2019 10 04

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Krokuvoje – poeto Cz. Miłoszo laiptai

Czesławo Miłoszo laiptai Krokuvoje. Eilėraštis „Dar“ (liet. Dovana). Karolinos Narkevič nuotrauka.

Krokuvoje atidengti Nobelio premijos laureato Czesławo Miłoszo laiptai 15-ųjų poeto mirties metinių proga. Krokuva, kurioje Cz. Miłoszas mirė, tapo antrąja vieta po jo jaunystės miesto Vilniaus, kur iškilo dar vienas didelis šio Nobelio premijos laureato įamžinimo ženklas. Laiptų idėja gimė Lietuvos Respublikos kultūros atašė Lenkijoje Rasai Rimickaitei. Šį sumanymą palaikė poeto sūnus Anthony Miloszas. Ant priešais buvusios karalių rezidencijos Vavelio esančių laiptų iškaltos poeto eilėraščio „Dovana“ eilutės. Šis eilėraštis, pasak jį parinkusių Krokuvos Jogailaičių universiteto mokslininkų, puikiai perteikia Cz. Miłoszo jautrumą ir autentišką pasaulio suvokimą.

Dovana

Tokia laiminga diena.

Anksti išsisklaidė migla, triūsiau darže.

Kolibriai purpčiojo virš sausmedžio žiedų.

Nebuvo žemėje daikto, kurį norėčiau įgyti.

Nepažinojau nė vieno, verto pavydo.

Kas blogo man nutiko, pamiršau.

Nesigėdijau galvoti, kad buvau, kas esu.

Kūne nejaučiau jokio skausmo.

Atsitiesdamas mačiau mėlyną jūrą ir bures.

Czesław Miłosz

Berklis, 1971

Vertė Juozas Mečkauskas-Meškela

Czesławo Miłoszo laiptai Vilniuje. Vyginto Skaraičio / BFL nuotrauka

„Tai iš tikrųjų laiminga diena. Miestui, kultūrai, Lenkijos ir Lietuvos santykiams. Laiminga diena miestui, nes manau ir tikiu, kad poezijos žodžiai sustiprina jo dvasią. Cz. Miłoszas visuomet pabrėždavo, kad poezija turi ryšį su realybe ir gali ją kurti. Manau, kad jo žodžiai kurs tiek Krokuvos, tiek mūsų bendrą realybę“, – į susirinkusiuosius Cz. Miłoszo eilėraščio pirmąja eilute kreipėsi Lietuvos Respublikos kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

Jis simboliškai susiejo ant Vilniaus ir Krokuvos laiptų iškaltų eilėraščių „Upė“ ir „Dovana“ citatas: „Vilniuje ant Cz. Miłoszo laiptų galime išskaityti: „Ir nei yra, nei buvo, tik amžiams trunkanti akimirka.“ Ant šių laiptų iškaltas eilėraštis pradedamas nuo laimingos dienos. Tad tegul šios laimingos dienos veda mus į aukštąsias amžinąsias akimirkas. Dėkoju ir sveikinu Krokuvos miestą su šiuo momentu, su šia amžina akimirka.“

Karolinos Narkevič nuotrauka

Kultūros ministerijos informacija