2020 03 16
bernardinai.lt
Vidutinis skaitymo laikas:
Psichologas P. Skruibis: nerimas yra neišvengiama gyvenimo dalis

Psichologas, psichoterapeutas doc. dr. Paulius Skruibis savo feisbuko paskyroje pasidalino mintimis apie nerimo neišvengiamumą ir kaip sugebėti drąsiai gyventi, jo nepaisant.
Nerimas yra neišvengiama gyvenimo dalis. Egzistencinės psichoterapijos atstovai nurodo bent kelis šio visiems žmonėms neišvengiamo (egzistencinio) nerimo šaltinius:
neapibrėžtumas: gyvenime labai daug nenuspėjamo, atsitiktinio, nekontroliuojamo. Esame glaudžiai susiję vienas su kitu, todėl mano veiksmai neišvengiamai paliečia kitų, o kitų veiksmai – mane, todėl mūsų bandymai kontroliuoti savo gyvenimą, padaryti jį labiau apibrėžtą, visuomet riboti. Šioje situacijoje, kurioje esame dabar, čia net nereikia papildomų komentarų – mūsų (visų pasaulio žmonių) tarpusavio susietumas yra akivaizdus. Taip pat kaip ir ryškiau nei visada jaučiamas neapibrėžtumas: kaip tas virusas „elgsis“ toliau, kaip paveiks mūsų gyvenimus ir t. t.;
mirtingumas: nors negalvojame apie tai kasdien, tačiau esame mirtingi ir niekada negalime žinoti, kada mūsų gyvenimas baigsis. Galime (verta) gyventi sveikai, mankštintis ir valgyti sveiką maistą, reguliariai tikrintis sveikatą ir vengti nereikalingos rizikos, tačiau tai niekada šimtu procentu neapsaugos nuo to, kad bet kada bet kas gali atsitikti. Vėlgi viruso krizės akivaizdoje ši gyvenimo duotybė jaučiama ryškiau nei visada.
Skamba niūrokai? Ar verta apskritai apie tai rašyti? Nežinau. Bet galbūt kažkam tai pasirodys vertinga ta prasme, kad padės labiau priimti savo nerimo neišvengiamumą. Jau mačiau ir kitų kolegų, rašančių apie tai, kad, bėgdami nuo nerimo, jį neigdami, dažnai sukuriame dar daugiau problemų (kitų nerimo formų, tokių kaip panikos atakos ar kitų simptomų). .Drąsa yra sugebėjimas judėti pirmyn, veikti, nepaisant nerimo.
Suprantama, jei nerimas pasidaro sunkiai pakeliamas, verta ieškoti pagalbos. Net ir dabar, karantino metu, visą parą veikia „Jaunimo linija“ (8 800 28888). Pagarba visiems savanoriams! Kiek matau, daugelis mano kolegų psichologų ir psichoterapeutų greitai persiorientavo ir teikia pagalbą online (internetu – red. past.).
Naujausi

Ar lietuviai yra geri savo valstybės piliečiai?

Popiežius apie dirbtinio intelekto plėtrą: algoritmas neturi pašalinti atjautos

Po dvidešimties metų. Kaip invazija į Iraką pakeitė pasaulį?

Mokyklos „Agora“ vadovė A. Jurolaitė-Mažeikienė: vaikų ugdymas – ir mokslas, ir menas

Išbandymus atlaikysime su Dievu!

Iš gyvojo pavasario

Naujai mąstyti apie karą

Išgyvenusieji ir neišdavusieji. „Vaikų akcija“ Kauno gete 1944 m. kovo 27–28 d.

Meno istorikė dr. R. Janonienė: „Man asmeniškai ypač svarbūs buvo Bernardinų ansamblio restauravimo darbai“

Gydytojas dietologas: daugeliui omega-3 riebalų rūgščių trūksta, nors to nė nejaučiame

Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas papildytas septyniais naujais reiškiniais
