Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

„Kartu saldu“: ar įmanomas sutarimas šeimoje, jei skiriasi poros vertybės?

Kristina ir Mindaugas Pikūnai. Asmeninio archyvo nuotrauka

Mūsų vertybės lemia sprendimus, požiūrį į gyvenimą, šeimą bei vaikų auklėjimą. Apie vertybes, jų svarbą bei formavimąsi šeimoje XFM radijo laidoje „Kartu saldu“ kalbėjo laidos vedėjai MINDAUGAS ir KRISTINA PIKŪNAI.

Kokios vertybės buvo puoselėjamos jūsų šeimoje?

Mūsų vertybes visų pirma formuoja šeima, tad ir kuriant ją verta pamąstyti, kokias vertybes norime suformuoti. Puiki pradžia – prisiminti šeimos puoselėjamas vertybes ir tai, kas mūsų tėvams buvo svarbu.

„Pavyzdžiui, mano šeimoje tikrai vertybė buvo nemeluoti, dirbti, laiką leisti kartu, laiku grįžti namo. Namai buvo labai didelė vertybė“, – atvirauja Kristina.

Prisiminę, ko mus mokė tėvai, galime pagalvoti, kas mums tinka dabar, ko reikėtų atsisakyti, ką mes norėtume ir galėtume perduoti savo šeimai.

Visos mūsų kovos yra vertybinės

Patį žodį „vertybės“ mes vartojame gana lengvai ir nė nesusimąstome apie jų gylį. Jos susijusios su mūsų pasaulėžiūra ir ne visada yra lengva tiksliai įvardyti. Pasak Mindaugo, mes kartais ir susipykstame, net nesupratę, dėl ko pykstamės. Juk iš tiesų šios kovos yra vertybinės. Ir kai Dievas mus sujungia, pasirenkame eiti gyvenimo keliu kartu, neišvengiamai turime kalbėtis ne tik apie puodus, daržus ar darbus, bet ir apie vertybes, lemiančias mūsų pasirinkimą, nuotaikas ir įtaką kuriamai bendrystei.

„Jei pykstatės, neturėkite iliuzijos, jog meilė baigėsi. Jūs pykstatės dėl to, kad vertybiniai dalykai nesutampa“, – aiškina Kristina.

„Kartais žmonės užmerkia akis į vertybinius dalykus ir mano, kad meilė viską nugalės. Po metų, dešimt ar dvidešimties pamato, kad ji nenugalėjo, nes pamatiniai dalykai juos išskyrė“, – papildo Mindaugas.

Trys pagrindinės sritys pokalbiui apie vertybes

Senajame Testamente yra iškeltas retorinis klausimas, ar gali du sutarti, jei jiedu žiūri į skirtingas puses? Akivaizdus atsakymas – negali. Tad apie pamatinius dalykus reikia kalbėtis dar prieš santuoką, o ir sukūrus ją šie pokalbiai neturėtų nutrūkti. Psichologas Garis Chapmanas knygoje „Meilė santuokoje“ įvardina tris pamatines sritis pokalbiui apie vertybes: mūsų visuomeninis, dvasinis bei intelektualusis gyvenimas.

„Visuomeninis yra išorinis žmogaus gyvenimas, t. y. kiek jam svarbu savanoriauti, organizuoti, dalyvauti bendruomenės, šeimos, plačios giminės gyvenime“, – aiškina Kristina.

Be visuomeninio gyvenimo, būtina kalbėtis ir apie dvasinius dalykus, nepaisant to, ar laikome save dvasingais žmonėmis. Svarbu išsiaiškinti mūsų dvasines praktikas ir jų neatsisayti. Kaip pabrėžia Mindaugas, dvasiniai dalykai neišvengiamai nulems, kaip mes auklėsime vaikus, tvarkysimės su pinigais bei kasdien sutarsime.

Trečia sritis – intelektualusis, kultūrinis gyvenimas: knygos, kurias mes skaitome, mokslai, seminarai, lėšų investavimas į šiuos dalykus, poros bendrystė (kaip mes jaučiamės šalia vienas kito, ar lengva dalintis mintimis, ar turime mus siejančių dalykų).

Svarbu refleksyviai žvelgti į save, įvykius, trikdžius ir būti įžvalgiems.

 Vertybių ugdymas šeimoje

Mūsų aplinkoje vertybinių pokalbių yra gana mažai, tad ir vaikai kartais turi labai ribotą žodyną vertybėms įvardyti. Tad, norėdami apie jas kalbėtis su vaikais, turime ugdyti įprotį kalbėtis bei kartais peržvelgti savas vertybes.

