2019 12 09

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

Miegamojo šviestuvai: kriterijai, kuriuos verta įvertinti prieš perkant

Unsplash.com nuotrauka

Miegamasis yra vienas svarbiausių kambarių namuose. Tai vieta, kur kasdien atgauname jėgas po sunkios darbo dienos. Kuriant šią erdvę prioritetas yra šeimininkų patogumas, kurį gali užtikrinti ne tik patogūs baldai ir natūrali daili patalynė, bet ir apšvietimas. Būtent šviesa stipriai veikia nuotaiką ir padeda kurti poilsiui nuteikiančią atmosferą. Norint, kad miegamojo šviestuvai būtų efektyvūs ir užtikrintų maksimalų komfortą, ekspertai rekomenduoja derinti bendrąjį, funkcinį ir akcentinį apšvietimą.

Bendrasis apšvietimas

Bendrasis apšvietimas – kai apšviečiamas visas kambarys. Jis apima ir natūralią dienos šviesą, patenkančią pro langus, ir dirbtinį apšvietimą. Šio tipo apšvietimas leidžia mums patogiai atlikti kasdienes užduotis – tvarkytis, kloti lovą, lankstyti drabužius ir pan. Dažniausiai šiam tikslui naudojami įvairūs lubiniai šviestuvai arba toršerai.

Pakabinami šviestuvai

Pakabinami šviestuvai papildo interjerą ir gali tapti stiliaus akcentu. Rekomenduojama juos naudoti patalpose aukštomis lubomis (nuo 3 m) ir kabinti virš lovos ar kitų baldų, bet ne tarpduryje. Specialistai pataria vengti šviestuvų su skaidraus stiklo arba itin atvirais gaubtais, nes jų skleidžiama šviesa gali būti per ryški miegamojo erdvei. Virš naktinių stalelių simetriškai kabinami šviestuvai gali būti naudojami ir kaip bendrasis, ir kaip funkcinis apšvietimo šaltinis, sutaupantis vietos ant stalelių ar spintelių paviršių.

Unsplash.com nuotrauka

Sietynai

Panašiai kaip ir kiti kabinami šviestuvai, sietynas geriausiai derės miegamajame aukštomis lubomis ir suteiks erdvei prabangos bei elegancijos. Nedideli sietynai puikiai pritaikomi įvairaus stiliaus miegamuosiuose – romantiškame, kaimiškame, art deco ar tradiciniame, klasikiniame interjere. Miegamajame patariame vengti itin masyvių gabaritų sietynų. Mažesniuose kambariuose tiks sietynai, kurių skersmuo neviršija 50 cm, erdvesniuose – iki 76 cm skersmens sietynai.

Kabinti sietyną lovos galvūgalyje – prastas sumanymas. Geriau pagrindinį šviesos šaltinį sumontuoti kambario centre, taip tolygiai bus apšviestas visas kambarys. Taip pat venkite itin ryškią, intensyvią šviesą skleidžiančių sietynų, verčiau rinkitės tuos, kurių kuriamas apšvietimas yra šiltų atspalvių, prislopintas ir santūrus.

Paviršiniai šviestuvai

Dėl paprasto dizaino ir praktiškumo būtent šio tipo šviestuvai dažniausiai naudojami miegamuosiuose. Jie tarsi prisiklijuoja prie lubų, tad taupo vietą, bet kartu atrodo estetiškai. Mažiems bei vidutinio dydžio miegamiesiems paviršinis lubinis šviestuvas gali būti pakankamas šviesos šaltinis visai erdvei. Jei norite, kad šviestuvas taptų ir stiliaus akcentu, rinkitės modelius su metalo apdaila, grublėto stiklo gaubtais ar įdomesnių formų – šiuolaikiniai gamintojai siūlo itin platų asortimentą.

Paviršiniai šviestuvai – puikus pasirinkimas miegamiesiems žemomis lubomis (iki 2,7 m). Rekomenduojama vengti modelių su skaidraus stiklo, permatomais gaubtais, nes jų skleidžiama šviesa miegamajam per ryški ir kuria nepageidaujamus atspindžius. Geriau rinktis matinius ar dažytu gaubtus.

