2020 03 19

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min

80 tūkst. istorinių akvarelių apie pasaulį iki fotografijos. Skaitmeninis archyvas internete

Kai pasaulyje taip išplitę socialiniai tinklai ir išmanieji įrenginiai, sunku įsivaizduoti, koks buvo tas pasaulis iki išrandant fotografiją. Šiandien kiekvienas fotografiją gali turėti savo kišenėje – t. y. savo išmaniajame, be paliovos fotografuoti, siųsti ir dalintis nuotraukomis. Vis dėlto žmonėms, gyvenusiems vos prieš 150 metų, reikėjo pasukti galvą ir išrasti kūrybingų metodų fiksuoti pasaulio kroniką. Vienas populiariausių dokumentavimo būdų buvo akvarelinė tapyba, kurią nuodugniai apžvelgia pasaulio akvarelę pristatantis skaitmeninis archyvas internete „The Watercolour World“.

Šiuo metu čia sukaupta per 80 tūkst. istorinių akvarelės darbų ir pateiktas visapusiškas žvilgsnis į šį keistą amatą. „The Watercolour World“, įsikūręs Didžiojoje Britanijoje, kaupia vintažines akvareles iš privačių ir viešai prieinamų pasaulio kolekcijų. Enciklopedinėje darbų kolekcijoje pristatoma fauna ir flora, architektūra, peizažai ir marinistiniai peizažai, kelionės ir transportas, taip pat – žmonės.

Nors iš pažiūros kolekcija ir eklektiška, vis dėlto šioms akvarelėms būdingas vienas bendras bruožas – jos buvo sukurtos kaip būdas dokumentuoti tikrovę. Iki išrandant fotografiją, kaip aiškinama „The Watercolour World“ skaitmeniniame archyve, žmonės akvareles pasitelkdavo kaip pasaulio dokumentavimo būdą. Per amžius menininkai – ir profesionalai, ir mėgėjai – sukurdavo šimtus tūkstančių atvaizdų, fiksuojančių jų įsivaizduojamą gyvenimo įspūdį. Ir kiekviena šių akvarelių turi savo pasakojimą.

Ilgainiui priėjimas prie šių vizualiųjų istorijų taps vis reikšmingesnis. Mokslininkams tai padės susidaryti vaizdą, kaip smarkiai pasikeitė gamtos pasaulis. Istorikams tai atvers duris į prarastas vietoves, žmones, idėjas. Ir visiems mums, sako „Akvarelės pasaulio“ steigėjas Fredas Hohleris, jis pasiūlys neįprastą kelionę po mus suprančius kraštus gerokai ankstesniais laikais ir susitikimą su mūsų pirmtakais – kad pažiūrėtume, kaip jie gyveno, mylėjo ir žaidė.

Gerų kelionių po „The Watercolour World“ senovinių akvarelių skaitmeninį archyvą!

Parengė Jurgita Jačėnaitė