Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2019 10 17

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Kuo susiję šv. J. H. Newmanas ir „Žiedų Valdovas“?

Vyskupas Robertas Barronas Vulverkoto kapinėse. Youtube.com stopkadras

Garsus amerikiečių vyskupas Robertas Barronas – anglų rašytojo Johno Ronaldo Reuelio Tolkieno kūrybos gerbėjas. Didelė dalis skaitytojų Tolkieno knygose įžvelgia krikščioniškų prasmių ir simbolių. To neslėpė ir pats rašytojas, išpažinęs katalikų tikėjimą. Tačiau R. Barronas žengia dar toliau: jis mano, kad vienas svarbiausių  „Žiedų valdovo“ trilogijos veikėjų burtininkas Gendalfas yra… neseniai šventuoju paskelbto anglų kardinolo Johno Henrio Newmano „kopija“. 

„Esu labai ramiose kapinaitėse Oksforde, šalia J. R. R. Tolkieno kapo,“ – savo Youtube kanale ir feisbuko paskyroje kreipiasi R. Barronas. Pasak vyskupo, šis apsilankymas jam daug reiškia – 7 klasėje jis su rašytojo kūryba susipažino, perskaitęs knygą „Hobitas“, vėliau ėmėsi „Žiedų valdovo“, audio knygų ir išleistų filmų. „Tolkienas ypač ugdė mano vaizduotę. Žinome apie jo katalikybę. Jis pats yra sakęs, kad „Žiedų valdovo“ pradžia – netiesiogiai katalikiška, o pabaigoje katalikiškumas jau visiškai aiškus. Galime sakyti, kad Tolkienas evangelizavo vaizduotę. Jis panaudojo grožinę literatūrą kaip įrankį skelbti krikščioniškąjį tikėjimą“. 

Rašytojas J. R. R. Tolkienas. Encyclopedia Britannica nuotrauka

Vyskupas R. Barronas Oksforde lankėsi dėl spalio 13 d. šventuoju paskelbto XIX a. gyvenusio J. Newmano – čia jis skaitė paskaitą apie šį asmenį. J. R. R. Tolkieno kapas šiame kontekste „atsirado“ neatsitiktinai – vyskupas pasakoja, kad J. Newmano pavyzdys buvo itin svarbus Tolkieno gyvenime ir kūryboje. „Tolkienas anksti neteko tėčio. Rašytojo mama kartu su 2 vaikais grįžo [iš pietų Afrikos] gyventi į Birmingemą. Buvo sunkūs laikai, nes Tolkieno mama atsivertė į katalikybę – tai reiškė, kad tam tikra prasme ji buvo pašalinta iš [protestantiškos] visuomenės. Tuomet jos šeimą priėmė Birmingemo Oratorija – katalikų bendruomenė, kurią įkūrė J. Newmanas. Toji bendruomenė puikiai žinojo apie Newmaną, tie žmonės iš esmės užaugino Tolkieną. Daugelis sako, kad Oratorijos narys kunigas [Francis Morganas, po mamos mirties globojęs rašytoją] buvo burtininko Gendalfo iš „Žiedų valdovo“ prototipas. Bet iš tikrųjų burtininkas atspindėjo J. Newmaną, kurio asmuo formavo Tolkieno krikščionybės supratimą. O rašytojas savo ruožtu formavo milijonų žmonių visame pasaulyje supratimą“, – įsitikinęs R. Barronas. 

Šv. J. H. Newmanas. Katalikų Bažnyčios Anglijoje ir Velse iliustracija

Burtininkas Gendalfas (aktorius Ianas McKellenas). Youtube.com stopkadras

R. Barronas J. R. R. Tolkieną vadina vienu didžiausių Evangelijos skelbėjų XX amžiuje. Dvasininkas pažadėjo aplankyti ir kito anglų rašytojo anglikono Clive‘o Stapleso Lewiso kapą. Šis garsus krikščionybės apologetas ir fantastas buvo artimas Tolkieno bičiulis. Būtent „Žiedų valdovo“ autorius Lewisą atvertė į krikščionybę. „Vieną kartą Tolkienas ir Lewisas išėjo ilgam pasivaikščioti Oksforde. Lewisas prisimena, kad tą vakarą pradėjo eiti kaip netikintysis, o baigė – jau įtikėjęs Dievą. Tolkienas jį įtikino, kad krikščionybė yra tikras mitas. Kas nutiko vėliau – žinome“, – sako R. Barronas, tikinčiųjų prašydamas pasimelsti už Tolkieną, „šį gerą žmogų“. 

Rašytojas Clive’as Staplesas Lewisas. Encyclopedia Britannica nuotrauka

Filmo „Žiedų Valdovas. Žiedo brolija“ plakatas. IMDB nuotrauka

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite