2019 11 12

Ričardas Spiečius

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Johnas McCainas – tikras Lietuvos draugas

EPA nuotrauka

Johnas McCainas (1936–2018) – vienas žinomiausių ir iškiliausių JAV politikų, žinomas ne tik dėl politinės veiklos, bet ir dėl didvyriškumo Vietnamo kare. Lietuviai J. McCainą mena dėl buvimo tikru Lietuvos draugu – siekio užtikrinti ne tik Lietuvos, bet ir kitų sąjungininkų saugumą.

Jis gimė jūrų laivyno admirolo šeimoje. Dėl tėvo pareigų neturėjo pastovios gyvenamosios vietos ir mokėsi dvidešimtyje skirtingų mokyklų. Galiausiai, 1951 metais, apsigyveno Pietų Virdžinijoje, kur baigė mokyklą. J. McCainas sekė tėvo pėdomis ir įstojo į Jungtinių Valstijų Karinio jūrų laivyno akademiją.

Tarnaudamas jūrų laivyne, jis buvo pašauktas į Vietnamo karą ir gavo komandoro leitenanto laipsnį. Buvo vedamas stiprių ambicijų, maištingumo, pastebėto jau vaikystėje, ir karšto būdo. Karo metu, per vieną iš bombardavimo misijų Šiaurės Vietname, jo lėktuvas buvo pašautas, o pats J. McCainas – pagrobtas vietnamiečių. Jis buvo laikomas nelaisvėje ir žiauriai kankinamas, netgi priverstas padaryti propagandinę „išpažintį“.

Tuo metu jis veikė itin didvyriškai: nesutiko būti paleistas anksčiau laiko, kad išlaikytų savo paties garbę, nesuteiktų šiaurės vietnamiečiams progos vaizduotis gailestingiems, nedemoralizuotų kartu kalinčių karių. Taip pat nesutiko susitikti su prieš karą nusiteikusiais aktyvistais, nenorėdamas suteikti nei jiems, nei Šiaurės Vietnamui propagandinės pergalės. Po kalinimo teko pereiti ilgą ir sudėtingą gydymą bei reabilitaciją, tačiau liko neįgalus – negalėjo pakelti rankų virš galvos.

Šis jo gyvenimo epizodas tapo ypatingos drąsos pavyzdžiu amerikiečiams. Herojus, palaužtas fiziškai, tačiau išlikęs dvasiškai stiprus. Jis išliko pavyzdžiu ir karo metu, ir dabartiniais laikais.

Po Vietnamo karo J. McCainas tęsė karjerą laivyne, 1977 m. buvo paskirtas dirbti Senato ryšių tarnyboje Karinio jūrų laivyno įstatymų leidybos reikalų biure. Šis darbas jam atvėrė kelią į politiką. Iš laivyno išėjo 1981 metais, persikėlė į Arizoną ir ten pradėjo politiko karjerą. 1982 m. buvo išrinktas į Atstovų Rūmus. Po ketverių metų pradėjo darbą JAV Senate, kur veikė iki pat mirties 2018 m.

J. McCainas dalyvavo ir prezidento rinkimuose. 2000 m. liko antras Respublikonų partijos pirminiuose rinkimuose, kuriuose nusileido George‘ui Bushui jaunesniajam, kuris po to laimėjo ir pagrindinius rinkimus. 2008 m. laimėjo pirminius rinkimus, tačiau vėliau nusileido oponentui iš Demokratų partijos Barackui Obamai.

EPA nuotrauka

Maištingas J. McCaino charakteris išryškėjo būnant valdžioje. Tarp respublikonų jis turėjo „maveriko“ reputaciją – jo nuomonė kai kuriais klausimais neatitikdavo pagrindinės partijos linijos. Pavyzdžiui, jis pritarė diplomatinių santykių su Vietnamu, kuriame buvo kalinamas ir kankinamas, atnaujinimui, siekė sumažinti šiltnamio dujų emisijas. Kartais jo nuomonė nuo partijos skyrėsi ir dėl mokesčių politikos, ginklų kontrolės. Vienas žymiausių ir paskutinių to pavyzdžių buvo balsavimas dėl B. Obamos sveikatos draudimo reformos („Obamacare“) panaikinimo. J. McCaino balsas, kuris tapo lemiamas, nesutapo su pagrindine Respublikonų partijos linija ir įstatymas nebuvo priimtas, žlugo vienas iš pagrindinių partijos rinkimų pažadų.

Tačiau politiko kritikai teigia, kad buvimas „maveriku“ – gerai apskaičiuotas ir skirtas tik teigiamam įvaizdžiui žiniasklaidoje. Esą tai atsvėrė politinę riziką ir augino McCaino populiarumą.

J. McCainas taip pat buvo laikomas tikru Lietuvos draugu, už nuopelnus netgi apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro didžiuoju kryžiumi. Jis siekė posovietinių valstybių narystės NATO, vėliau gynė šių valstybių interesus. Daug kartų viešėjo Baltijos šalyse, todėl labai gerai išmanė jų siekius saugumo srityje. Vienas iš to pavyzdžių – parama JAV karinėms pajėgoms įsikurti Baltijos šalyse.

Johno McCaino laidotuvės

EPA nuotrauka

J. McCainas draugystę rodė ne tik viešėdamas Baltijos šalyse, bet ir JAV Senate. Kai buvo skiriamas JAV gynybos sekretorius J. Mattisas, jis domėjosi Jungtinių Valstijų pajėgų įvedimu į šias valstybes dėl jų pačių saugumo. Nors pradžioje būsimasis gynybos sekretorius vengė tiesaus atsakymo, teigė, jog naujoji administracija apsvarstys visas galimybes, J. McCainas nesitenkino tokiu atsakymu ir griežtai pasakė: „Kalbu konkrečiai apie Baltijos valstybes.“ J. Mattisui su tuo teko sutikti.

J. McCainas mirė nuo piktybinio smegenų auglio – glioblastomos. Po mirties jis prisimenamas kaip ypatinga asmenybė.

Teksto autorius Ričardas Spiečius yra Jaunųjų konservatorių lygos narys