2020 03 21

Marija Keršanskienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Kalba mamos. Viktorija: mano vaikas kitoks, bet jis nuostabus

Dovydas. Juditos Vadeikės nuotrauka.

„Tai mamai, kuriai gimė kitoks vaikelis, nebūtinai net turintis Dauno sindromą, visų pirma pasakyčiau, kad jausmai yra normalu. Visa tai, ką tu dabar jauti ir galvoji, visa ta beprotybė tavo galvoje – gėda, baimė, kodėl man, kaip taip galėjo atsitikti, gal man sukeitė vaikus… Tokių nesąmonių prisigalvoji, tiek visko išgyveni, tave tiesiog išpurto visi tie jausmai. Turbūt kiekvienas psichologas pasakytų, kad čia yra gijimo proceso pradžia – išgyventi visus tuos jausmus. Juos reikia išgyventi ir tada, kai išgyveni, bandyti pamilti savo vaiką.“

Tarptautinę Dauno sindromo dieną kviečiu klausytis pokalbio su Viktorija Jankauskiene, kuri su vyru Rimvydu augina aštuonerių dukrą Simoną ir šešerių sūnų Dovydą, kuris turi Dauno sindromą.

Šiame pokalbyje telpa tiek emocijų ir išgyvenimų, kad man ne kartą kūnu bėgiojo šiurpuliukai. Viktorija sako, jog kitoks žmogus, kitoks vaikas gali būti ne problema, kliūtis, o galimybė ir nuostabus tų gyvenimo pamokų mokytojas, kurių nerasime nė vienoje mokyklos pamokoje ar universiteto paskaitoje. Anot jos, kai gimsta kitoks vaikas, supranti, jog negyveni cukraus vatoje, kurioje iki tol sėkmingai sau, rodos, gyvenai, išmoksti į gyvenimą pažvelgti kitaip, tampi kantresnis ir stipresnis žmogus. Šių savybių tikrai prireikia, nes daug ko, auginant vaiką, turintį Dauno sindromą, gali tekti laukti ilgai.

Nors pradžia buvo nelengva, šiandien Dovydo mama yra užtikrinta sakydama, kad laimė nuo chromosomų skaičiaus nepriklauso. Jei trūksta vieno vienintelio dalyko – žmogiškumo – viskas gali griūti. „Mūsų vaikas gimė iš meilės, tai joje turėtų ir užaugti“, – sako ji. Pradžioje išverkusi daugybę ašarų, Viktorija tikina, kad jeigu kas nors būtų nufilmavęs ir parodęs akimirką iš dabarties, kai sūnus jai savaitgalio rytais besišypsodamas glosto plaukus ir kartoja, kaip ją myli, tų ašarų būtų buvę tikrai daug mažiau.

Ačiū Vilniaus universiteto radijo stočiai START FM už galimybę įrašyti šį pokalbį.

Viktorijos sūnus Dovydas. Asmeninio archyvo nuotrauka.

Visa Viktorijos šeima. Juditos Vadeikės nuotrauka.

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.