2020 02 19

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Estų rašytojui Jaanui Krossui – 100 metų

Jaanas Krossas, 1985 m. Wikipedia nuotrauka

Jaanas Krossas (1920–2007) – estų rašytojas, kelis kartus nominuotas Nobelio literatūros premijai. Jis pirmauja tarp Estijos rašytojų pagal į užsienio kalbas išverstų knygų skaičių. Šiandien, vasario 19-ąją, jam būtų suėję šimtas metų.

J. Krossas gimė Taline, ten baigė mokyklą ir įgijo teisininko išsilavinimą, universitete dėstė iki 1946 metų. Po to buvo suimtas ir aštuonerius metus praleido tremtyje Vorkutoje.

Grįžus iš tremties tarpukario Estijoje įgytas teisininko išsilavinimas buvo vos ne bevertis, tad J. Krossui teko ieškoti kitų pragyvenimo būdų. Jis ėmėsi kūrybos – pradžioje rašė poeziją, vėliau – prozą. Tai buvo sėkmės kelias – dar sovietmečiu J. Krossas tapo pripažintu rašytoju.

J. Krosso kūriniai daugiausia yra istoriniai romanai, dažnai atskleidžiantys estų santykius su vokiečiais ir rusais. Keliuose kūriniuose jis perteikė istoriškai estų patirtą priespaudą, kurią skaitytojas galėjo suprasti kaip sovietinės okupacijos alegoriją.

Į lietuvių kalbą išversti J. Krooso romanai „Lyno akrobatas“, „Sustingęs skrydis“, „Imperatoriaus beprotis“ ir „Dangaus akmuo“.

Jaanas Krossas, 1938 m. Wikipedia nuotrauka
Jaanas Krossas, 2004 m. Wikipedia nuotrauka

Parengė Augminas Petronis

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.