Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Vasario „Artuma“: kas iš tiesų yra Bažnyčia? Mitai ir tikrovė

Šiais metais Artuma nagrinėja daug diskusijų keliančią temą, kurios vardas – BAŽNYČIA. Tad vasario numeryje aiškinamės – kas gi yra ir kas nėra Bažnyčia. Tai – pastatas? Kunigai? Ilgaamžė istorija? Paslaptys? Skandalai? Pinigai? Dažnai pirmiausia būtent taip įsivaizduojama Bažnyčia. O kas iš tų populiariųjų įsitikinimų ar mitų yra tiesa, o kas – pramanas?.. Šioje Artumoje kalbama apie regimą Bažnyčią ir tai, kas joje nematoma, apie jos grožį ir skaudulius. Kaip būti joje, kai nusiviliame ir nusvyra rankos…

„Bažnyčios namuose yra daug kambarių“, – kadaise išgirstą ir visą gyvenimą lydėjusią frazę prisimena Antanas Gailius. Nors ne viskas mums Bažnyčioje patinka, nors ne visuose jos kambariuose norisi buvoti, ji vis viena yra tikinčiojo namai, sako poetas, vertėjas, nacionalinės premijos laureatas. O vyskupas Algirdas Jurevičius, kaip dera Bažnyčios ganytojui ir teologui, išsamiai paaiškina pačią žodžio „bažnyčia“ sampratą ir, be kita ko, primena, kad pirmiausia ji apibūdinama kaip judėjimas, Dievo sušauktas sambūris, o ne kaip organizacija.

Net ir bažnyčion retai užsukantiems žinomi du kunigai Algirdai – Toliatas ir Akelaitis – dalyvauja redakcijos pokalbyje apie Bažnyčios realybę ir misiją šiandienėje Lietuvoje. Drauge diskutuoja ir sesuo vienuolė Viktorija Voidogaitė CC bei pasauliečiai – sociologė ir antropologė Eglė Irena Laumenskaitė bei jaunasis Artumos bendradarbis Domas Antanas Raižys. Dėl vieno klausimo jie tikrai sutaria: „Atėjote į bažnyčią ieškoti sveikųjų? Ne ten atėjote!“

Saulena Žiugždaitė, fokoliarų judėjimo narė, atvirai ir skaudžiai kalba apie nusivylimą Bažnyčia. Realus ir atviras jos apmąstymas paliečia kiekvieno, patyrusio tą patį jausmą, širdį. Kaip autorė pabrėžia, nusivylimas yra tamsioji kelio į tikėjimą dalis. Tačiau po jo prasideda kitas, gilesnės meilės tikėjimo bendrystei etapas. Kaip tai atliepia kadaise dar kardinolo Josepho Ratzingerio, nūnai popiežiaus emerito, pamąstymus apie Bažnyčią kaip mėnulį, kuris pats iš savęs nešviečia, o tik atspindi saulės šviesą!

Kryžiuočių ir lietuvių karai – iki šių dienų nesenstantis „argumentas“, kuriuo naudojasi Bažnyčios nemylėtojai, norėdami pabrėžti jos karingumą ir neigiamybes. Istorikas dr. Darius Baronas rašo, kaip prieš daugelį amžių vykusios kovos iki šiol veikia žmonių požiūrį, ir primena seną tiesą: polinkis ieškoti kaltų tarp svetimų rodo ir darbo su savimi stygių.

Dar netikėčiau Romanas Kazakevičius, Vatikano radijo lietuvių redakcijos žurnalistas, prabyla apie inkviziciją, kuri laikoma viena tamsiausių katalikų Bažnyčios dėmių. Pasak autoriaus, daugumos suvokimas apie inkviziciją visai arba mažai ką turi bendro su realiai egzistavusiais inkvizitoriais, jų mąstymu, taisyklėmis ir gyvenimu. Remdamasis inkvizicijos istorijos profesoriaus Thomo F. Mayerio studija, jis išsamiai supažindina su tiesa apie kankinimus, kovą su mokslu bei kitus visų neva žinomus „faktus“.

Artumos kapelionas kun. Artūras Kazlauskas rašo, ar Dievas ir mūsų dienomis gali būti garbinamas tik šventykloje. Jis primena, kad per sakramentų liturgiją išties tampame panašūs į Jėzų, bet ar to gana?.. Šventojo Rašto skaitymas ir malda su juo, nuolatinis Dievo šlovinimas visur ir viskuo turi tapti mūsų gyvenimo būdo palydovais.

Jaunimo iššūkio skiltyje – pokalbis su jauna seserimi benediktine Agniete Ivaškevičiūte OSB, inicijavusia popiežiaus Pranciškaus posinodinio padrąsinimo Christus vivit skaitymus jaunimo sielovados bendradarbiams. Ji pasakoja, kaip pati nevienareikšmiškai jaučia Bažnyčią, ir tvirtina, kaip stipriai jaunimui reikia palydėjimo ir atramos.

Skanumynai ir kunigo Leo kulinarinio šou „Prieskonių santuokai“ dalyvių pasidalijimai, juokai, vaikų vedimosi į bažnyčią ypatumai bei naujausias piligriminių kelionių kalendorius – visa tai ir dar daugiau – vasario Artumoje. Nepamirškime ir tėvo Antano Saulaičio išsamiau pristatomos popiežiaus Pranciškaus intencijos, kuria vasarį meldžiamės už prekybos žmonėmis aukas ir brolius migrantus.

Gyvuokime sąmoningai ir aktyviai!