2020 02 26

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

Rygos Jūrmalos muzikos festivalis suteiks galimybę mokytis iš pasaulio geriausiųjų

Rygos Jūrmalos muzikos festivalio archyvo nuotrauka

Pernai itin sėkmingai startavęs Rygos Jūrmalos muzikos festivalis klasikinės muzikos mylėtojus kviečia planuoti ir šių metų vasarą. Be įspūdingos simfoninių orkestrų ir solistų programos, festivalis kartu su Latvijos Jazepo Vytuolio muzikos akademija šiemet pristato naujovę – Jaunimo akademiją. Talentingiems jaunuoliams ji suteiks galimybę festivaliu metu dalyvauti specialioje meninio ugdymo programoje ir mokytis iš geriausių pasaulio muzikų. Šiandien prasidedančioje atrankoje dalyvauti kviečiamas jaunimas iš Baltijos šalių ir viso pasaulio.

Meistriškumo kursai talentingiems jaunuoliams vyks festivalio metu, juos ves koncertus surengsiančios klasikinės muzikos žvaigždės. „Jaunimo akademijos laureatai galės stebėti festivalio koncertus. Tai – unikali galimybė mokytis iš pasaulio geriausių ir tuo pat išgirsti savo mentorius gyvuose koncertuose“, – sako Jaunimo akademijos vadovas Toms Ostrovskis.

„Kai kūrėme Rygos Jūrmalos muzikos festivalį, turėjome aiškią ilgalaikę viziją – sukurti platformą, kurioje jaunieji talentai iš visų Baltijos šalių ir ne tik turėtų galimybių dirbti su garsiausiais pasaulio muzikantais, gilinti kultūrinį supratimą ir skatinti kultūrinius mainus. Aš tikrai tikiu, kad Jaunimo akademija padės tai padaryti“, – sako festivalio vadovė Zane Čulkstēna.

Latvija gerai žinoma dėl itin aukštos prabos muzikos išsilavinimo sistemos. Šalyje veikia net 120 valstybės finansuojamų muzikos mokyklų tinklas, 1 iš 12 vaikų mokosi specializuotoje muzikos įstaigoje, net trečdalis viso Latvijos kultūros biudžeto skiriamas muzikos edukacijai. Todėl nenuostabu, kad mažiau nei 2 mln. gyventojų turinti šalis užaugino didžiulį būrį garsių muzikų, tarp kurių – dirigentas Andris Nelsons, operos žvaigždės mecosopranė Elīna Garanča ir sopranė Kristīne Opolais, smuikininkai Gidonas Kremeris, Baiba Skride, violončelininkas Miša Maiskis.

Rygos Jūrmalos muzikos festivalio archyvo nuotrauka

Aplikuoti galima jau dabar

Jaunimo akademijos laureatai turės galimybę festivalio metu dalyvauti specialioje talentų ugdymo programoje. Kursą sudarys fortepijono, dirigavimo, styginių ir pučiamųjų pamokos, kurias ves pianistai Andrásas Schiffas (liepos 11 d.), Leifas Ove Andsnesas (rugpjūčio 30 d.), Bavarijos radijo simfoninio orkestro lyderiai (liepos 18-21 d.) – Tobias Steymansas ir Julita Smoleń (pagrindiniai smuikai), Lionel Cottet (pagrindinė violončelė), Filipas Boucly (pagrindinė fleita), Natalie Schwaabe (pagrindinė mažoji fleita). Visi jie festivalio metu koncertuos Rygoje ir Jūrmaloje.

Dirigavimo meistriškumo klasės bus skirtos pernai mirusiam legendiniam maestro Marisui Jansonui atminti, jas ves garsusis austrų dirigentas Manfredas Honekas. Rygoje gimęs muzikas nuo 2003 m. dirigavo Bavarijos radijo simfoniniam orkestrui. M. Jansonas pernai vasarą planavo koncertuoti pirmajame Rygos Jūrmalos festivalyje, bet, dėl ligos, deja, negalėjo. Jis buvo nepaprastai svarbus Latvijos veikėjas, o jo tarptautinė sėkmė patvirtina aukštą daugelio Latvijos muzikantų lygį. 2006 m. M. Jansonui suteiktas aukščiausias Latvijos valstybės apdovanojimas – Trijų žvaigždžių ordinas.

