2019 12 05

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Atidėta arkivysk. F. Sheeno beatifikacija

Garbingasis arkivyskupas Fultonas Sheenas.

Wikipedia.org nuotrauka

Peorijos vyskupija (JAV) praneša, kad amerikiečių garbingojo arkivyskupo Fultono Sheeno beatifikacija nukelta neapibrėžtam laikui. Tai įvyko po to, kai „keli vyskupai“ Vatikano paprašė suteikti daugiau laiko beatifikacijos tyrimui. Kokia konkreti to priežastis, nerašoma, tačiau pranešime teigiama, jog norima išsklaidyti bet kokią abejonę, kad F. Sheenas susijęs su mažamečių išnaudojimu.

Katalikų naujienų agentūros CNA turimomis žiniomis, atidėti beatifikaciją paprašė Ročesterio (JAV) vyskupas Salvatore Matano, kuris nuogąstauja, kad Sheeno pavardė gali figūruoti galutinėje Niujorko generalinio prokuroro ataskaitoje apie vykdomą Niujorko vyskupijų ir pavienių vyskupų tyrimą. Rugsėjį prokurorai ėmėsi tirti, ar kuri nors iš 8 Niujorko valstijos vyskupijų galėjo nuslėpti seksualinės prievartos nusikaltimų.

F. Sheenas buvo Ročesterio vyskupu 1966–1969 m. Ši vyskupija rugsėjį paskelbė bankrotą dėl bylų, susijusių su praeityje įvykusiais seksualinio išnaudojimo atvejais. Todėl analitikai mano, jog pagrindinis klausimas šiame kontekste – kaip F. Sheenas elgėsi su nepilnamečius išnaudojusiais dvasininkais ir ar nenuslėpė jų nusikaltimų.

Išplatintame Peorijos vyskupijos pranešime rašoma, kad vietinis vyskupas Danielis Jenky yra „giliai nuliūdęs“ dėl tokios naujienos, tačiau išlieka „tvirtai įsitikinęs Sheeno didžiu šventumu“ ir neabejoja, kad arkivyskupas anksčiau ar vėliau bus paskelbtas palaimintuoju.

Beatifikacijos iškilmės turėjo įvykti gruodžio 21 d.

Garbingasis arkivysk. Fultonas Sheenas (1895-1979).

Catholic News Service nuotrauka

Fultonas Sheenas (1895–1979) išgarsėjo kaip talentingas teologas ir pamokslininkas, kuris savo sukauptas žinias ir gyvenimišką patirtį intelektualiai, bet kartu populiariai ir šmaikščiai gebėjo perduoti plačiajai auditorijai. 1930–1950 m. per NBC radiją jis vedė vakarinę radijo laidą „The Catholic Hour“. Paskui pasuko į to paties transliuotojo televiziją, kurioje vesdavo laidas „Life is Worth Living“ ir „The Fulton Sheen Program“. Vienu pirmųjų televizijos evangelistų vadinamas F. Sheenas du kartus pelnė „Emmy“ apdovanojimą kaip „iškiliausia televizijos asmenybė“.

Arkivyskupo kanonizacijos byla atverta 2002 m. Po 10 metų popiežius Benediktas XVI oficialiu dekretu pripažino F. Sheeno „herojiškąsias dorybes“ – dėl to amerikiečiui buvo suteiktas garbingojo titulas.

2019 m. liepos 6 d. popiežius Pranciškus patvirtino arkivyskupo užtarimu įvykusį stebuklą. 2010 m. amerikietė Boni Engstrom pagimdė negyvą kūdikį – aplink jo kaklą buvo apsisukusi virkštelė. Ligoninės įranga nerodė jokių berniuko gyvybės ženklų – jis nekvėpavo, širdis neplakė, o medikų pastangos atgaivinti kūdikį buvo bergždžios. Praėjus valandai, gydytojai ruošėsi patvirtinti mirties faktą. Tačiau netikėtai berniuko širdis ėmė plakti.

Boni ir Travisas Engstromai tiki, kad jų sūnų išgelbėjo F. Sheeno dangiškasis užtarimas, kurio jie karštai meldė ligoninėje. Šiandien 9-erių Jamesas Fultonas Engstromas – visiškai sveikas ir laimingas vaikas.

„Bernardinai.lt“ yra publikavę keletą arkivysk. F. Sheeno tekstų. Kviečiame juos prisiminti (arba susipažinti) čia.

Parengta pagal užsienio spaudą