Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2020 03 21

Milda Vitkutė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Tikybos pamoka – atgaiva sielai

Aleteia.org nuotrauka

Esu tikybos mokytoja ir prasidėjus karantinui norėjau savo mokiniams nusiųsti viltingą nuotolinę pamoką. Perskaičiusi per savaitę atliktas užduotis, pagalvojau, kad galbūt ši tikybos pamoka praverstų ir jums. Visi pavargome nuo ekranų, tad siūlau paklausyti muzikos ir paskaityti trumpą tekstą apie meilę. Kai kurie mokiniai užduotį atliko kartu su šeima, tad raginu ir jus tai išbandyti. Pamokos pabaigoje įdėjau keletą vaikų minčių, kurios mane pačią atgaivino. Dėkoju savo mokiniams, kurių nuoširdumas ir geras ūpas neleidžia nuleisti rankų.

Pamokos tema: Gavėnia. Meilės žinia

Skaitymas

Iš Pirmojo Jono laiško IV skyriaus 7–21 eilutės išsirink tau labiausiai patikusią vietą ir ją nusirašyk. Siūlau išsitraukti Šventąjį Raštą, bet jei namuose nėra, spustelk čia. Jei skaitote su šeima, pasidalinkite vieni su kitais, kurios eilutės labiausiai palietė.

Klausymas


Gavėnia – puikus metas ne tik skaityti Šventąjį Raštą, bet ir susipažinti su muzikos kūriniais, kurie buvo jo įkvėpti. Ubi caritas et amor yra Didžiojo ketvirtadienio liturgijos kūrinys, giedamas per kojų plovimo apeigą. Paskutinės vakarienės metu Jėzus moko apaštalus: „Kaip mane Tėvas mylėjo, taip ir aš jus mylėjau. Pasilikite mano meilėje! (…) Tai mano įsakymas, kad vienas kitą mylėtumėte, kaip aš jus kad myliu.“ Jis plauna jiems kojas ir duoda įsakymą mylėti. Giesmėje Ubi caritas et amor sakoma: ten, kur gailestis ir meilė, yra Dievas; mus visus į viena surinko Kristaus meilė, todėl mylėkime Dievą bei vieni kitus ir bodėkimės susiskaldymo ir ginčų, te Kristus būna mūsų raištis.

Kilusi iš viduramžių grigališkojo choralo giesmės, šiandien ji turi daugybę variacijų. Paklausyk trijų giesmės Ubi caritas et amor variantų.

Kuris variantas tau patiko ir kodėl? Pasidalinkite vieni su kitais.

Prancūzų kompozitorius Maurice Duruflé (1902–1986) buvo perfekcionistas. Net ir išleidęs kūrinį, jį vis tobulindavo, ir niekada negalėjai žinoti, ar klausai paskutinės versijos.


Šiandien gyvenančio ir kuriančio norvegų kompozitoriaus Ola Gjeilo (g. 1978) kūrinys.


Krikščioniškos popmuzikos kūrėja ir atlikėja Audrey Assad (g. 1984) iš JAV.

Trumpas pamąstymas

Kokių minčių sukėlė ši užduotis – gal tai žinutė gavėniai, galbūt paskatino mąstyti apie meilę, tikėjimą, šiandienę situaciją?

Šis laikotarpis iš tikrųjų privertė mus visus sustoti ir suprasti, kas yra svarbu mūsų gyvenime, kokią didelę dalį jo užima mūsų šeima bei artimieji ir kokia begalinė meilė mus visus kartu supa. Esanti situacija (buvimas namuose, parduotuvių užsidarymas) privertė kiekvieną iš mūsų pamiršti materialų pasaulį ir atsigręžti į mylimus šeimos narius bei draugus. Karantinas – tai galimybė dar kartą išmokti mylėti be baimės, mylėti tobulai.

Vienuoliktokė Ernesta

Manau, kad net ir šis viruso prasiveržimas bando perduoti pasauliui paprastą žinutę: „Žmonės, nustokit skubėti!“ Mes taip visur lekiame, skubame, bėgame, kad pamirštame pasimėgauti šiuo momentu, šalia esančiais žmonėmis.

Devintokas Pranas

Manau, kad karantinas yra proga pabendrauti su šeima, nes per skubėjimą dažnai to padaryti nespėjame. Bet koks ilgesnis pabendravimas lengvai išauga į ginčą / pyktį. Reikia išmokti būti kartu 🙂

Devintokė Lidija

Paklausius šių trijų giesmės versijų pajutau ramybės jausmą, kuris mano manymu ir yra vienas svarbiausių Gavėnios laikotarpio aspektų. Supratau, jog dabartinėje pasaulio situacijoje visi žmonės neatsipalaiduoja, panikuoja, skuba, o daugelis krikščionių šią ramybę randa tikėjime bei meilėje Dievui, kurią ir išreiškia tokiomis giesmėmis.
 
Dešimtokė Gustė

„Baimė bijo bausmės, ir kas bijo, tas dar netobulai myli.“ 1 Jn 4, 18. Pasirinkau šitą eilutę, nes man joje perteikiama idėja pasirodė keista, bet kartu teisinga. Iš pradžių perskaičius ją, ramiai apmąsčiau ir savęs paklausiau: Mes juk visi kažko bijome. Negi tai reiškia, kad mes nė vienas tobulai nemylime? Tačiau, dar kartelį perskaičiusi visą ištrauką, aš supratau, kad tik Dievas moka tobulai mylėti, tačiau tai jokiu būdu nereiškia, jog mes nemylime vienas kito. Tai reiškia, kad mūsų meilė dar nėra tobula, nes mūsų širdys yra kupinos nepasitenkinimo, neapykantos. Mūsų siekis ne vien tik gavėnios laikotarpiu – apsivalyti ir daugiau meilės įsileisti į mūsų visų širdis.

Dešimtokė Danielė

Šiais metais nori nenori per gavėnią esi priverstas sustoti ir vėl susidurti su savimi. Nors tai yra labai baisu, tačiau vertinga ir būtina.

Vienuoliktokė Liepa

Pagalvojau, kad kol nuoširdžiai negalėsiu mylėti, tol ramiai negalėsiu gyventi.

Vienuoliktokas Jokūbas

Cathopic.com nuotrauka

Kaip tau ši užduotis?

Po šios užduoties suprantu, kad ne visas tikėjimas yra nuobodus. Įgijau platesnį akiratį, kad tikrai yra daug meno, kuris įdomus, susijusio su tikėjimu. Taip pat pirmosios dvi giesmės privertė susimąstyti apie dabartinę situaciją pasaulyje, kurią netgi prilyginčiau maldai, nes visi sustoję, nėra chaoso, yra laiko apmąstymams.

Dešimtokas Augustinas

Užduotis labai patiko, teks pradėti domėtis bažnytine muzika 😀

Devintokas Kovas

Kas yra „bernardinai“?

Arba kodėl „Bernardinai.lt“ yra nemokama žiniasklaida ir kodėl kviečiame tapti partneriais paremiant.