Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2020 02 18

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Prieš 90 metų atrastas „Kosmoso Valentinas“ – Plutonas

Spalvota padidinto ryškumo Plutono fotografija: mokslininkai taip bando pamatyti Plutono paviršiaus skirtumus.

Wikipedia.org nuotrauka

1930 m. vasario 18 d. Louelo observatorijoje (Arizona, JAV) atrasta „Planeta X“ – tuo metu vadinama devintąja Saulės sistemos planeta. Šį dangaus kūną pirmasis užfiksavo 23 m. astronomas Clyde‘as Tombaugh.

Plataus masto projektas, kurio metu vyko „Planetos X“ paieškos, prasidėjo dar 1894 m. Mokslininkai, tyrinėdami Neptūno planetą, pastebėjo, kad jo orbitą veikia ne tik Uranas, bet ir dar kažkoks objektas.

Paieškos baigėsi tik po daugiau nei 30 m., kada  Louelo observatorijos naujokas C. Tombaugh gavo užduotį – reguliariai fotografuoti nakties dangų ir stebėti, ar kuris nors jame esantis objektas pakeitė savo vietą. Šiuo darbu užsiėmęs beveik metus, astronomas galiausiai pastebėjo pajudėjusį objektą nuotraukose. Tai ir buvo ilgai laukta „Planeta X“.

Pirmosios Plutono nuotraukos jį atrandant.

Wikipedia.org nuotrauka

JAV astronomas Clyde’as Tombaugh prie savadarbio teleskopo, 1928 m.

Wikipedia.org nuotrauka

Ši žinia plačiai apskriejo pasaulį. Kosmoso entuziastai observatorijai atsiuntė apie tūkstantį siūlymų, kaip pavadinti naująją planetą. Viena jauna šeima astronomo C. Tombaugh netgi prašė šiam dangaus kūnui duoti jų naujagimio vardą.

11-metė anglė Venetia Burney, kuri nykštukinei planetai pasiūlė Plutono pavadinimą.

J. Weston & Sons, Eastbourne nuotrauka

Tačiau nugalėjo 11-metė anglė Venetia Burney, kuri pasiūlė Plutono pavadinimą. Jis pasirodė labai tinkamas: romėnų mitologijoje Plutonas yra požemių pasaulio dievas, o menkai pažįstamas, tolimas Saulės sistemos užkampis, kuriame skrieja šis dangaus kūnas, primena paslaptingas mitines vietoves. Louelo observatorija surengė galutinį balsavimą ir rinkosi iš trijų vardų – romėnų išminties ir karo deivės Minervos, graikų dievo-titano Krono ir Plutono. Pastarasis išrinktas vienbalsiai.

Plutonas buvo laikomas devintąja Saulės sistemos planeta, tačiau 2006 m. Tarptautinė astronomų sąjunga nusprendė, kad už Žemės Mėnulį mažesnis dangaus kūnas nebeatitinka „planetos“ apibrėžimo – ir nuo to laiko yra vadinamas „nykštukine planeta“.

Daugelį metų buvo neaišku, kaip atrodo Plutonas – mokslininkai negalėjo jo nufotografuoti iš arčiau. Viskas pasikeitė 2015-aisiais, kai NASA zondas „New Horizons“ praskrido pro šį dangaus kūną ir pirmąkart istorijoje atsiuntė aukštos kokybės Plutono nuotraukų. Viso pasaulio kosmoso gerbėjus sužavėjo 1 600 km ploto širdies formos regionas, kurį nesunkiai galima įžiūrėti nuotraukose. Dėl to Plutonas tituluojamas „Kosmoso Valentinu“.

„Tikrasis“, neparyškintas Plutonas. 

Wikipedia.org nuotrauka

Tad, jei neturite idėjos, kokį atviruką užrašyti savo mylimai antrajai pusei, – jums į pagalbą siūlosi Plutonas.

EPA nuotrauka

Plutono paviršius, kurį užfiksavo NASA zondas „New Horizons“. Aiškiai matyti kalnai, susidarę iš suledėjusio planetos paviršiaus.

EPA nuotrauka

EPA nuotrauka

Plutono, Žemės ir Mėnulio dydžių palyginimas.

Wikipedia.org nuotrauka

Parengė Simonas Bendžius

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu