2019 12 05

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Penkios priežastys daugiau skaityti

Unsplash.com nuotrauka

Skaitymas yra prabanga, privilegija ir dovana. Šiais laikais, kai dėmesį pasiglemžti kesinasi videoįrašai ir dviejų–trijų sakinukų ilgio tekstai, norint pabaigti visą knygą, reikia turėti valios. Yra bent penkios priežastys, kodėl skaitymas vis tiek lieka nuostabiu būdu praleisti laiką ir gali būti fantastiškas hobis.

Skaityti yra labai smagu

Kaip ir su kiekviena įgūdžių reikalaujančia veikla (pavyzdžiui, sportiniais ar stalo žaidimais), kad skaityti būtų smagu, reikia suformuoti tam tikrus bazinius skaitymo ir dėmesio sutelkimo įgūdžius. Jei jums nepavyksta patirti malonumo skaitant, gali būti, kad neverta knygų mesti tuojau pat – galbūt tiesiog reikia skirti laiko pasitreniruoti.

Kai skaitymas tampa įpročiu, su knyga praleisti vakarą būna taip pat lengva ir malonu, kaip žiūrėti serialus ar naršyti socialiniuose tinkluose, iškyrus tai, kad pastarosios dvi veiklos gerokai mažiau naudingos mūsų vidiniam augimui.

Unsplash.com nuotrauka

Skaitydami tampame protingesni

Sakoma, kad skaitymas protui yra tas pat, kas mankšta kūnui. Skaitymas lavina protą dviem būdais: pirma, praturtina mūsų žodyną, taip suteikdamas gebėjimą mąstyti ir kalbėti tiksliau, aštriau ir giliau. Antra, skaitydami susiduriame su kitokiais požiūriais į pasaulį. Apsiskaitę žmonės sunkiau pasiduoda manipuliacijoms ir turi labiau išlavintus kritinio mąstymo gebėjimus.

Unsplash.com nuotrauka

Skaitymas praplečia mūsų horizontą

Mūsų asmeninės patirtys visada išlieka ribotos – gyvename konkrečioje vietoje, konkrečiu laiku, susitinkame su ribotu skaičiumi žmonių, o mūsų asmeniniai gebėjimai taip pat yra riboti. Knygos gali padėti įveikti šias ribas – mūsų patirčių ribos tampa beveik begalinės. Knygose gyvename kitų gyvenimus, kitais istoriniais laikotarpiais, kitose vietose, o kartais ir kituose pasauliuose.

Žinoma, skaitymas nėra vienintelis būdas panašiai praplėsti asmeninės patirties horizontą. Vis dėlto jis pranašesnis už televiziją ar net gerus dokumentinius filmus. Skaitymo privalumas – jis daug aktyviau įtraukia mūsų vaizduotę, padaro mus ne tik stebėtojais, bet ir dalyviais.

Skaitydami išmokstame būti vieni ir mėgautis tyla

Tiems, kurie gyvena triukšminguose didmiesčiuose, neretai trūksta tylos ir ramybės. Kartais taip priprantame prie nuolatinio garsų ir vaizdų triukšmo, kad būdami vieni tyloje jaučiamės keistai ir nejaukiai. Porai valandų išjungti televizorių bei kompiuterį ir, paėmus į rankas knygą, atsidėti poilsiui nuo ryškių antraščių ir įkyrių pranešimų apie naujienas – puikus būdas pasimėgauti taip mums reikalinga ramybe.

Unsplash.com nuotrauka

Skaityti naudinga profesiniam gyvenimui

Žinoma, mėgstame knygas ne dėl to, kad jos naudingos, tačiau gebėjimai, kuriuos laviname skaitydami – platesnis žodynas, žinios apie pasaulį, istoriją ir literatūrą, rašyba, gebėjimas kalbėti įvairiomis temomis, neabejotinai yra naudingi karjeroje. „Ne visi skaitytojai yra lyderiai, bet visi lyderiai yra skaitytojai“, – yra sakęs JAV prezidentas H. Trumanas.

Parengta pagal Aleteia.org