2019 10 11

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

E. Nekrošiaus pagerbimas Liubline ir Maskvoje

Scena iš rež. Eimunto Nekrošiaus spektaklio „Cinkas“. Lauros Vansevičienės nuotrauka

55-ąjį sezoną Valstybinis jaunimo teatras pradėjo atidaręs rekonstruotą sceną su dviem didelėmis tarptautinėmis premjeromis – prancūzų režisieriaus Erico Lacascade‘o pastatymu pagal Jeane‘o Genet pjesę „Balkonas“ ir suomio Kristiano Smedso projektu pagal Čechovo „Vyšnių sodą“. Iškart po jų teatras išvyksta į gastroles tarptautiniuose festivaliuose Liubline ir Maskvoje dalyvauti režisieriaus Eimunto Nekrošiaus pagerbimui skirtuose renginiuose.

Spalio 15 dieną Eimunto Nekrošiaus režisuotas spektaklis „Cinkas (Zn)“ pagal Svetlanos Aleksijevič knygas uždarys svarbiausią teatro festivalį rytinėje Lenkijoje – „Konfrontacje Teatralne“, kuriame per daugiau nei 20-metį savo darbus parodė ne vienas žinomas Lietuvos teatro kūrėjas.

Po trijų dešimtmečių pertraukos – 2016-aisiais – Jaunimo teatre sukurto E. Nekrošiaus spektaklio „Cinkas (Zn)“ centre – kūrėjo asmenybė ir kelionė per savo laiką. Išgalvota ir tikra tuo pat metu. Nuo vaikystės svajonės iki profesinių aukštumų. Tai – vienišo kūrėjo kelionė, turint vienintelį tikslą – išminuoti žmogų kaip minų lauką. Ir paliudyti ne istorinių faktų, bet jausmų tiesas.

Tuo pat metu festivalyje bus eksponuojama paroda „Eimunto Nekrošiaus meno fortas“, kurios autoriai – režisieriaus bendražygiai dailininkai Marius Nekrošius, Nadežda Gultiajeva ir teatro „Meno fortas“ vadovas Audrius Jankauskas. Liubline taip pat įvyks Audronio Liugos dokumentinio filmo „Eimuntas Nekrošius. Tėvo kėdė“ premjera.

Spalio 19–24 dienomis tarptautiniame festivalyje „Territory“ Maskvoje bus parodytas spektaklis „Cinkas (Zn)“ ir E. Nekrošiaus mokinio Adomo Juškos darbas „Fikcijos“.

Pagal Jorge Louiso Borgeso kūrybą sukurtose „Fikcijose“ jaunasis režisierius konstruoja savitą kūrėjo kelionę per gyvenimą, nuo pirmųjų kūrybinio įkvėpimo akimirkų iki senatvės refleksijų apie nueitą kelią. Šios gastrolės bus šįmet mokslus baigusio jaunojo režisieriaus debiutas tarptautinėje scenoje.

Simboliška, kad abu E. Nekrošiaus studijų mieste pristatomi spektakliai – tai vienas paskutinių jo paties pastatymų ir vienas pirmųjų jo mokinio darbų. Abiejuose veikia kūrėjų personažai, apmąstoma jų gyvenimo kelionė ir kūrybos prasmė.

Valstybinio jaunimo teatro informacija