2020 02 20

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Kultūros ministras kviesdamas į Knygų mugę: ieškokite atsakymų kaip hipotezių – ne kaip formulių

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas. Pauliaus Peleckio / BFL nuotrauka

Ketvirtadienį sostinėje prasidėjo 21-oji Vilniaus knygų mugė, šiemet savo šūkiu pasirinkusi Jono Meko frazę – gyventi reikia be formulių, reikia būti atviram. 

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas mugės atidaryme prisimindamas šiuos menininko žodžius kalbėjo: „Gyventi reikia be formulių, teigė Jonas Mekas. Bet kas iš tiesų yra tos formulės? Lotyniškas žodis „formula“ pirmine prasme reiškia „maža forma, formelė“. Kitaip tariant, tokia forma, kuri yra labai ribota, siaura, suspausta. Tas pats Jonas Mekas yra rašęs apie formą ir kaip apie stebuklą. Pacituosiu: „Gera poezija kaip gamta gimdo poeziją. Tai žodžio stebuklas. Formos stebuklas. Aš skaitau, ir staiga po ilgų mėnesių tylos mano kūnas, mano kraujas, mano kūno ląstelės pradeda virpėti pagautos poezijos. Jos pradeda skambėti. Gyventi reikia be formulių. Be formelių. Bet neišgyventume be stebuklingų formų: poezijos, literatūros, meno.“ 

Kas yra šiandien knyga Nepriklausomybės trisdešimtmetį pasitinkančioje Lietuvos visuomenėje? – retoriškai klausė kultūros ministras. Ar tai sėkmės ir pelno formulė, reklamuojama, tiražuojama, bet ribota, kaip rėmuose suspausta? Ar vis dar kalbos grožio ir knygos meno stebuklas, kurio prisilietus suskamba mūsų kūno ir proto ląstelės? Kas yra šiuolaikinė literatūra? Ar veikianti išankstines, stereotipines formules, ar pasiduodanti joms galia? Ar maištaudama, vengdama formulių literatūra visada pasiekia aukštąsias formas, ar pakeliui netampa beformė? 

„Kas yra Vilniaus knygų mugė? Jau nusistovėjęs įprastas modelis ar gyvai kintanti, auganti, užpildanti vis naujas erdves didžiausio mūsų literatūrinio gyvenimo įvykio formulė? Kviečiu jus visus gyvai ieškoti atsakymų į atvirus klausimus dvidešimt pirmosios knygų mugės programoje, jos susitikimuose ir diskusijose. Visuomet geriau ieškoti atsakymų kaip hipotezių. Ne kaip formulių“, – sveikinimo žodžius tardamas ragino M. Kvietkauskas. 

Rašytojas Saulius Šaltenis. Pauliaus Peleckio / BFL nuotrauka

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, rašytojas Saulius Šaltenis, pratęsdamas ministro pamąstymus, kas ta Vilniaus knygų mugė, svarstė: „Čia grįžtu kiekvienais metais. Ir kai ateinu į Knygų mugę, pasėdžiu, knygas pavartau. Kasdienybė ne tokia graži, visi nusivylę, o čia žmonės ateina tūkstančiais. Ir kur jie eina? Juk normalus žmogus neitų knygų… Kam eiti knygų – yra „rimtesnių“ dalykų? Aš rašytojas, aš turiu čia ateiti. Mėgstu nueiti kur nors į kampą, ir tas mugės gaudesys man – kaip vandenyno bangų šniokštimas. Knygų mugė man atrodo tokia saulėta vandenyno pakrantė, kurioje girdžiu ne žuvėdrų balsus, bet gal mirusių poetų, rašytojų…“ 

Tai iš tiesų mįslė ir mažas lietuviškas kultūrinis stebuklas, teigė Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas. Tebegyvuojantis, o tai, pasak jo, ir yra Knygų mugės paslaptis.

Šiųmetė mugė kvies į maždaug 650 renginių, ypatingas dėmesys bus skiriamas pernai mirusio kino menininko J. Meko gyvenimui, kūrybai ir idėjoms. Organizatoriai žada apie 450 susitikimų leidyklų stenduose su autoriais, 65 svečius iš užsienio bei 19 renginių erdvių penkiose salėse.

J. Mekui atminti knygų mugėje bus surengta paroda „Vienui vienas, bet su jumis“, pristatyta audioknyga „Semeniškių idilės“, brolių Jono ir Adolfo Meko susirašinėjimų leidinys „Gyvenimo lai(š)kai“ bei parodytos dvi kino juostos: dokumentinis Henriko Gulbino filmas „Trys dienos Paryžiuje – atsakymai be klausimų“ bei paties J. Meko kurtas filmas „Ištraukos iš laimingo žmogaus gyvenimo“. Rengiamoje diskusijoje „Nepažintas Jonas Mekas“ dalyvaus jo draugai. 

Vilniaus knygų mugė vyks vasario 20–24 dienomis.