Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2020 03 11

Kristina Tamelytė

bernardinai.lt

Skaitymo ir klausymo laikas

26 min.

Tinklalaidė „(Ne)sąmoningai“. Kas yra nacionalizmas?

Sąjūdžio mitingas. Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotrauka

Kovo 11-ąją pristatome visus metus truksiantį projektą – tinklalaidžių seriją „(Ne)sąmoningai“. Pagrindinė šių laidų prielaida yra ta, kad daugelį sąvokų vartojame nesąmoningai, t. y. negalvodami apie tai, ką jos reiškia, kokiomis aplinkybėmis atsirado, kaip keitėsi ir ką reiškia dabar. Tinklalaidės metu pabandysiu paklausti žmonių, tyrinėjančių vieną ar kitą temą, kaip jie suvokia ir galėtų paaiškinti mano pasirinktas sąvokas.

Šių laidų tikslas – pabandyti praskaidrinti mūsų visų suvokimą apie svarbias politines ir socialines idėjas tam, kad galėtume vartoti žodžius sąmoningiau.

Pirmojoje laidoje nagrinėjama sąvoka yra nacionalizmas. Ją pasirinkau neatsitiktinai – šiandien sukanka 30 metų po to, kai buvo atkurta Lietuvos Respublikos Nepriklausomybė. Daugelis istorikų ir politologų sutaria, kad būtent nacionalizmas, tautinės valstybės idėja ir kalbos puoselėjimas prieš daugiau nei šimtą metų įkvėpė naujos gyvybės šioje žemėje gyvenusiai mažai tautai. Lygiai tokios pačios idėjos ir svajonė apie valstybę padėjo išsilaisvinti iš Sovietų Sąjungos gniaužtų.

Tiesa, dabar nacionalizmas nėra vienareikšmiškai suprantama sąvoka. Vieni joje mato agresiją, savo tautos iškėlimą virš kitų tautų, treti su ja sieja sąmoningą įsipareigojimą valstybei, o dar kiti – apskritai nemato jokios nacionalizmo ateities.

Tam, kad galėtume įsivaizduoti nacionalizmo ateitį, neišvengiamai reikia pažvelgti ir į jos praeitį, todėl laidoje sugrįžtame į tuos laikus, kai nacionalizmo sąvoka atsirado ir pradėjo daryti įtaką pasaulyje vykusiems procesams. Laidos pagrindinis pašnekovas – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas dr. Justinas Dementavičius.

Su juo kalbėjomės apie nacionalizmo Lietuvoje ir pasaulyje praeitį, dabartį ir ateitį.

„Būti nacionalistu labai paprasta, bet klausimas, o kokį žingsnį dedi po to, kai pasakai, kad esi nacionalistas? To kito žingsnio viešojoje diskusijoje apskritai labai mažai. Mes nemokame mąstyti apie politiką ne tik tautos kategorijomis. Tauta, kovojusi dėl valstybės, yra svarbi mūsų istorijos dalis, bet užmirštama, kad yra kitų svarbių idėjų: asmens laisvės, lygybės, teisingumo, teisybės, apie kurias mes nemokame kalbėti“, – kalba Justinas Dementavičius.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien