2019 12 09

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

„Mažoji studija“. Ar dar įmanoma Lietuvoje išgelbėti universitetą?

Kristinos Tamelytės / VU TSPMI nuotrauka

„Universitetai nori veikti pagal sistemą, kuri juos pačius naikina“, – sako Vilniaus universiteto profesorius Alvydas Jokubaitis. LRT radijo laidos „Mažoji studija“ rubrikoje „Kultūra ir religija“ profesorių kalbino Laurynas Peluritis. Pokalbyje buvo aptartos problemos, su kuriomis susiduria šiandienos universitetai Lietuvoje.

Anot A. Jokubaičio, universitetas šiandien nustojo būti ugdymo erdve – jis teikia švietimo paslaugas ir gamina mokslinius tyrimus. Universitetai nesiekia suteikti pilnaverčio išsilavinimo. „Medikai baigę studijas girdėjo tik apie mediciną, su filosofija nesusidūrė. O jei susidūrė su kokia filosofija, tai matė pačią blogiausią jos pusę, nes šitam ceche, šitam greito maisto restorane, tai, ką jie pamato, yra filosofijos karikatūra.“

Profesoriaus teigimu, universitetai išgyvena dvasinę krizę: „Niekada Lietuvoje nėra buvę taip blogai su žmonių dvasia, bet universitetas šiandien mažiausiai ką nors gali pasakyti apie žmogaus dvasią.“ Jis teigia, kad šiandien universitetų tyrėjų kuriama mokslinė produkcija „dvelkia tokiu laikinumu, kad praėjus šimtui metu (…) žmonės ten nieko neras dvasiai, nes gamtos mokslininkų tyrimai šimtu procentų bus pasenę, o vadinamųjų humanitarinių ir socialinių mokslų tyrimai bus nugrimzdę kartu su laikmečiu, kuriame jie gyveno“.

A. Jokubaičio nuomone, šiuolaikiniai įstaigų administravimo modeliai, taikomi aukštojo mokslo sistemai, nepadeda spręsti problemų, o tik jas gilina. „Garsieji universitetai žinojo, kad čia susirenka keisti žmonės, kurie į šitą pasaulį nori žiūrėti kitaip, nei visi yra įpratę. Palikit juos ramybėj! Tegu jie savo gyvenimą! Suteikit jiems autonomiją. O dabar nutarėt, kad tam, kad jie veiktų efektyviau, juos reikia įjungti į ekonominių santykių sistemą. Kad jie veiktų kaip įstaiga, švelniai pasakiau, kaip gamykla! (…) Rezultatas toks: norėjom būt gamykla – ir tapom gamykla“, – sakė profesorius.

Visą laidą galite perklausyti čia: