2019 10 04

Jolanta Ramonienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min

Šeimos žino, ko joms labiausiai reikia, įsiklausykime

Unsplash.com nuotrauka

Šeimos kortelė skaičiuoja pirmąjį savo gyvavimo mėnesį. Kaip iniciatyvos pradžią vertina šeimos, kurioms ši kortelė skirta?

Prieš beveik ketverius metus Lietuvos žmonių Viktorija viešai paprašė darbo. Savamokslė siuvėja neprašė tiesiog duoti pinigų – ji norėjo pati užsidirbti. Tas laikotarpis nebuvo lengvas, bet padėjo subręsti, perkainoti vertybes.

Beveik 10 metų auginusi vaikus viena, šiuo metu Viktorija yra sukūrusi šeimą, drauge su vyru augina 6 vaikus ir džiaugiasi anūkais. Ji iš tų žmonių, kurie gyvena pagal taisyklę – niekas nieko niekam neprivalo. Prieš keletą metų siuvusi klientams, bet smarkiai suklydusi, moteris dabar puošia anūkus ir siuva saviems bei kaimynams už ačiū: šie juk sunkiai gyvena, o žmonės turi vienas kitam padėti.

Viktorija teigia labai maloniai nustebusi, kai pamatė beveik 8 puslapių Šeimos kortelės partnerių sąrašą. Jos manymu, gausias šeimas turi labiau remti savivaldybės.

Nuolaidos – transportui, buitinei chemijai ir vaistams

Viktorija – buvusi kaunietė. Dabar ji gyvena Vilniaus Pilaitės mikrorajone esančiame socialiniame būste. Pasak jos, šeimai tenka susidurti su tokiomis problemomis, kurių išspręsti ji viena niekaip negali.

„Ikimokyklinukus ir pradinukus tenka vežti į kitą mikrorajoną – šalia esančiose ugdymo įstaigose nebuvo vietų. Be to, tenka važiuoti jų pasiimti, nes tvarka tokia, kad vaiką galima patikėti tik pilnamečiui. Taip susidaro papildomos privalomos išlaidos. Jei gausių šeimų suaugusiems nariams būtų kompensuojama bent pusė miesto viešojo transporto bilieto kainos, jau būtų stipri pagalba“, – taip kasdienius ir svarbius šeimoms rūpesčius įvardina trijų nepilnamečių mama.

Kaune liko senstantys tėvai – norint juos aplankyti su visa šeima, vėlgi tenka smarkiai skaičiuoti. Tad Šeimos kortelės partnerių sąraše atsiradusias nuolaidas kelionėms traukiniais ar tarpmiestiniais autobusais ši šeima sutiktų itin palankiai.

Labai laukiamos ir vertingos būtų nuolaidos tų įmonių, kurios prekiauja buitine chemija – įvairių valiklių, skalbiklių gausioje šeimoje sunaudojama tikrai daug.
Prasidėjęs drėgnasis, šaltasis sezonas priminė, kad aktualu ir vaistinių nuolaidos. Tačiau Viktorija teigia nepastebėjusi, kad bent viena vaistinė būtų tapusi Šeimos kortelės partnere. Vaistai nuo peršalimo ligų – brangūs, gausiai šeimai jų prireikia daug. Vaistinių pasiūlymų gausioms šeimoms labai laukia ir tris vaikus auginanti vyriausioji Viktorijos dukra Eivina.

Unsplash.com nuotrauka

Tiktų ir stovimos vietos

Visoms šeimoms norisi pramogų ir įdomaus laisvalaikio. Deja, gausių šeimų tėvams šių paslaugų sąskaita dažnai tenka taupyti.

„Galėtų būti ne tik nuolaidų, bet ir išskirtinių pasiūlymų, pavyzdžiui, nemokamos stovimos vietos cirke. Mielai apsilankytume“, – pasvajoja Viktorija.

Pasak Viktorijos, pagalba turi būti laiku ir tikslinga: „Jei 3 val. nakties paskambinčiau draugei ir pasisiūlyčiau padaryti kavos bei pažiūrėti vaiką, ji sakytų, eik žinai kur. Bet jei tai padaryčiau 3 val. dienos, kai draugė yra užsiėmusi ar pavargusi, ji tik apsidžiaugtų ir sakytų: ačiū, padarei gerą darbą man.“

Paramą šeimoms ar skatinimo priemones Lietuvoje moteris vertina kritiškai. Ji pastebi tendenciją, kad linkstama į kraštutinumus: arba duodama visiems, arba niekam. Jos manymu, labiau remiama ar skatinama turėtų būti ta šeima, kurioje bent vienas iš tėvų dirba ir moka mokesčius, išskyrus situacijas, kai vienas augina vaikus. Tai skatintų dirbti, o ne tik savanaudiškai naudotis valstybės teikiama parama.

Gausi šeima – Šeimos kortelės naudotoja, o šeimos verslas – šeimos kortelės partneris

Su vilniete 6 vaikų mama Alina kalbamės pakeliui iš Lietuvos jūrų muziejaus, kur visa šeima stebėjo delfinų pasirodymą. Deja, išskirtinio pasiūlymo gausiai šeimai šis muziejus dar neturi, tad 2 valandų pramoga pasijautė šeimos biudžetui.

Vaikams patinka pramogos, todėl vertinga būtų, jei Šeimos kortelės partneriais taptų muziejai, pramogų, laisvalaikio centrai, ypač siūlantys edukacines, ugdančias pramogas vaikams. Kalbant apie kasdienes prekes, iš esamų pasiūlymų šeimai naudingi atrodo prekybos centrų Maxima ir Rimi pasiūlymai.

