2019 09 21

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min

Nuo karjeros abortų klinikoje iki kovos už gyvybę. Abby Johnson istorija

Abby Johnson. Facebook nuotrauka

„Kitas judesys buvo netikėtas mažos kojytės krustelėjimas, kūdikiui pradėjus spardytis, tarsi bandytų išvengti jo ieškančio įsibrovėlio“, – taip apie gyvenimą kardinaliai pakeitusias akimirkas pasakoja Abby Johnson. Ši amerikietė, dirbusi „Planuotos tėvystės“ (angl. Planed Parenthood) organizacijoje ir vadovavusi abortus teikusiai klinikai, dabar yra tapusi viena iš geriausiai girdimų teisės į gyvybę gynėjų, o jos asmeninė istorija netgi tapo sėkmės sulaukusiu filmu.

Lietuvoje diskusijos apie abortų žalą ar teisėtumą yra gan retos – visuomenės, o ypač viešąjį diskursą formuojančių asmenų nuomonė reikšmingai svyra į pusę, tvirtinančią, kad nėštumo nutraukimas yra „prigimtinė teisė“ ar asmeninis moters pasirinkimas, kurio nereiktų smerkti, jau nekalbant, kad jis finansuojamas valstybės lėšomis. Tačiau JAV šiuo klausimu skiriasi – amerikiečių nuomonės yra apylygiai pasidalinusios pro-life („už gyvybę“) ir pro-choice („už pasirinkimą“) pusėse. Pagal 2018 metais darytos apklausos duomenis, šioms stovykloms save priskiria maždaug po 48 procentus amerikiečių, maždaug 5 procentai yra neapsisprendę. Abortai – vienas iš svarbiausių JAV „kultūrinių karų“ klausimų. Norint jį suprasti, reikia žinoti, kas yra „Planuota tėvystė“ – organizacija, prisistatanti kaip ne pelno siekianti iniciatyva (dėl tos priežasties nemokanti mokesčių), patikimiausia „reprodukcinės sveikatos priežiūros“ tiekėja Amerikoje. Jos veikla be lytinio švietimo ir itin liberalaus požiūrio į seksualumą advokatavimo apima ir tokių paslaugų kaip abortai teikimą.

Šioje organizacijoje Abby Johnson dirbo aštuonerius metus. Pradžioje ji buvo atsakinga už moterų palydėjimą į kliniką, vėliau kilo karjeros laiptais – tapo klinikos vadove, sykį gavo „klinikos metų darbuotojos“ apdovanojimą. Vieną dieną Abby teko pagelbėti atliekant abortą trylikos savaičių kūdikiui, kurio metu ekrane ji pamatė ultragarsu stebimą kūdikį. Po devynių dienų moteris išėjo iš darbo: „Supratau, kad gimdoje buvo žmogiškumas, kurio daugelį metų vengiau, buvau nustūmusi į šalį.“

Abby su savo vyru Dougu. Facebook nuotrauka

Tai nebuvo lengvas sprendimas: „Palikau už nugaros visus „draugus“, kolegas klinikoje, su kuriais kasdien dirbau, vadovus, net ir pro-choice bažnyčią.“ Darbą palikusią ir prie judėjimo už gyvybę prisijungusią moterį organizacija „Planuota tėvystė“ padavė į teismą dėl konfidencialumo susitarimo sulaužymo ir darbo sutarties nesilaikymo, tačiau vėliau atsiėmė pareiškimą. Abby konsultavusio teisininkų susivienijimo „Aljansas už laisvę“ (angl. Alliance for Freedom) teigimu, kaltinimai buvo visiškai nepagrįsti, o asmeniniame interneto puslapyje Abby šį įvykį vertina kaip bandymą ją nutildyti. Šiandien viena iš jos veiklų yra pagalba „Planuotos tėvystės“ darbuotojams, norintiems pakeisti darbą ir aplinką. Jos įkurta organizacija šiems žmonėms teikia finansinę pagalbą palikus darbovietę, padeda ieškoti darbo, o prireikus siūlo ir teisinę bei emocinę pagalbą. Pagalbą organizacija jau suteikė daugiau nei 500 buvusių „Planuotos tėvystės“ darbuotojų.

Pačiai Abby padėjo krikščionių susibūrimo „Koalicija už gyvenimą“ (angl. Coalition for Life) aktyvistai, kurie rinkdavosi melstis prie klinikos, kurioje Abby dirbo.

„Nesupratau, kad žmonės, kuriuos matydavau už savo „Planuotos tėvystės“ biuro tvoros, buvo tylūs maldos kariai, besimeldžiantys už mano atsivertimą ir pasitraukimą iš abortų milžinės. Prisijungiau prie jų, kai iš ten išėjau, ir netrukus sužinojau, kad už mane meldėsi ne tik „Koalicija už gyvenimą“ Teksase, bet visas tinklas žmonių maldavo Dievą pakeisti širdis. Tokias širdis kaip manoji.“

Šiandien straipsniuose ir įrašuose socialiniuose tinkluose Abby nuolat ragina žmones melstis už abortus vykdančius žmones ir jų atsivertimą. Be to, ji sako besistengianti atvirai kalbėtis su kiekvienu, palaikančiu liberalią abortų politiką: „Aš daugelį metų praleidau kitoje tvoros pusėje ir suprantu, kaip jie mąsto.“

Abby Johnson. Facebook nuotrauka

Abby ir jos vyrui Dougui ši istorija tapo tikėjimo kelionės dalimi. Dougas užaugo liuteroniškoje aplinkoje, Abby, užauginta pagal baptistų tradicijas, vėliau prisijungė prie liberaliai į abortus žiūrinčių episkopalų. Praėjus trejiems metams po sprendimo pasitraukti iš „Planuotos tėvystės“, per 2012-ųjų Velykas, Abby ir Dougas tapo katalikais.

