2019 11 06

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Kodėl kūrybiški žmonės retai laikomi vadovais?

Organizatorių nuotrauka

Mums labai patinka žodis „Eureka“. Ir ne be reikalo! Kūrybingumas yra stebuklingas. Tai – sugebėjimas kažką pamatyti ten, kur nieko nėra. Tai – sugebėjimas, matyt,   niekeno nepastebėtus ryšius tarp, regis, tarpusavyje nesusijusių dalykų.

Visi nori dirbti arba investuoti į kūrybiškas įmones, ypač šiandien. IBM Verslo vertės instituto atliktos apklausos duomenimis, generaliniai vadovai kūrybingumą laiko kaip vieną svarbiausių lyderystės įgūdžių ateityje klestėti trokštančioms įmonėms. Inovacijos yra vienas populiariausių verslo pasaulio žodžių. 

Tačiau Pensilvanijos universtiteto, Vortono verslo mokyklos atliktas tyrimas teigia, kad tikruoju kūrybiškumu spinduliuojantys žmonės retai yra laikomi vadovais. Tai tokie žmonės, kurių idėjos ne tik naudingos, bet ir originalios. Tyrimo metu daugiatautės Indijos įmonės darbuotojai buvo paprašyti įvertinti jų kolegų kūrybiškumą bei lyderystės potencialą. Tyrėjai to paties paklausė JAV studentų ir įvertinti savo bendraklasius. Abu atvejai atskleidė, kad kūrybiškiausieji nėra laikomi vadovais. 

Vortono verslo valdymo dėstytoja-assistentė bei pagrindinė tyrimo autorė Dženifer Muler (Jennifer Mueller) spėja, kad rėmuose nenusėdantys mąstytojai nesielgia taip, kaip elgtųsi tradiciniai lyderiai. Šie savo ruoštu iškelia tikslus, išsaugo status quo, trokšta ir siekia užtikrintumo. Ji pasakojo CNN: „Ateinu į susitikimą ir kai kas nors suformuluoja kūrybišką idėją, kiti varto akis ir ironiškai sako: „Ai, šitas tai menininkas, kūrėjas.“ Bet jei tų pačių žmonių paklaustume, ar jie nori kūrybiško vadovo, jie nedvejodami sutiktų“. 

Spėju, kad yra ir kita tokio klaidingo mąstymo priežastis. Dauguma kūrybiškai mąstančiųjų yra introvertai. Įvairūs tyrimai rodo, kad inovacijos reikalauja darbo vienumoje, o daugelis kūrybiškų skirtingų sričių atstovų yra introvertai, ar bent jau neprieštarauja leisdami ilgus laiko tarpus vieni. 

Vienumą mėgstantieji sunkiai pritampa šiuolaikinėje komandinio darbo kultūroje. Pagal verslo valdymo tyrimus, introvertai yra rečiau paaukštinami pareigose, jiems rečiau yra suteikiamos lyderystės pozicijos. Tačiau Vartono dėstytojo Adamo Granto (Adam Grant) atlikto aktyvių darbuotojų valdymo tyrimo metu paaiškėjo, kad darbuotojų nuomone, geras vadovas yra tas, kuris duoda jiems laisvę svajoti ir įgyvendinti naujas idėjas.  

Danieliaus Pink (Daniel Pink) knygoje apie motyvaciją „Drive“ pasakojama vieno generalinio direktoriaus istorija. Viljamas Maknaitas – „3M“ įmonės vadovas ir valdybos pirmininkas XIX amžiaus viduryje. Apie jį rašė: „kuklus svajotojas, Maknaitas laikėsi vienos paprastos kredo: samdyk gerus žmones, o tada palik juos ramybėje“. 

Maknaitas šį kredo pritaikė praktiškai – techninės „3M“ komandos darbuotojams leido 15% savo darbo valandų praleisti dirbant ties savo pasirinktais projektais. Nauda buvo akivaizdi – vienam mokslininkui į galvą šovė sukurti lipniuosius „Post-It“ lapelius. Pink tęsia: „šiandien įmonė yra ten, kur yra, bet tik dėl daugumos išradimų, sugalvotų tokių eksperimentinių rašliavų metu.“ 

Jei tikrai rimtai mąstomie apie inovacijų ateitį ir šis žodis nėra tik geras verslo pasaulio žodis, mums reikia sugalvoti… kūrybiškus būdus, kaip išspręsti šią lūkesčių problemą tarp lyderio ir kūrybiško žmogaus. 

Vienas toks būdas – išplėsti mūsų lyderio supratimą. 

Kitas – gerai apmąstyti, kuo iš tiesų užsiima lyderiai? Šiuolaikiniai lyderiai turi tokias tradicines pareigas kaip kalbų sakymas, komandų būrimas, tikslų iškėlimas. Bet jie taip pat turi iki kaulų smegenų žinoti, kas yra inovacijos. 

Pripažinkime, nėra nė vieno vadovo, sugebančio gerai dirbti ir komandoje, ir vienumoje, dirbti ir tikslingai, ir kūrybingai. Privalome išplėsti lyderio sampratą ir dalyti lyderio atsakomybes. Du žmonės gali pasidalyti užduotimis pagal jiems duotus talentus bei stiprybes. Vienas toks pavyzdys – introvertas, produkto kūrėjas Markas Zuckerbergas (Mark Zuckerberg), generalinis „Facebook“ vadovas ir ekstravertė, „žmonių žmogus“, vykdomoji „Facebook“ direktorė Šerilė Sandberg (Sheryl Sandberg), kuri 2017 metais PLK kalbėjo apie savo darbo patirtį ir lyderystę.

Straipsnį paruošė Pasaulinės lyderystės konferencijos komanda. PLK vyks lapkričio 22-23 Siemens arenoje. Konferencijos pagrindiniai rėmėjai: knygos.lt, Akvilė, Nestle. Rėmėjai: Vytauto spa, Geros grindys, Dzūkija. 

Iš anglų k. vertė Nora Popova

Straipsnio autorius: Suzana Kein (Susan Cain)
„The Quiet Revolution“ bendraįkūrėja

Originalus straipsnis (Anglų k.):

Why Creative People are Rarely Seen as Leaders