2020 02 25

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Birutės Nomedos Stankūnienės tapybos paroda „Laiškai“

Menininkė Birutė Nomeda Stankūnienė. Asmeninio archyvo nuotrauka

Laiškus mes rašome kitiems, sau, kai esame liūdni ar linksmi, kai norime pranešti svarbią žinią. Rašome apie meilę ir pyktį, apie viską, taip pat rašome oficialius laiškus įvairioms institucijoms, svarbiems žmonėms, prašome, aiškiname, piktinamės, skundžiamės, dėkojame…

Mano paveikslai (laiškai) labiau primena tuos laiškus, kuriuos žmonės įdeda į butelį ir išmeta į jūrą, tikėdamiesi, kad juos kažkas atras, perskaitys ir supras. Šioje parodoje eksponuojami darbai buvo sukurti 2010-2018 metais. Laikotarpiu, kai ieškojau ir atsakinėjau į labai man svarbius klausimus, rašiau daug laiškų tiesiogine ir perkeltine prasme. Kai nebelikdavo ko klausti ar nebebūdavo kas atsako,  klausdavau, rašydavau spalvomis ant drobės apie viską kas įvyko.. Mintys, pojūčiai, patirtys nugulė ant drobių ir popieriaus spalvomis, kaip žodžiai ir sakiniai laiškuose. 

Noriu visa ta patirtimi pasidalinti su žiūrovais („skaitytojais“), kad gal ir jie tuose mano darbuose-laiškuose, kaip iš jūros ištrauktuose buteliuose su žinia, atrastų sau kažką artimo, svarbaus.

Menininkė Birutė Nomeda Stankūnienė

Apie menininkę ir jos kūrybą

Birutė Nomeda Stankūnienė gimė 1963, 1987 baigė  Kauno technologijų universitetą, po keliolikos metų 2009 – Vilniaus dailės akademiją, gyvena ir dirba Vilniuje. 

Birutė Nomeda netrukus po studijų pasinėrė į kūrybą. Per pastaruosius dešimt metų tapytojos darbai buvo eksponuoti parodose Lietuvoje ir užsienyje daugiau kaip 30 kartų, įskaitant parodas Londone, Florencijoje, Vašingtone. „ARTVILNIUS’19“ meno mugėje menininkę atstovavo meno galerija iš Florencijos „IMMAGINARIA“. Menininkės darbai buvo pastebėti ir atrinkti į savaitines kolekcijas vienoje iš didžiausių  internetinių galerijų Saatchi Art, dalyvavo tarptautiniuose meno projektuose JAV, Olandijoje ir Italijoje. Jos darbus įsigijo meno kolekcionieriai ir mylėtojai iš Lietuvos ir daugiau kaip 14 pasaulio šalių. Birutės Nomedos kūryba buvo pristatyta Lietuvos ir tarptautinėje žiniasklaidoje įskaitant BBC and CNC News / Xinhua – Kinijos nacionalinės naujienų agentūros. 2018 metais menininkei buvo suteikta rezidencija Slade Summer School, Londone. 

Menininkė Birutė Nomeda  laisvai renkasi sau artimas raiškos priemones, nepaisant kokių nors pastarojo meto Lietuvos dailės tendencijų, stilių ar besiformuojančių masinių interesų

Birutė Nomeda Stankūnienė. Laiškas tėvui. 2011 m. Asmeninio archyvo nuotrauka

 Jos abstrakcijų kalba – tauri ir apibendrinta, kartu daugiareikšmė ir bylojanti apie pačiai menininkei artimus bei aktualius egzistencinius klausimus. 

Birutė Nomeda drobėse neretai atsiskleidžia savita vaizduojamo pasaulio įvairovė, gamtos, liūdesio, džiaugsmo, nevilties tematika bei tam tikrų simbolinių detalių žaismas, kurį pabrėžia ne tik įtaigūs dažų nutekėjimai ar polichromija, bet ir potėpio gestiškumas, dažų sluoksnio plonumas, paviršiaus faktūros trapumas. 

Kiekvienas tapytojos kūrinys – tarsi atskiras autonomiškas pasaulis, turintis savo ištakas, gilią prasmę bei unikalią istoriją, o kiekvienas, net ir mažiausias drobėje esantis potėpis – tarytum nenusakomas, momentinis, galbūt netgi spontaniškas apsėdimas, džiaugsmas, laimė ir kančia, kuri sukuria bendros kompozicijos įtampą. 

Birutė Nomeda Stankūnienė yra viena iš nedaugelio lietuvių menininkų, iki širdies gelmių, kartais net skausmingai, abstrakčiosios tapybos formomis galinčių tyrinėti svarbius žmogaus būties klausimus.

Menotyrininkė Dangyra Buzytė

Daugiau apie menininkę Birutę Nomedą Stankūnaitę ir jos kūrybą galima surasti www.birutenomeda.com 

Paroda vyks Vilniuje, Konstitucijos pr. 29, Verslo centre k29, kovo 2 –26 dienomis. Parodos atidarymas kovo 2 d. 18 val.


Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.