Jaunimo akademijos atrankoje kviečiami dalyvauti visi pažangūs studentai iš bakalauro ir magistro studijų programų, turintys koncertavimo patirties. Paraiškai pateikti reikia aprašytos biografijos, nuotraukų ir savo atliekamos muzikos video. Paraiškos priimamos iki gegužės 10 d., atrinkti laureatai bus informuoti netrukus po šio termino. Laimėtojai gaus asmenines meistriškumo pamokas su savo dėstytojais, taip pat galės lankyti kitus meistriškumo kursus. Bavarijos radijo simfoninis orkestras geriausius jaunuosius talentus apdovanos papildomai ar suteiks pasirodymų galimybių kituose festivaliuose.

Visi Jaunimo akademijos dalyviai taip pat turės galimybę stebėti festivalio koncertus, kur jų mentoriai muzikuos profesionalioje aplinkoje prieš gyvą publiką. Jaunieji talentai taip pat bus pakviesti į menininkų susitikimo ir pasveikinimo seansus, specialius svečių priėmimus. Jaunimo akademijos dalyviams bus skiriamos stipendijos, skirtos padengti kelionės ir pragyvenimo išlaidas.

Rygos Jūrmalos muzikos festivalio archyvo nuotrauka

Sėkmingas 2019 m. festivalio startas

Pernai startavęs Rygos Jūrmalos muzikos festivalis dviejuose Latvijos miestuose surengė 20 simfoninės ir kamerinės muzikos koncertų. Per keturis vasaros savaitgalius Rygos ir Jūrmalos muzikos salėse grojo daugiau nei 450 muzikų, iš kurių – keturi bene geriausi pasaulyje simfoniniai orkestrai, vedami legendinių dirigentų – Zubino Mehta, Michailo Pletnevo, GianandreaNosedair Susanna Mälkki. Renginyje apsilankė daugiau nei 15 tūkstančių melomanų net iš 50 šalių, tarp kurių – Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Japonijos, Argentinos, Izrealio, Meksikos, Tailando, Australijos ir kt. Ranka pasiekiami vasaros koncertai sulaukė ir daug lietuvių dėmesio. 

Festivalį didžiule sėkme pripažino ir muzikos kritikai, ir gausiai koncertus lankiusi publika iš įvairiausių pasaulio kampelių. Į daugelį pasirodymų bilietų neliko dar gerokai iki renginio, o tarptautinė spauda (tarp jų – ir „The Daily Telegraph“, „Condé Nast Traveller“) festivalį pavadino didžiausia ir kokybiškiausia naujiena vasaros muzikos renginių žemėlapyje. Melomanus sužavėjo ir puikiai parinktos festivalio vietos – istorija dvelkianti Latvijos sostinė Ryga ir pušynais nusėtas Jūrmalos pajūris.

Festivalio komanda, vadovaujama meno vadovo Martino Engstroemo ir jo dešiniosios rankos Miguelio Estebano, įdėjo be galo daug pastangų, kad Latvijoje vasarą susirinktų aukščiausios kokybės muzikai iš viso pasaulio. Renginio organizatorius vienija ne tik didžiulė meilė muzikai, bet ir tikėjimas, kad Ryga ir Jūrmala gali tapti Šiaurės Europos vasaros perlu, kuris pritraukia melomanų, ieškančių dar neatrastų muzikos ir vasariškos Baltijos potyrių.

Daugiau informacijos apie Jaunimo akademiją www.riga-jurmala.com/academy.

Išsami festivalio programa www.riga-jurmala.com.

Rygos Jūrmalos muzikos festivalio informacija