Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2019 11 27

Laisvė Radzevičienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Š. Barto „Sutemose“ pagrindinio vaidmens atlikėjas A. Dapšys: filmas Lietuvoje pasirodo pačiu laiku

Rež. Šarūno Barto filmo „Sutemose“ (2019 m., Lietuva, Prancūzija, Čekijos Respublika, Serbija, Portugalija, Latvija) kadras

„Kaip gerai, kad dar būna pirmų kartų“, – sako teatro ir kino aktorius, režisierius ARVYDAS DAPŠYS. Jau šį ketvirtadienį kino žiūrovai įvertins jo naujausią vaidmenį režisieriaus Šarūno Barto vaidybiniame filme apie pokarį „Sutemose“. Arvydas pirmą kartą vaidino šio režisieriaus filme ir pirmą kartą savo gyvenime girdėjo klykiant gerves.

Filmo „Sutemose“ komanda juokauja: kaip gaila, kad Lietuvoje neliko kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė“, gal tos gervės kaip tik ir klykė apdovanojimą už geriausią vyro vaidmenį. Bet kokiu atveju šis A. Dapšio vaidmuo neabejotinai įsimins – jo suvaidintas ūkininkas Pliauga itin autentiškas, tarsi nužengęs iš pokario metų prietemų.

„Aš neprisimenu to laiko, nors atrodau senas, gimiau vėliau, septintojo dešimtmečio pradžioje. Apie pokarį mūsų namuose niekas nekalbėjo, o šeimos nuotraukos, kuriose buvo užfiksuotas su Lietuvos karininkais nusifotografavęs senelis ūkininkas, tėvai sudegino. Tokie sudėtingi laikai buvo, gal todėl šiandien daug kas nori juos tarsi nustumti, nutildyti, nuskandinti“, – sako aktorius.

Alinos Lu / studijos „Kinema“ nuotrauka
Rež. Šarūno Barto filmo „Sutemose“ (2019 m., Lietuva, Prancūzija, Čekijos Respublika, Serbija, Portugalija, Latvija) kadras

Režisieriaus Š. Barto filme iš Rimo Tumino ir Oskaro Koršunovo teatro spektaklių pažįstamas aktorius filmavosi pirmą kartą: „Atėjau, nufotografavo, pasėdėjome su režisieriumi, nedaug kalbėjome ir pirmą kartą susitikę, ir per filmavimus, – prisimena. – Toji tyla man buvo patogi, jauki. Ką vaidinti, jei viską iškalbi?“

Molėtų rajone, kur „Sutemose“ buvo filmuojamas, A. Dapšys rado artimą savo būsenai erdvę. Ji buvo patogi ir fiziškai, ir emociškai. Režisieriaus reiklumas smulkmenoms, sako, padėjęs sukurti personažą. Tos detalės plika akimi nematomos, tačiau filmavimo aikštelėje be galo svarbios, kuriančios ypatingą atmosferą.

„Žiūri ir nesupranti, stovi Šarūnas, purškia dažais lempą. Galvoji: nagi dega lempa, viskas gerai, o jis stovi ir purškia, tamsina. Mes laukiam…“ – prisimena.

A. Dapšio personažo istorija nėra lengva. „Koks žmogus, toks ir jo gyvenimas…“ – mėgina paaiškinti aktorius. Filmo jis nematė, pirmą kartą drauge su visais pažiūrės jį lapkričio 28 d. per premjerą.

„Žmonės filmo dar nepažiūrėjo, o diskusijų jau vyksta, – sako. – Filmas apie partizanus, apie ne partizanus. Iš tiesų tai filmas apie gyvenimą, apie žmones, kuriems visa tai teko išgyventi, išjausti, išbūti. Partizanai, stribai, enkavėdistai, banditai, – ko tik tame laike nerasi, bet žmonės juk mylėjo, kūrė laimingas ir nelaimingas šeimas, valgė duoną, augino gyvulius. Politinio aferizmo, kaip ir anuomet, šiandien turime sočiai. Ar tai reiškia, kad mūsų gyvenimas dėl to sustos? Kad negims mūsų vaikai ir mūsų anūkai? Jei jau kartą gimei, nekvėpuoti tau nepavyks.“

Aktorius įsitikinęs, kad filmas Lietuvoje pasirodo pačiu laiku, kai aplinkui verda diskusijos apie pokarį.

„Filmų apie tą laiką nėra daug, ypač vaidybinių, ant vienos rankos pirštų galime suskaičiuoti. Režisierius nesprendžia temos tiesmukai, jis tarsi išplečia jos ribas, o tuomet ji paliečia kiekvieną iš mūsų“, – sako pagrindinį vaidmenį „Sutemose“ sukūręs A. Dapšys ir priduria, kad tokią ypatingą temą yra ir sunku parodyti, ir sunku priimti.

Naujasis vaidybinis Š. Barto filmas „Sutemose“ kino ekranus pasieks lapkričio 29 dieną. Filmo gamybą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras.

Filmo anonsas:

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite