2019 11 29

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Pravėrus popiežiaus Pranciškaus buto duris

Popiežius Pranciškus.

EPA nuotrauka

Ar teko matyti, kaip atrodo popiežiaus Pranciškaus kambariai, kuriuose jis gyvena? Kaip žinome, Katalikų Bažnyčios vadovas apsigyveno Šv. Mortos svečių namuose, kurie buvo pritaikyti svečiams, atvykstantiems į Vatikaną. Ypač tai buvo svarbu, kai vykdavo kardinolų konklavos – jiems nebūdavo tinkamų sąlygų gyventi, kai rinkdavo naują popiežių. Buvo nuspręsta įrengti dviejų dalių svečių namus.

Kuklu ir paprasta

Vos tik čia atvykus, tuoj pasitinka pirmas perspėjimas – nefotografuoti ten esančios aplinkos dėl popiežiaus saugumo. Tačiau kartą Pranciškus leido žurnalistams padaryti keletą nuotraukų, iš kurių aiškiai matosi, jog tai standartiniai kambariai, kuriuose vyrauja paprastumo dvasia.

Tai yra mažiau nei 80 kvadratinių metrų butas. Jis susideda iš darbo kambario ir mažo salono, kuriame paprastai po pietų popiežius dirba su savo dviem sekretoriais. Kartais ten jis svečius priima privatiems pokalbiams. Labai kuklus ir paprastas baldų apstatymas: kambaryje yra rašomasis stalas, kelios kėdės, sofa, spinta ir kryžius. Beveik kaip griežto vienuolyno celė.

Kitas kambarys – miegamasis: lova, tamsios medinės grindys, drabužių spinta. Žurnalistams iškart užkliuvo, jog šis kambarys apšviestas fluorescencine lempa, kuri skleidžia tam tikrą garsą. Tokios lempos primena mokyklos laikus, kur dauguma jų kabėjo palubėse.

Bute dar yra maža virtuvėlė ir dušas.

Kai tuometinis kardinolas J. Bergoglio atvyko į konklavą, jis apsigyveno 207 numerio kambaryje. Tačiau po išrinkimo popiežiumi, dėl paprastesnio susisiekimo jis persikėlė į šalia esančius kitus apartamentus, pažymėtus numeriu 201. Ši vieta labiau tiko Pranciškui – nes šalia yra liftas, nereikia toli eiti koridoriumi ir šalia gyvenančius kitus žmones apsunkinti dėl papildomos apsaugos.

EPA nuotrauka

O kaip atrodo popiežiaus diena?

Pranciškus paprastai keliasi 4.45 val. ryte. Meldžiasi ir ruošiasi šv. Mišioms, kurias 7.00 val. aukoja svečių namų komplekse esančioje koplyčioje. Pasibaigus šv. Mišioms, jis atsisėda šalia tikinčiųjų, kad galėtų dar pasimelsti tyloje ir pamąstyti. Išeidamas, kiekvieną dar apdovanoja savo žodžiu, šypsena ar kokia nors religine knyga.

Po to – pusryčiai bendroje valgykloje su kitais svečiais ir tų namų gyventojais (dažniausiai dvasininkais, kurie dirba ar anksčiau dirbo Vatikano įstaigose). Popiežius labai neišrankus maistui. Dažniausiai bevalgant prie stalo pasikviečia svečius pasikalbėti.

Pranciškus karštai pasisako prieš nereikalingą maisto švaistymą. Taip pat prašo, kad seselės vienuolės dažnai nekeistų medžiaginių servetėlių, pažymėtų jo inicialais. Kai Šventasis Tėvas pradėjo gyventi Šv. Mortos namuose, po kurio laiko pastebėjo, kad net nepanaudotą jo servetėlę seselės keisdavo po kiekvieno valgio. Tada Pranciškus švelniai paprašė, kad vienuolės mokytųsi ne tik taupumo, bet ir ekologiškumo.

Po pusryčių prasideda įtemptas darbas: laiškai, plaukiantys iš viso pasaulio, situacijos Bažnyčioje ir pasaulyje apžvalga. Nemažai susitikimų vyksta Apaštaliniuose rūmuose, į kuriuos jis važiuoja nebenauju tamsiai mėlynu Ford Focus automobiliu. Kai popiežius važiuoja Vatikano teritorijoje, tame kelio ruože tuoj pat stabdomas eismas, neleidžiama net kardinolams judėti, kurie paprastai gali bet kur patekti.

Pietauti popiežius grįžta į Šv. Mortos namus, kur paprastai po valgio trumpam, kaip dauguma italų, mėgsta trumpą siestą. Po trumpo poilsio Pranciškus iš kavos aparato atsigeria espresso ir toliau tęsia savo darbus.

Vakarienė valgoma 20 valandą. Po to popiežius eina į koplyčią adoruoti Švenčiausiojo Sakramento. Tiesa, kaip jis pats yra prisipažinęs, kartais, to nenorint, pasitaiko ir prisnūsti dėl dienos nuovargio. Bet, kaip Pranciškus sako, Jėzus supranta ir tokią maldą – svarbu, kad ji būtų iš širdies.

Popiežiaus namuose nakties poilsiui šviesa užgęsta apie 22.30 val. – ir tik po to, kai Pranciškus visus ateinančios dienos darbus kruopščiai pasižymi į savo kalendorių.

Na, kaip jums tokia dienotvarkė? Ar labai saldus tas popiežiaus gyvenimas?

Pagal užsienio spaudą parengė vyskupas Darius Trijonis