Kristina siūlo pradėti paprastai – pirmiausia išsirinkti vieną svarbų dalyką. „Aš kažkada išsirinkau, kad man šeimoje yra labai svarbu bendrauti ir bendradarbiauti. Ir pradėjau galvoti, kaip aš perteiksiu tą vertybę: mes skirsime daug laiko būti kartu, valgysime, gaminsime maistą, leisime laisvalaikį, padėsime vienas kitam. Ir pamažu kai kurie dalykai tapo šeimos tradicijomis“, – dalinasi Kristina.

Tarpusavio sutarimas

Jūsų ir jūsų partnerio troškimai bei viltys šeimoje tikriausiai skirsis: vienam gali rūpėti vieni dalykai, antram – kiti. Tačiau jie gali puikiai papildyti vienas kitą. Svarbiausia susikalbėti ir vienam kitą palaikyti.

„Aš manau, kad Dievo yra taip numatyta ir sutverta, jog mes ateiname skirtingi, taip praturtiname vienas kitą ir vaikai gauna jau dvigubą turtą“, – dalinasi Mindaugas.

Kalbėkite apie šeimos vertybes su savo vaikais

Mindaugas su Kristina ragina paklausti savo vaikų, kokios, jų manymu, vertybės yra puoselėjamos šeimoje, kas joje svarbu. Pokalbis su šeimos nariais padės pamatyti bendrą šeimos vaizdą bei patikrinti, kiek jūsų puoselėjamos vertybės iš tiesų yra svarbios.

Mūsų vaikams svarbu matyti, kokias vertybes puoselėjame. Tad jei norime vaikų ar sutuoktinio atvirumo, turime kurti saugią aplinką jam reikštis: neužsiplieksti ir nepykti, kai jie būna su mumis atviri.

Pagalvokite, kokiuose namuose nenorėtumėte gyventi

Galvodami apie savo šeimą ir vertybes, kurias norėtume puoselėti, pažiūrėkite iš neigiamos pusės. Pamąstykite, kokiuose namuose jūs nenorėtumėte gyventi. Kartais kur kas lengviau pasakyti tai, nei apie kokius svajojate.

„Aš nenorėčiau namų, kuriuose vieni ant kitų šauktų. Man nepatiktų namai, kuriuose nesikalbama apie svarbius dalykus. Nepatinka namai, kuriuose visi valgo atskirai“, – atvirauja Mindaugas.

Nepamirškite, kad gyvenimo aplinkybės nuolat keičiasi

Gali būti ir taip, kad pamatysite, jog jūsų dabartiniai namai nėra jūsų svajonių namai. Kristina pataria nenusivilti: „Mūsų gyvenimas ir aplinkybės nuolat keičiasi.“ Galbūt jums nepatinka gyventi netvarkinguose namuose, bet jei yra du mažyliai, to neišvengsite. Galbūt nepatinka, kad neskiriate vaikams daugiau laiko vakare, bet šiuo metu jūs turite baigti darbo projektą, todėl nebauskite savęs per stipriai dėl nepalankių aplinkybių.

„Jei idealas neatitinka realybės, dar nereiškia, kad jį reikia mesti. Galbūt mažesniais žingsneliais reikia jo siekti?“ – antrina Mindaugas.

Kai partnerių vertybės iš esmės skiriasi

Gali nutikti taip, kad pastebėsite, jog poros vertybės iš esmės skiriasi. Tokiu atveju laidos vedėjai siūlo atvirą pokalbį bei maldą.

„Neturėkite iliuzijų, kad meilė gali pakeisti žmogų. Jis gali pasikeisti, tik jei nori pats. Aš tikiu, kad žmogų gali pakeisti ir Šventoji Dvasia. Tai aš visų pirma kalbėčiausi su tavimi, Mindaugai, ir prašyčiau Dievo, kad tu norėtum keistis arba kad aš galėčiau pasikeisti, priimti mūsų skirtumus ir su jais gyventi“, – mąsto Kristina.

Kiekvienas žmogus yra laisvas, ir mes negalime juo manipuliuoti. Mums reikia kalbėtis kaip lygus su lygiu bei jausti užuojautą ir meilę vieno kitam, ieškoti bendro sutarimo. O tobulų žmonių mes nerasime, svarbiausia, ar galėsi mylėti žmogų su jo silpnybėmis. Pokalbis apie vertybes – puikus būdas tai išsiaiškinti.

Parengė: Skaistė Tumulytė ir Ilona Petrovė