Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Ratzingerio premijos laureatai – kanadietis filosofas Ch. Tayloras ir afrikietis teologas P. Béré

Filosofas Charlesas Tayloras. Wikipedia.org nuotrauka

Vadinamoji „Nobelio premija teologijoje“ skiriama 9 kartą. Šiemetiniai jos laureatai vėl yra du. Pirmasis – tarptautiniu lygiu gerai žinomas politikos ir socialinių mokslų filosofas Charlesas Margrave’as Tayloras iš Kanados. Šis katalikas mokslininkas jau yra pelnęs daugybę apdovanojimų savo srityje. Kitas laureatas – tai jėzuitų kunigas iš Dramblio Kaulo Kranto, teologas Paulas Béré. Jis yra pirmasis Afrikos atstovas, kuriam atiteks tokia premija.  

Apie tai paskutinę rugsėjo dieną Šventojo Sosto salėje surengtoje spaudos konferencijoje pranešė t. Federico Lombardi SJ, kuris vadovauja Ratzingerio fondui. Išsamiau premijos laimėtojus pristatė kardinolas Gianfranco Ravasi – Popiežiškosios kultūros tarybos pirmininkas ir vienas iš penkių Ratzingerio fondo mokslinio komiteto narių.

Teologas Paulas Béré SJ. Twitter.com nuotrauka

T. Lombardi pasakojo ir apie kitas fondo iniciatyvas, primindamas, kad šis fondas buvo įkurtas 2010 metais su dvigubu tikslu: skatinti tyrimus ir studijų publikacijas apie Josepho Ratzingerio – Benedikto XVI mintį, skatinti bendras teologines ir susijusių disciplinų studijas.

„Šių dviejų laureatų išrinkimas atitinka fondo mokslinio komiteto siekimą nuolatos plėsti kultūrinius horizontus. Šiais metais teikta pirmenybė filosofijai, kuri apmąsto tikėjimą dabartiniame pasaulyje, ir norėta išryškinti afrikietišką teologiją, kuri atlieka labai svarbią Evangelijos įkultūrinimo misiją ir evangelizavimo misiją Afrikos kontinente“, – sakė t. Lombardi, kuris pridūrė, kad oficialiai premijos bus įteiktos lapkričio 9 dieną Romoje. Kanadietis filosofas ir afrikietis jėzuitas jas gaus iš popiežiaus Pranciškaus rankų.

T. Lombardi taip pat pristatė Ratzingerio fondo ir Francisco de Vitoria universiteto Madride kartu skiriamos „Atviro proto“ premijos laimėtojus. Ši premija skiriama su tikėjimu tiesiogiai nesusijusioms, bet giliausių žmogaus klausimų ar problemų supratimui naudingoms studijoms pačiose įvairiausiose srityse – teisėje, ekonomikoje, sociologijoje, medicinoje ir biologijoje, komunikacijoje, inžinerijoje, architektūroje. Komisija vertino apie akademinių 150 darbų.

Filosofė Marta Bertolaso. Youtube.com nuotrauka 

„Atviro proto“ premijos paskirtos filosofei Martai Bertolaso iš Italijos už studiją „Vėžio filosofija“, kurioje originaliai pažvelgiama į šią ligą, nagrinėjama ne vien medicinos, bet ir tarpasmeninių ryšių svarba. Psichologas Robertas Enrightas iš JAV apdovanotas už knygą „Atleidimo terapija. Empirinis vadovas pykčiui išsklaidyti ir vilčiai atgauti“. Dar vienas kanadietis profesorius Bruno Dickas apdovanotas už „Inovacijas vadybos mokyme“, kuriose daug dėmesio skiriama etikai.

Atkreiptas dėmesys į dar dvi įdomias studijas. Tai teologės Mary Hirschfeld knyga „Akvinietis ir rinka. Žmogiškos ekonomikos link“ apie etinius kriterijus šiuolaikinėje ekonomikoje ir dviejų britų, menininko ir mokslininko, Andrew Briggso ir Rogerio Wagnerio analizė apie mokslo bei galutinių žmogaus klausimų santykį „Priešpaskutinis kuriozas. Kaip mokslas iriasi galutinių klausimų tėkmėje“.

Pristatęs kelias svarbias tarptautines konferencijas Bažnyčios socialinės doktrinos klausimais t. Lombardi pridūrė, jog kitais metais nemažai dėmesio bus skirta dirbtiniam intelektui ir jo pritaikymui.