Su Alina kalbamės ne tik kaip su Šeimos kortelės naudotoja, bet ir kaip su Šeimos kortelės partnere. Prieš šešerius metus moteris įkūrė ir iki šiol puoselėja šeimos socialinį verslą – ikimokyklinio ugdymo įstaigą Baltų šalelė. Joje vaikų ugdymas paremtas gimtąja kultūra.

Pasak Alinos, tarp darželio klientų yra keletas gausių šeimų; viena augina ir neįgalų vaiką. Sužinojusios apie teikiamas nuolaidas, dėl jų kreipėsi dar net neturėdamos Šeimos kortelės, tik žinodamos, jog ši kortelė joms priklauso. Nuo rugsėjo 1-osios nuolaidos buvo pritaikytos tiek registracijos mokesčiui, tiek ugdymui ar priežiūrai darželiuose Baltų šalelė.

Kelių įvairių asociacijų steigėja, narė ir valdybos narė Alina įsitikinusi, kad šeimoms yra svarbi kokybė, pradedant nuo skanaus ir sveiko kasdienio maisto, ilgai tarnaujančių žaislų ar rūbų iki kamerinio ugdymo nedidelėse grupėse darželiuose, įvairaus laisvalaikio užimtumo ir pan. „Gausi šeima neturėtų būti priversta viso šito atsisakyti. Tad mūsų šeimos verslo nuolaida drauge su savivaldybės kompensacija padeda pavirsti realybe kitų gausių šeimų tėvų svajonėms“, – šypsosi Alina.

Pasmalsavus, kaip buvo apskaičiuotas nuolaidos dydis, paaiškėjo, kad likęs šeimos mokestis turi padengti sąnaudas, t. y. finansinis rezultatas lieka lygus nuliui.

„Kadangi verslas yra socialinis, neturintis tikslo uždirbti pelno, tai net jei ir visos šeimos gautų nuolaidų, būtų pasiektas tikslas – suteikta gera aplinka vaikams, geros darbo sąlygos darbuotojams ir mėgstamas darbas“, – atvirauja Alina. Jei pelno uždirbama, jis reinvestuojamas į darželio aplinkos ir ugdymo kokybės gerinimą. Taigi, nauda tiek šeimoms, tiek įstaigai pasiekiama visuomet.

Pasiūlymus turi teikti pačios šeimos

Raseiniuose gyvenanti Sandra su vyru augina keturias dukras. Vyriausioji jų turi Dauno sindromą. Dėl vyresnėlės moteris pakeitė darbo kryptį, kad galėtų dirbti specialiojoje mokykloje, kurioje mokosi dukra.

Šeima jau turi Šeimos kortelę, o ir jų pažįstamos šeimos žino, kad tokia kortelė yra ir kam ji priklauso. Sandra juokauja, kad savo Šeimos kortelę ji mato kiekvieną kartą, kai tik atsidaro piniginę, tačiau per praėjusį mėnesį dar nespėjo ja pasinaudoti.

Regionuose kol kas išskirtinių pasiūlymų trūksta, tad moteris nudžiugo supratusi, jog pačios šeimos turi būti aktyvios ir teikti siūlymus, kokių nuolaidų joms labiausiai reikia, ir ketina būtinai pasiūlyti konkrečias įmones.

Aktyvi mama, sutelkusi tėvų savigalbos grupę, kurioje keliami probleminiai klausimai vietos lygmeniu, pastebi, kad visoms šeimoms labai vertingos būtų tarpmiestinio transporto nuolaidos.

Šeimos svajoja ir apie įvairių pramogų organizatorių nuolaidas, o savo krašte mielai naudotųsi kaimo turizmo sodybos Karpynėpramogomis pigiau. Beje, ši sodyba įsikūrusi šalia greitkelio Kaunas – Klaipėda, tad nuolaidos būtų aktualios ne tik raseiniškiams.

Unsplash.com nuotrauka

Tikisi daugiau galimybių pramogoms ir kelionėms

Vilnietė 4 vaikų mama Inga Šeimos kortelės atsiradimą vertina teigiamai. Jos manymu, partnerių pasiūlymai tikrai turėtų sumažinti kiekvienos gausios šeimos išlaidų naštą. Be to, atvertų galimybių pramogoms, kurių tekdavo atsisakyti, kai tėvai apskaičiuodavo, kiek jos kainuoja.

Tačiau, pasak Ingos, akivaizdu, kad Šeimos kortelė yra tik papildoma pagalba nepasiturinčioms šeimoms, turinčioms labai didelių poreikių. Ji neskirta šeimų problemoms spręsti – tam reikalingos kitos priemonės.

Inga su šeima naudosis prekybos tinklo Rimi, Optikos pasaulio, nes dukra nešioja akinukus, Litexpo pasiūlymais. Jos vertinimu, kol kas labiausiai trūksta vaistinių pasiūlymų, nes vaikams reikia vitaminų, kosmetikos, homeopatijos priemonių. Šeimai labai patinka keliauti, tad tarp Šeimos kortelės partnerių tikisi pamatyti ir kelionių agentūrų pasiūlymų.

Šiuo metu mažylį namuose prižiūrinti Inga įsitikinusi, kad pačioms šeimoms būtina siūlyti tai, ko joms labiausiai reikėtų. O iš administruojančiųjų Šeimos kortelę tikisi, kad iš būsimų partnerių pavyks išsiderėti ženklių nuolaidų, ką sudėtinga padaryti pavienėms šeimoms.

Visa informacija apie Šeimos kortelę paspaudus čia

Šeimos pasiūlymus dėl įmonių, kurių pageidautų Šeimos kortelės partnerių sąraše, gali siųsti adresu [email protected]

Straipsnis parengtas įgyvendinant LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą „Šeimos kortelės partnerių įtraukimas ir informacijos apie Šeimos kortelę sklaida“