2019 09 21

Aistė Tumšytė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

„Lesės“ atstovė: „Su augintiniu ateina ne tik džiaugsmas, bet ir didžiulė atsakomybė“

NeBrisius.lt nuotrauka

Augintinis – tai naujas ištikimas draugas, pasivaikščiojimų ar jaukaus laiko namie kompanionas, ypač didelis džiaugsmas vaikams. Neturintieji augintinio dažnai svajoja apie tokio šeimos nario atsiradimą ir tai, kaip jis pakeis jų gyvenimą. Tačiau greitai tenka susidurti su realybe – augintinio atsiradimas reiškia ne tik tai.

„Lesės“, vienos didžiausių Lietuvoje savanoriškos gyvūnų globos organizacijos atstovė DIANA MAKAROVAITĖ teigia: „Nesvarbu, ar gyvūnas yra paimamas iš prieglaudos ar iš veislyno, svarbiausia suvokti, kad dėl tokio sprendimo kyla ne tik džiaugsmas, bet ir didžiulė atsakomybė.“

Jei tikrai norite naujo draugo arba svarstote padaryti gerą darbą ir suteikti namus gyvūnui iš prieglaudos, kaip tuomet įvertinti, ar tikrai turite galimybę į savo gyvenimą priimti augintinį? „Tai padaryti padeda atsakymas į tris pagrindinius klausimus: kodėl aš noriu augintinio? Ar esu tam pasiruošęs? Ar galiu jam suteikti tinkamas sąlygas? Renkantis augintinį reikėtų atsižvelgti ir įvertinti savo laiko išteklius, fizinį aktyvumą, vietos plotą namuose, disciplinos ir dienotvarkės pokyčių galimybes“, – teigia prieglaudos atstovė.

Tai svarbu, nes ne tik gyvūnas turi papildyti žmogaus kasdienybę, bet ir šeimininkas savo augintiniui turi suteikti visavertį gyvenimą. Jis negali likti namuose be priežiūros ištisas valandas, gyvūnui reikia aktyvios veiklos, dėmesio, dresūros. Jei į tai nebus atsižvelgiama – kentės tiek gyvūnas, tiek šeimininkas – nusiaubti namai, nevaldomas elgesys ir triukšmas taps kasdieniais palydovais ir problemų bus daugiau nei džiaugsmo. Tačiau tokie dalykai tėra rezultatas to, kai šeimininkas neskiria laiko augintinio dresūrai ir jo poreikiams patenkinti, ar nė nesuvokia to, kokie jie yra. Anot pašnekovės, vienas iš paprasčiausių būdų suvokti gyvūnų poreikius – tai savanorystė gyvūnų prieglaudoje: ten galima pamatyti rūpinimosi gyvūnais kasdienybę, jų poreikius ir laiką, kurį būtina skirti patenkinti poreikius.

NeBrisius.lt nuotrauka

Jei žmonės nusprendžia suteikti namus beglobiui gyvūnui, prieglaudos taip pat įvertina, ar šie tai gali padaryti. Anot „Lesės“ atstovės, „vienas iš svarbiausių kriterijų yra tai, ar žmonės suvokia, atsakomybę rūpintis gyvūnu, ar žino apie skiepų, sterilizacijos ir čipavimo svarbą. Taip pat, kokias sąlygas žmogus planuoja suteikti augintiniui, kaip planuoja juo rūpintis ir užsiimti, ar supranta, kad gyvūnus maitinti reikia kokybišku maistu“.

Prieglaudose naujų šeimininkų laukia ne tik maži šuniukai ir kačiukai, pilni meilės ir noro dūkti, bet ir vyresnio amžiaus gyvūnai, kurių gyvenimas iki patekimo į prieglaudą nebūtinai buvo lengvas. „Imant iš prieglaudos suaugusį gyvūną, svarbu žinoti, kad gyvūnas į namus atkeliauja jau su savo istorija, tam tikrų įpročių bagažu, todėl tokiems augintiniams neretai reikia daugiau laiko apsiprasti ir prisitaikyti prie pasikeitusių gyvenimo sąlygų“, – teigia Diana.

NeBrisius.lt nuotrauka

Pasiruošimas, anot jos, nėra tik gyvūno reikmenų, žaislų bei maisto įsigijimas. „Žinoma, reikia įsigyti visas reikiamas priemones gyvūnui laikyti, tokias kaip dubenėliai, maistas, guolis ir panašiai. Taip pat labai svarbu planuoti ir laiką. Logiška, kad pirmosiomis dienomis augintiniui reikės didesnės priežiūros, jūs patys nenorėsite palikti jo vieno namuose, kol neapsiprato. Reikia nusiteikti ir naujai disciplinai, tokiai kaip pasivaikščioti bet kokiu oru, įdėti maisto, pakeisti vandenį ir panašiai“, – teigia pašnekovė. Reikia suprasti, kad naujas gyvūnas reiškia kaitą visos šeimos gyvenime ir reikės skirti laiko ir darbo, kad gyvūnas įsilietų į šeimą ir atsirastų darna.

Už šio džiaugsmo, kurį atneša naujas gyvūnas namuose, slypi ir kitos atsakomybės, kurias įvardina Diana: „Tai augintinio profilaktiniai apsilankymai pas veterinarus, gydymas ligos atveju. Kasmetiniai skiepai, ženklinimas mikroschema, sterilizacijos procedūra. Kokybiškas maistas, žaislai, dresūros paslaugos. Atsakomybė už gyvūno sugadinta turtą (jei tai įvyksta) ir panašiai. Ir, žinoma, didžiausia atsakomybė už kokybišką ir visavertį augintinio gyvenimą.“

Belove fotografija

Kodėl svarbu suvokti, kad reikėtų labai daug ką įvertinti prieš įsigyjant naują augintinį ir galbūt net atsisakyti šios idėjos, jei nesame tam pasiruošę? Kas gali nutikti, jei skubotai bei neįvertinus galimybių namuose atsiranda augintinis? „Didžiausia ir liūdniausia problema – nevisavertis augintinio gyvenimas, gyvūnas kenčia namuose, ir nei šeimininkai, nei gyvūnas nėra laimingi, dažniausiai tai baigiasi naujų namų paieška. Tiesa, pasitaiko atvejų, kai šeimininkai to nesupranta ir dėl visko kaltina gyvūną. Reikėtų priminti, kad gyvūnų atsiradimas namuose yra šeimininkų, o ne gyvūno sprendimas, todėl atsakomybę už visa tai turėtų prisiimti ne kas kitas, o šeimininkas“, – įsitikinusi prieglaudos atstovė.

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.