2019 11 12

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Ketvirtasis „Paviljono knygų savaitgalis“ – nauji vardai ir naujos teritorijos

Guodos Taraškevičiūtės nuotrauka

Vilniuje, Pylimo g. 21B, įsikūrusiame kultūros klube „Paviljonas“ lapkričio 29–gruodžio 1 d. vyks daugelio lankytojų pamėgtas ketvirtasis „Paviljono“ knygų savaitgalis. Šių metų programoje ne tik bus įvairių literatūrinių siurprizų, neformalių diskusijų, koncertų, bet ir iki tol Lietuvoje negirdėtų autorių pasirodymų. Jaukioje „Paviljono“ erdvėje skaitytojai galės įsigyti lietuvių ir anglų k. knygų leidyklų kainomis. Visi festivalio renginiai nemokami.

Dialogas tarp kuriančių ir skaitančių

Pasak festivalio koordinatorės Justinos Zubaitės, „Paviljono” knygų savaitgalis, kaip ir kasmet, suburs nepriklausomus humanitarinių knygų, meno ir literatūros leidėjus bei mažuosius knygynus po vienu stogu ir suteiks jiems progą pristatyti įdomiausius naujus leidinius.

Šįmet ryškiau nei ankstesniais metais bus siekiama lankytojus supažindinti su jų pamėgtus leidinius kuriančiomis komandomis: leidėjais, vertėjais, redaktoriais, knygų dailininkais ir kitais. Vienas iš festivalio siekių – kurti neformalias nepriklausomų knygynininkų ir jų skaitytojų pažintis, stiprinti dialogą tarp rašančių bei skaitančių.

Skaitytojų pamėgti knygų autoriai ryškiausiai matomi ir festivalio renginių gausoje (beveik 30 susitikimų, pokalbių, diskusijų ir koncertų), tačiau organizatorių tikslas – atverti, jog knygos, kurias skaitome ir pamilstame, nėra tik autoriaus nuopelnas. Daugeliu atvejų tai kolektyvinis, neretai bičiulyste grįstas komandos darbas, pokalbių ir aršių diskusijų rezultatas.

Kruopšti renginių atranka

Festivalio programos sudarytoja, rašytoja Aušra Kaziliūnaitė pasakoja, kad šiais metais sudarinėdama renginių tinklelį į jį stengėsi įtraukti kuo daugiau kitur dar nepristatytų knygų – šie renginiai sudaro daugiau negu pusę programos.

Poezijos mėgėjai turėtų atkreipti dėmesį į naujos Aido Marčėno knygos „Ir“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla) pristatymą. Ypatingu lietuvių poetinio gyvenimo įvykiu taps ir legendinio amerikiečių rašytojo Walto Whitmano „Žolės lapų“ („Kitos knygos“) vertimas – šią knygą taip pat pirmiausia bus galima pavartyti festivalio metu. Ryškiausias pastarojo laiko reiškinys Lietuvos filosofinių knygų pasaulyje – prancūzų filosofo Gilles’io Deleuze’o ir Felixo Guattari knyga „Kas yra filosofija?“ („Jonas ir Jokūbas“) – taip pat bus pristatyta pirmą kartą. Ypatingo paminėjimo nusipelno ir Yanis Varougfakis „Pokalbiai su dukra apie ekonomiką“ („Kitos knygos“), Witoldo Gombrowicziaus „Dienoraščio“ („Odilė“), Gerdos Jord grafinio romano „Daugiabutis“ pristatymai.

A. Kaziliūnaitė sako, kad vertus dėmesio renginius būtų galima vardyti ilgai, nes visa tai, ką rasite šių metų programoje yra geriausia iš geriausiųjų – dominuos naujos knygos, bus daug dalyvių užsieniečių, o lankytojus džiugins neįprasto formato pasirodymai.

Užsienio svečiai

Kitas šių metų programos ypatumas – užsienio svečių gausa. Šiais metais visas šeštadienio vakaras bus skirtas užsienio svečiams.

Dalyvaus viena ryškiausių bei kontraversiškiausių šiuolaikinių Estijos rašytojų Maarja Kangro (Estija), kuri pokalbyje „Rašymas ir feminizmas“ susitiks su lietuvių menotyrininke ir poete Laima Kreivyte. Poetė ir garsi kuratorė Simona Nastac (Jungtinė Karalystė/Rumunija) „Paviljone“ pristatys rumunų tarpdisciplininio projekto „Polyphonic“ poetinių trumpametražių filmų peržiūrą.

„European Poetry Festival” organizatorius, vienas aktyviausių britų atliekamosios poezijos bei performansų kūrėjų, surengęs ne vieną projektą drauge su „Tate Modern“ galerija ir kitomis svarbiausiomis Europos meno institucijomis, Stevenas J. Fowleris (Jungtinė Karalystė), ne tik pristatys specialiai festivaliui paruoštą solo performansą, bet ir kuruos „Camarade“ poetinių performansų vakarą. Čia lietuvių ir užsienio poetų duetai atliks savo kūrybą. „Camarade“ vakaro metu klausytojai turės galimybę išvysti ir vienus ryškiausių jaunųjų Latvijos poetų Krisjanį Zelgį su Inga Pizane bei poetę iš Rusijos Mariją Malinovskają.

Pilni stendai knygų

Leidėjai bei knygynininkai „Paviljono“ knygų savaitgalyje savo stenduose turės ne tik knygas, kurioms bus skirti įvairūs pristatymai, bet ir ką tik iš leidyklų atkeliavusių naujienų.

„Paviljono“ savaitgalyje dalyvaus ir ką tik pasirodžiusias naujienas pristatys „Kitos knygos“, Lietuvos rašytojų sąjungos, „Odilės“, „Hubris“, „Jono ir Jokūbo“, „Aukso žuvų“, „Lapo“ ir „Apostrofos“ leidyklos. Taip pat dalyvaus knygynai „eureka!“, „Six Chairs Books“ ir „Juodas šuo“, kurie turės literatūros įvairaus skonio skaitytojams lietuvių ir anglų kalbomis.

Vakaro akcentai

Penktadienio vakare knygų mėgėjai galės atsigaivinti svaigiuose Migloko muzikos ritmuose. Gracingai laužydama nusibodusias scenines klišes atlikėja kartais palieka sceną ir įsipina tarp klausytojų, kaip pati sako, siekdama sukurti stebuklingą esenciją, kurioje skamba dainos, pasakojančios tai, ko niekada nedrįstume papasakoti.

Šeštadienį knygų ir meno įkvėpti lankytojai galės šėlti DJ Querelle („We Are Propaganda“) performansų teroristo diskotekoje. Ekscentriškasis atlikėjas, kovojantis su nuoboduliu ir heteronormatyviąja visuomene, žada įvairių staigmenų.

Festivalis vyks lapkričio 29–gruodžio 1 d. Vilniuje kultūros klube „Paviljonas“ (Pylimo g. 21B, Vilniuje). Sekite programą feisbuke.