Finansų departamente, buvusioje kasoje.

Seifas-spinta VU Centriniuose rūmuose. VU bibliotekos nuotrauka
Seifas-spinta VU Centriniuose rūmuose. VU bibliotekos nuotrauka

Išskirtinės išvaizdos spintos-seifai pagaminti Sankt Peterburge, Franco Sangalli (Франц Карлович Cан-галли, 1824–1908) dirbtuvėje. Menotyrininkės teigia, kad ši dirbtuvė buvo įsteigta 1853 m. Tokios metalinės spintos XIX a. pab.–XX a. pr. Vilniuje buvo labai paklausios vertingiems dokumentams ir smulkiems daiktams saugoti. Labai sunkiose, masyviose ir ugniai atspariose spintose-seifuose saugodavo turtą nuo gaisrų ir vagysčių. Kas žino, kiek ir kokio turto vilniečiai jose saugojo ir kiek jo prarado?

Šių seifų-spintų puošybos elementai atkartoja to laikmečio baldų puošybą. Matyt, išsaugoti šias vertybes per tiek metų padėjo ir jų svoris. Tokios sunkios spintos negalėjai lengvai pakelti, perstumti ar išnešti. Tam reikia specialios įrangos.