Toršerai

Pastatomi šviestuvai dažniausiai yra 90–180 cm aukščio. Jie gana universalūs, nes gali būti lengvai perkeliami iš vienos vietos į kitą. Jei nenorite kabinti lubinio šviestuvo ar tam nėra galimybių dėl elektros instaliacijos, kurioje nebuvo numatyti išvedimai šviestuvams, nenorite gaišti laiko ir leisti pinigų perdaryti, toršerai gali būti ir bendrojo apšvietimo šaltinis. Jie puikiai tiks skaitymui ar tiesiog poilsio zonoje prie fotelio ar kėdės. Jei siekiate maksimalaus funkcionalumo, rinkitės toršerus su galimybe reguliuoti šviesos srauto kryptį. Pastatomos lempos, nukreipiančios šviesą į apačią, puikiai tiks ir prie lovos, o skleidžiančios šviesą į viršų gali pasitarnaut kaip papildomas apšvietimo šaltinis.

Funkcinis miegamojo apšvietimas

Miegamajame dažniausiai ne tik miegame, bet ir rengiamės, šukuojamės, skaitome, moterys darosi makiažą, atliekami buities darbai, žaidžiama su vaikais. Tad, norint užtikrinti pakankamą apšvietimą visoms šioms veikloms, reikia pasirūpinti funkciniu apšvietimu. Šio tipo apšvietimas suteikia ryškesnį ir į konkrečią vietą sutelktą apšvietimą konkrečiai zonai. Dažniausiai miegamuosiuose funkciniam apšvietimui naudojami sieniniai šviestuvai bei pastatomos stalinės lempos.

Unsplash.com nuotrauka

Sieniniai šviestuvai

Prie sienų montuojami šviestuvai yra dengiami stikliniais, medžiaginiais arba porcelianiniais gaubtais. Dažniausiai šio tipo šviestuvai naudojami funkciniam apšvietimui, kartais ir bendrajam, priklausomai nuo pasirinktos vietos ir elektros lempučių galingumo. Miegamuosiuose sieniniai šviestuvai dažniausiai montuojami abejose lovos pusėse virš naktinių stalelių. Jie padeda sutaupyti vietos, nes spintelės ar stalelio paviršius lieka laisvas, tad dažnai sieniniai šviestuvai pasirenkami vietoj pastatomų stalo lempų. Jei mėgstate lovoje skaityti, itin praktiškas pasirinkimas yra lankstūs sieniniai šviestuvai, suteikiantys galimybę reguliuoti šviesos kryptį.

Naktinės lemputės

Naktinės stalinės lempos neatsiejama daugumos miegamųjų dalis. Tai praktiškas pasirinkimas norint paskaityti prieš miegą, prireikus atsikelti naktį nueiti į tualetą ar prabudus mažiems vaikams. Pastatomi šviestuvai turėtų būti tokiame aukštyje, kad šviesa nebūtų akių lygyje, tačiau kartu sukurtų pakankamą apšvietimą skaitymui. Taip pat svarbu pasirūpinti, kad lemputę būtų patogu įjungti ir išjungti – jungiklis turėtų būti lengvai pasiekiamas ranka, kad nereikėtų keltis. Šviestuvo modelį ir dydį reikėtų derinti prie bendrų kambario proporcijų ir pagal naktinio stalelio ar spintelės dydį. Taip pat rekomenduojama rinktis šviestuvus su galimybe reguliuoti šviesos intensyvumą ir nustatyti ryškesnę šviesą skaitymui, prislopintą – romantiškai atmosferai kurti.

Akcentinis miegamojo apšvietimas

Pagrindinė akcentinio apšvietimo užduotis yra patraukti dėmesį ir išryškinti ypatingas interjero detales – meno kūrinius, nišas, medines sijas, šeimos nuotraukas, knygų lentynas ar pan. Miegamajame švelnus, malonus šio tipo apšvietimas, be savo tiesioginės funkcijos, gali padėti sukurti jaukią, atpalaiduojančią, romantišką aplinką. Šiam tikslui naudojami kryptiniai šviestuvai, sieninės lempos, LED juostos.