Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2020 03 16

Paulius Skruibis

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Psichologas P. Skruibis: nerimas yra neišvengiama gyvenimo dalis

Psichologas Paulius Skruibis. Andriaus Ufarto / „Fotobanko“ nuotrauka

Psichologas, psichoterapeutas doc. dr. Paulius Skruibis savo feisbuko paskyroje pasidalino mintimis apie nerimo neišvengiamumą ir kaip sugebėti drąsiai gyventi, jo nepaisant.

Nerimas yra neišvengiama gyvenimo dalis. Egzistencinės psichoterapijos atstovai nurodo bent kelis šio visiems žmonėms neišvengiamo (egzistencinio) nerimo šaltinius:

neapibrėžtumas: gyvenime labai daug nenuspėjamo, atsitiktinio, nekontroliuojamo. Esame glaudžiai susiję vienas su kitu, todėl mano veiksmai neišvengiamai paliečia kitų, o kitų veiksmai – mane, todėl mūsų bandymai kontroliuoti savo gyvenimą, padaryti jį labiau apibrėžtą, visuomet riboti. Šioje situacijoje, kurioje esame dabar, čia net nereikia papildomų komentarų – mūsų (visų pasaulio žmonių) tarpusavio susietumas yra akivaizdus. Taip pat kaip ir ryškiau nei visada jaučiamas neapibrėžtumas: kaip tas virusas „elgsis“ toliau, kaip paveiks mūsų gyvenimus ir t. t.;

mirtingumas: nors negalvojame apie tai kasdien, tačiau esame mirtingi ir niekada negalime žinoti, kada mūsų gyvenimas baigsis. Galime (verta) gyventi sveikai, mankštintis ir valgyti sveiką maistą, reguliariai tikrintis sveikatą ir vengti nereikalingos rizikos, tačiau tai niekada šimtu procentu neapsaugos nuo to, kad bet kada bet kas gali atsitikti. Vėlgi viruso krizės akivaizdoje ši gyvenimo duotybė jaučiama ryškiau nei visada.

Skamba niūrokai? Ar verta apskritai apie tai rašyti? Nežinau. Bet galbūt kažkam tai pasirodys vertinga ta prasme, kad padės labiau priimti savo nerimo neišvengiamumą. Jau mačiau ir kitų kolegų, rašančių apie tai, kad, bėgdami nuo nerimo, jį neigdami, dažnai sukuriame dar daugiau problemų (kitų nerimo formų, tokių kaip panikos atakos ar kitų simptomų). .Drąsa yra sugebėjimas judėti pirmyn, veikti, nepaisant nerimo.

Suprantama, jei nerimas pasidaro sunkiai pakeliamas, verta ieškoti pagalbos. Net ir dabar, karantino metu, visą parą veikia „Jaunimo linija“ (8 800 28888). Pagarba visiems savanoriams! Kiek matau, daugelis mano kolegų psichologų ir psichoterapeutų greitai persiorientavo ir teikia pagalbą online (internetu – red. past.).

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.