2019 10 15

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

„Man Booker“ premija – M. Atwood ir B. Evaristo už romanus apie moterų likimus

Kanadiečių rašytoja Margaret Atwood ir britų rašytoja Bernardine Evaristo. EPA nuotrauka

Kanadiečių rašytoja Margaret Atwood vėl tapo „Man Booker“ premijos laureate, tik šįkart vieną svarbiausių angliškai kalbančiųjų pasaulio šalių literatūros premijų ji pasidalijo su brite Bernardine Evaristo. Pirmą kartą „Man Booker“ apdovanojimas M. Atwood įteiktas už 2000 metais išleistą dešimtąjį jos romaną „Aklas žudikas“ („The Blind Assassin“), o į trumpuosius „Man Booker“ sąrašus M. Atwood kūriniai patekdavo nuolat: 1986, 1989, 1996 ir 2003-iaisiais.

Paskelbtos iš karto dvi „Man Booker“ laureatės pažeidžia šios premijos teikimo taisykles, kurių nuostatuose numatoma, kad premija yra nedalijama. Vis dėlto po penkių valandų posėdžiavimo komisijos nariai nutarė skelbti dvi nugalėtojas. Po pasitarimo jos pirmininkas Peteris Florence’as tarė: „Priėmėme sprendimą pažeisti taisykles.“ Jo žodžiais, kuo ilgiau jo kolegos rinkosi iš abiejų kūrinių, tuo buvo akivaizdžiau, kad laimėti turi abu. 

Pastarąjį kartą „Man Booker“ premiją du autoriai pasidalijo 1992 metais, nuo tada taisyklės pakeistos, ir nuo tų metų komisija kasmet įspėjama laimėtoju skelbti vieną rašytoją.

Kadras iš rež. Bruce’o Millerio TV serialo „Tarnaitės pasakojimas“ („The Handmaid’s Tale“) pagal Margaret Atwood romaną.

Kanadietė M. Atwood pagerbta už romaną „Liudijimai“ („The Testaments“) – garsiojo romano, pagal kurį sukurtas žymusis serialas, „Tarnaitės pasakojimas“ („The Handmaid`s Tale“) tęsinį. „Liudijimuose“ veiksmas vyksta po 15 metų po pirmojo romano įvykių patriarchalinėje totalitarinio režimo respublikoje – Gileade, kur griežtais įstatymais moterų teisės visiškai apribotos ir kur vienintelė jų tarnystė – gimdyti vaikus.

Britė B. Evaristo premiją pelnė už romaną „Mergina, moteris, kita“ („Girl, Woman, Other“), kuriame pasakoja 12 asmenų gyvenimo istorijas. Dauguma jų – juodaodės britės. Kiekvienai personažei dedikuota po atskirą skyrių, tačiau jų likimai, biografijos, kad ir kokie skirtingi būtų, tarpusavyje persipina.

M. Atwood ir B. Evaristo perpus pasidalijo 50 tūkst. svarų sterlingų ir abi pateko į „Man Booker“ premijos laureatų istoriją kaip išskirtinės asmenybės: 79 metų M. Atwood tapo vyriausia rašytoja „Man Booker“ gyvavimo istorijoje, o B. Evaristo – pirmąja juodaode rašytoja, pelniusia šią premiją.