Katalikiškam interneto puslapiui Aleteia duotame interviu Dougas prisiminė pirmąsias judviejų išpažintis: „Pirmoji išpažintis buvo didžiulis įvykis mums abiem, bet ypač Abby. Mes nuėjome į susitaikymo pamaldas prieš Velykas, prie šešių kunigų buvo nusidriekusios ilgos eilės. Abby atsisėdo, pažiūrėjo į kunigą ir pravirko. Nežinau, kiek servetėlių ji sunaudojo. Kiek juokinga – iš karto po jos atėjau aš ir pasakiau tam vargšui kunigui, kad esu jos vyras.“

Dabar Abby aktyviai veikia viešojoje erdvėje: rašo straipsnius, dalyvauja laidose ir susitikimuose, yra išleidusi dvi knygas – vienoje pasakoja savo istoriją, o kita yra buvusių „Planuotos tėvystės“ darbuotojų asmeninių istorijų rinkinys. Moteris tapo ir filmo heroje – šiemet pasirodė pagal jos išgyvenimus sukurtas tiek palankių, tiek priešiškų reakcijų sulaukęs filmas „Unplaned“ (liet. „Neplanuota“). Amerikiečių žurnalo VOX teigimu, filme siekiama kritikuoti ne tik prieinamų abortų politiką, tačiau ir kai kuriuos agresyvius judėjimo už gyvybę veiksmus, tokius kaip griežtas, bet pagalbos krizėje atsidūrusioms motermis nesiūlantis moralizavimas. Be to, filme bandoma teigti, kad judėjimas už gyvybę nėra prieš moteris. Tai viena iš svarbiausių Abby Johnson aktyvizmo idėjų – prieinami abortai nėra moterų išlaisvinimas, o dažniausiai skaudi ir sužalojanti jas patirtis.

Abby Johnson. Facebook nuotrauka

Didelį dėmesį Abby skiria „Planuotos tėvystės“ kritikai. Anot jos, viešai organizacija prisitato kaip moterų sveikata besirūpinati, tačiau iš tiesų abortų darymas yra svarbiausias jos pelno šaltinis – JAV daugumoje valstijų išskyrus išimtinius atvejus šios procedūros neapmoka valstybė, taigi susimoka pačios klientės. Vidutinė aborto kaina pirmame nėštumo trimestre – daugiau nei 500 dolerių, tačiau, jei procedūra daroma vėliau, kaina smarkiai kyla. Vėlyvo aborto, jau legalaus kai kuriose valstijose, kaina prasideda maždaug nuo 8000 dolerių.

Moteris taip pat viešumoje atkreipia dėmesį į nuolatinius su „Planuota tėvyste“ susijusius skandalus – dažnai apie problemas organizacijoje kalbėti ima darbuotojai. Pavyzdžiui, 2013 metais Delavero valstijoje „Planuotos tėvystės“ klinikoje sesele dirbusi moteris viešai prabilo apie nesterilizuojamą įrangą, tinkamai neparengtus darbuotojus ir „mėsos turgų, fabriko surinkimo liniją“ primenantį abortų vykdymą.

Neseniai į žiniasklaidos akiratį pakliuvo „Planuotos tėvystės“ klinika Misūrio valstijoje, kurioje buvo daugybė saugumo ir higienos tvarkos pažeidimų, tokių kaip medikamentų, kurių galiojimo laikas pasibaigęs, naudojimas, vienos dozės vaistų suleidimas kelioms pacientėms taip taupant lėšas, nesterili įranga. 2018 metais skandalą sukėlė diskriminuojantis organizacijos elgesys su nėščiomis darbuotojomis, nors viešai „Planuota tėvystė“ kalba apie „moterų įgalinimą“. Pati Abby dalijasi tokia patirtimi: „Kai buvau nėščia ir dirbau „Planuotos tėvystės“ klinikoje Teksase, man kelis kartus buvo pasakyta, kad klinika mielai „pasirūpintų“ mano kūdikiu, kad galėčiau dirbti be vaiko keliamų nepatogumų.“

Abby yra ne tik aktyvi visuomenės veikėja, bet ir aštuonių vaikų mama. Jos vyras Dougas viename interviu atvirai pasakojo apie šeimos gyvenimą: auginant didelį būrį vaikų, o žmonai aktyviai įsitraukus į visuomeninę veiklą, rūpintis namais tenka jam. „Reikėjo kelerių metų, kad išsipildytų mano ir Abby lūkesčiai, kad iš naujo suprasčiau, ką reiškia būti savo šeima besirūpinančiu vyru. Parnešti namo pinigų nėra svarbiausia. Svarbiausia – rodyti savo vaikams tarnavimo kitiems žmonėms pavyzdį. Laikui bėgant to išmokau.“

Abby Johnson. Facebook nuotrauka

Abby Johnson istorija rodo ją esant drąsų ir stiprų žmogų, tikrą evangelinio radikalumo pavyzdį: nebijoti sakyti tiesą, stengtis pasirūpinti į bėdą pakliuvusiais žmonėmis, ne smerkti klystančius ar bloga darančius, bet padėti jiems keisti savo gyvenimus.

Pagal užsienio spaudą parengė Augminas Petronis