2020 01 22

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Su gimimo diena, Leonai Strioga!

Skulptorius Leonas Strioga. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka

„Leono Striogos neįmanoma su niekuo supainioti, nors ieškodamas savitos raiškos jis ir sekė įvairiais pavyzdžiais – nuo etruskų iki kubistų. Tačiau jau daugel metų jis it koks lietuviškas Alberto Giacometti tirpstančiose formose teigia silpno, trapaus ir mirtingo žmogaus didybę, gožį, vertę.

Striogos herojus – nedailus, regimai naivus ir paprastas, jaučiantis artimą sąlytį su gamta ir gyvūnais. Skulptorius menkai paiso šio laiko madų ir idėjų, nebijo pasirodyti sentimentalus ir jausmingas“, – tokia dailėtyrininkės prof. dr. Giedrės Jankevičiūtės minčių citata pasitinka įžengiant į Vilniaus dailės akademijos parodų salėse „Titanikas“ veikiančią parodą „Su gimimo diena, Leonai!“, skirtą vyriausio amžiumi Lietuvos modernisto, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, skulptoriaus Leono Striogos 90-mečiui.

Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka

G. Jankevičiūtė – viena šios parodos kuratorių. Atidaryme ji minėjo, kad savo kūrybos ekspozicijas L. Strioga visada rengdavo pats ir dažniausiai rodydavo naujausius kūrinius. O ši paroda – pirmoji retrospektyvinė jo ekspozicija, pristatanti menininko kūrybą nuo studentiškų darbų – piešinių, sukurtų 6-ajame dešimtmetyje tuometiniame Leningrade, kur jis mokėsi LSSR valstybiniame dailės institute, iki naujausių. Eksponuojamos ir įvairių formatų terakotos, akmens, medžio ir metalo skulptūros, jų etalonai.

„Įsižiūrėjus į L. Striogos piešinius, matyti, kad jie yra mažas raktelis į jo puikių portretų paslaptį. Turbūt neturime kito tokio gero portretisto kaip Leonas Strioga – bent jau XX amžiaus Lietuvos mene“, – teigė parodos kuratorė.

Ji apgailestavo, kad čia nebus rengiamos ekskursijos, mat kiekvienoje ekspozicijos lentynoje su menininko darbais pristatomas atskiras L. Striogos gyvenimo ir kūrybos etapas. Nemažai čia jo esančių darbų priskirta klasikiniam meno paveldui, jie atkeliavo iš muziejų: Lietuvos dailės muziejaus, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus. Jie, pasak G. Jankevičiūtės, padėjo sukurti galimybę visuomenei išvysti anksčiau nerodytą L. Striogos kūrinių kolekciją – t. y. Kauno „Dailės“ kombinato užsakymu sukurtus dekoratyvinių skulptūrėlių etalonus – netikėtą, mažai kam žinomą dailininko kūrybos dalį, kuri praplečia ne tik jo, bet ir visos septintojo dešimtmečio Lietuvos meninės kultūros vaizdą.

„Strioga ir greta jo kūrę dailininkai pamažu padėjo mums vaduotis iš socrealizmo kultūros, modernino mūsų žvilgsnį į pasaulį, meną. Ši paroda yra dovana ne tik Leonui jo gimtadienio proga, bet ir mums visiems“, – kalbėjo dailėtyrininkė.

Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Kolekcininkas Ramutis Petniūnas, skulptorius Leonas Strioga su žmona Dalia ir parodos kuratorė Giedrė Jankevičiūtė. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka

Parodą „Su gimimo diena, Leonai!“ papildo Kęstučio Stoškaus fotografijos iš ciklo „Leono Striogos dirbtuvėje“, sukurtos 2004 metais – kai ji buvo pilna naujų darbų, kurių nemaža dalis šiandien išsivaikščiojusi po muziejus ir privačias kolekcijas.

Galima pasižiūrėti ir kolekcininko, šios parodos mecenato Ramučio Petniūno filmą, įamžinusį vieną L. Striogos poilsio dieną kaimo sodyboje. Kolekcininkas prisipažino nesantis progreso meno srityje šalininkas ir į šiuolaikinį meną žvelgiantis įtariai, tačiau L. Strioga jo gyvenimą apvertęs aukštyn kojomis. Jau daug metų R. Petniūnui ir L. Striogos darbai, ir jo paties asmenybė yra didžiulis įkvėpimas, žavi tikrumu, nuoširdumu, skulptūros forma, kai besidarbuodamas mažu kirvuku menininkas geba kurti unikalų saviraiškos stilių.

„L. Strioga nukapoja nereikalingas medžio dalis ir palieka tik pačią esmę, pagrindinę idėją, tačiau to negana. Leono idėjos turi ne vien tik idėją – jos turi dvasią, jausmą, o tai patalpinti skulptūroje ypač sunku. Meistriškai perteikti būseną, kurią stebintysis gali pajausti ir išgyventi“, – kalbėjo R. Petniūnas.

Parodos architektas, skulptorius Vladas Urbanavičius sakė eksponatus „Titaniko“ erdvėje dėliojęs įkvėptas L. Striogos lentynų su jo darbais dirbtuvėje vaizdo: „Leono dirbtuvė – kaip bičių avilys. Nuo grindų iki lubų sudėliotos skulptūros man buvo įspūdingiausias reginys. Išskirtinė savybė, kad Leono darbai tarpusavyje labai gerai bendrauja, ir kuo jų daugiau, tuo kiekvienas atrodo įspūdingiau.“

Leono Striogos įkvėpėja, mūza Dalia Striogienė. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka

Paroda veiks iki vasario 16 d. VDA parodų salėse „Titanikas“ (Maironio g. 3, Vilnius). Parodos „Su gimimo diena, Leonai!“ kuratoriai: Giedrė Jankevičiūtė, Ksenija Jaroševaitė, Ramutis Petniūnas, Vladas Urbanavičius. Kūrinius skolino Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Striogų šeima, Ramutis Petniūnas.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.